Okulöncesi etkinlik çeşitleri neler? En yararlı anaokulu etkinlikleri örnekleri

Bazı anne ve babaların anaokullarıyla ilgili yaşadığı endişelerden birisi de o kadar para verip çocuğunun nitelikli bir şekilde eğitim görememe korkusudur. Algı ve öğrenme kapasitesinin açık olduğu 0-6 yaş arasının verimli geçirilmesi için okulda alınan eğitimle gelişimleri desteklenmelidir. Okulöncesi dönemdeki çocuklara yaptırılabilecek faaliyetler neler? öğretmenlere fikir olabilecek etkinlik önerileri…

Okul öncesi ya da Çocuk Gelişimci öğretmenler konuya her ne kadar hakim olsa da her güne farklı ve faydalı bir etkinlik bulmakta zorlanabilir. Belirli gün ve haftalarda ne tür faaliyetlerin konu edinebileceği daha kolay olsa da sıradan günlerde etkili ve verimli bir zaman dilimi için çocuğun becerilerini arttıracak, gelişimine yardımcı olacak etkinliklerin düzenlenmesi önemlidir. ‘Matematik etkinlikleri‘, ‘Drama etkinlikleri‘, ‘Sanat etkinlikleri‘, ‘Oyun etkinlikleri‘, ‘Fen etkinlikleri‘, ‘Müzik etkinlikleri‘, ‘Türkçe (okuma) etkinlikleri gibi okul öncesi faaliyet çeşitlerine örnek olabilecek birkaç kategoriyi sizler için ele aldık.

Anaokuluna giden bir çocuğa yaptırılabilecek en faydalı ve güzel etkinlik örnekleri…

1. GEOMETRİK ŞEKİLLERİ ÖĞRETEN ANAOKULU ETKİNLİĞİ

Oyun döneminde olan bir çocuk için geçirilebilecek en keyifli zaman oyun oynanılan saatlerdir. Bunun için öğretilmesi istenen şeyi oyun yoluyla çocuğa aktarmak hem o işi yapmaktan keyif almasını hem de daha kolay öğrenmesine yardımcı olacaktır. Mesela okul dönemine hazırlık için en çok zorlanılan derslerden biri olan matematik ile bağlantılı geometrik şekiller yapılabilir. Şekillerle keşfetme ve eğlenme imkanı sunan etkinliği sizlere şöyle anlatalım…

Etkinlik dikdörtgen, kare, üçgen ve daire çizgileri sınırına renkli boncukları yerleştirmekle gerçekleşir. Şeklin neyi anımsattığını ve özelliklerini en sonda anlatabilir, daha sonra beraber o şekli kağıda aktarmayı deneyebilirsiniz. Çocuklar parmaklarıyla taşı tutup yerleştirirken ince motor ve koordinasyon becerileri de gelişir.

Öneri: Etkinlik sonrasında kağıdı ters çevirip çizgisiz bir şekilde kendisinin hatırladığı gibi geometrik şekli ortaya çıkarmasını isteyebilirsiniz. Şekillerle ilgili kitap okuyabilir ya da videolar izletebilirsiniz.

2. BİTKİ YETİŞTİRMEK İSTEYEN MİNİK BAHÇIVANLARA ÖZEL FEN ETKİNLİĞİ

Bahçeli bir eve sahipse ya da balkon gibi bir yer varsa yaz aylarının gelmesiyle beraber evde çiçekler/bitkiler açtırabilirsiniz. Özgüven duygusunun gelişimine katkı sağlayacak bu etkinlik sayesinde artık çocuklar ilerde bahçıvan olmak bile isteyebilir. Etkinliğin yapılışı ise şöyle…

Sabah kahvaltısında yediği yumurtanın sadece tepesinin kırık halini getirmesini isteyip içerisinde bitki yetiştirebileceğini anlatabilirsiniz.Hem çok basit hemde eğlenceli olan yumurta etkinliği için lazım olan malzemeler; Yumurta kabuğu, kağıt havlu rulosu, nemli pamuklar, yonca tohumları ya da mercimek, cd kalemi.

Yumurta kabuğunun yüzünü dilediğiniz gibi çizdikten sonra altındaki rulo kartona kıyafet modeli çizebilirsiniz. Her gün düzenli olarak sulanması gerektiğini hatırlatıp bitkilerin büyümesine dair hikayeler anlatabilirsiniz.

3. İLK GÜN YAPILABİLECEK TANIŞMA (DRAMA) ETKİNLİĞİ

Hem aileler hem de çocuklar için oldukça sıkıntılı bir gün olan çocuğun yeni ortama adapte olabilmesi ve sevebilmesi için özellikle de ilk günün keyif dolu geçirilmesi önemlidir. İlk gün sıkılan çocuk bir daha okula gitmek istemeyecek ve evde ağlama krizlerine girecektir. Bu gibi problemlerin görülmemesi için ilk gün arkadaşlarına ısınabilmesi için tanışmayı oyun yoluyla yapabilirsiniz.

Çocukların ayakta halka olmasını isteyin ve kura sonucu ebenin ortaya geçip parmağıyla gösterdiği kişiye “Pink” yada “pog” demesini sağlayın. Ebenin gösterdiği kişi Pink derse işaret edilen kişi kendi solundaki kişinin ismini 3 saniye içinde söylemelidir, pog derse sağındaki kişinin ismini söylemelidir. Adını hatırlayamazsa ebe ortaya geçer. Ebe “Pink-pog” diye bağırdığı zaman herkes yerini değiştirmelidir.

4. KAĞIT KATLAMA TEKNİĞİ İLE ÇİÇEK YAPIMI (SANAT ETKİNLİĞİ)

İster sevdiği birine ister odasına süs olarak yapabileceği katlamalı çiçek etkinliği çocukların hem çok hoşuna gidecek hem de el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Anneler Günü ya da Babalar Günü gibi özel günlerde çiçek yaparak yaptığı çiçeği sevdiği birine hediye etmesini söyleyebilirsiniz. Böylelikle sünnet olan hediyeleşme ile paylaşma duygusu artacak ve cömertlik teşvik edilecektir.

Rengarenk kartonlardan yapılacak olan çiçekleri katlayarak ortayı çiçek bahçesine çevirebileceğini anlatabilirsiniz. Yeşil renkteki bir kartonu ince ve uzun şekilde silindir yapmasını isteyebilirsiniz. Bu esnada yardım edebilirsiniz. 

Daha sonra yine önceden çizdiğiniz kartonları kenarlarından kesmesini isteyip uçları birleşecek gibi yapışması gerektiğini anlatın. Daha sonra ortaya bir daire yapıştırıp çiçeği birlikte tamamlayın. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir