Nilüfer’den üzücü haber! Mantar enfeksiyonu nedir? Kaç çeşit mantar enfeksiyonu vardır?

Genellikle cilt yüzeyinde görülen mantar enfeksiyonu aslında vücudun içine yerleşerek akciğere de iner. Akciğer zarının üzerine yerleşen enfeksiyon ciddi solunum rahatsızlıklarına yol açar. Şarkıcı Nilüfer’de Aspergillus mantarı tespit edildi. Bu virüs zamanında tedavi edilmesi gerekir. Peki mantar enfeksiyonu nedir? Kaç çeşit mantar enfeksiyonu vardır? Tüm soruların yanıtları haberin detayında:

Hava değişimi ile artan mantar enfeksiyonu yerleştiği bölgede ciddi deformasyonlara neden olur. Mantar enfeksiyonu bir kaç çeşit bakterinin bir araya gelmesi ile oluşur. Akciğere, kana ve kolayca deride yer edinebilen bu enfeksiyon zamanında müdahale edilmediğinde beraberinde başka sağlık sorunlarını da getirir. Akciğere inen Aspergillus mantar enfeksiyonu genellikle ilaçların yan etkileriyle ya da başka hastalıklar sebebiyle görülür. Şarkıcı Nilüfer’de de geçtiğimiz günlerde yaşadığı Domuz gribi sonrası kullandığı ilaçların yan etkilerinden kaynaklı ortaya çıktığı düşünülüyor. 64 yaşındaki Nilüfer, sosyal medya hesabından “Rahatsızlığım süresince bana moral veren, sevgilerini ve güzel dileklerini yollayan dostlarıma, sevenlerime ve takipçilerime çok teşekkür ederim. Bu destek benim için çok kıymetli. Umarım yaz başında yine yeni yeniden iyileşmiş olarak karşınızda olacağım” notunu yazarak tedavi boyunca evde dinlenmesi gerektiğini belirtti.  Bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyen bu enfeksiyon türü aynı zamanda nüksetme oranı yüksektir. Aynı zamdan mantar enfeksiyonu erkelerde tırnaklarda kadınlarda ise bikini bölgesinde sıklıkla rastlanır. Olduğu yerdeki alanın DNA’sını bozar. Candida albicans denilen bakterinin neden olduğu mantar enfeksiyonu; vücut, tırnak, ayak, kasık ve saç derisi alanlarında sıklıkla görülür.

MANTAR HASTALIKLARI NEDEN OLUR?

Kirli toplu ortamlarda

Vücuduna daha önce mantar enfeksiyonu bulaşmış kişi ile temas esnasında

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde

Mantar hastalığına yakalanmış bir hayvan ile temasla da bulaşır

Kortizon gibi ilaçların en yaygın yan etkisi mantar enfeksiyonudur.

KAÇ ÇEŞİT MANTAR HASTALIĞI VARDIR? 

AKCİĞER MANTARI

Hava yoluyla çevredeki mantarlı virüslerin Akciğere yerleşmesiyle yaşanır. Erken teşhis edilip tedavi edilmediğinde zatürreye dönüşme ihtimali vardır. Yüksek ateş ve titreme gibi belirtilerle kendini gösterir. Antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir.

VÜCUT MANTARI

Deri yüzeyinde ortaya çıkan leke leke kalın kabarmalarla kendini gösterir. Bu lekeler zamanla büyür. Enfeksiyon bu bölgedeki tabakada iltihaplı tomurcuklara neden olur. DNA’sı bozulan hücreler kaşıntı döküntü ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösterir. Uzmanlar mantarı azaltıcı krem ya da losyon gibi ilaçlar verir.

SAÇ MANTARI

Saç derisinde görülür. Egzama ile karıştırılır. Ancak bu bakterinin neden olduğu kabarmalar egzamadan farklıdır. Saç hücrelerini zayıflatır. Böylece saçlarda çabuk kırılma, kepeklenme, kaşıntı ve pullanmalara neden olur. Saç mantarı bulaşıcıdır. Bu yüzden saç mantarı olmuş ya da önceden yaşamış kimselerin kişisel malzemeleri kesinlikle kullanılmamalıdır. 

AYAK MANTARI

Parmak aralarında ve topukta görülür. En sık görülen bu mantar türü genellikle ayakların kapalı alanda uzun süre kalması ve terlemesi ile ortaya çıkar. En çabuk bulaşana ve çoğalan mantar türü şiddetli kaşıntılarla kendini gösterir. İleri düzeyde olan hastalarda şişme ve akıntıya neden olur. Toplu alanlarda bulaşma riski artan bu enfeksiyonun tedavisinde krem ve ağızdan alınan ilaç kullanılır.

TIRNAK MANTARI

Tırnak içerisine yerleşen ve tırnak hücrelerinin DNA’sını bozarak sararmasına şişmesine neden olur. Tırnak şeklinde bozulma ve matlaşma gibi belirtilerle kendini gösterir. En ağrılı mantar türüdür. Oje tarzında sürülen ilaçlarla tedavi edilir. En kötü ihtimalle uzman tırnağı kökünden çeker. 

EL MANTARI

Elin içinde ve dışında görülebilir. Deterjan gibi ürünlerle çoğalma ihtimali vardır. El kuruluğu ile beraber elin belli bölgelerinde kızarıklıklarla görünür. Nüksetme oranı diğer mantar türlerine göre daha fazladır. 

KASIK MANTARI

Makat bölgesinde görülür. Şiddetli iltihaplanmalar yaşanır. Ciltte kabarmaya neden olur. Kaşıntı en sık yaşanan belirtisidir. Ancak kaşındıkça artan bu enfeksiyon zamanında müdahale edilmediğinde oturma hareket etme durumunu bile olumsuz etkiler. 

VAJİNA MANTARI

Bu mantar kadınlarda sıklıkla yaşanır. Tuvalet temizliği iyi yapılmadığından yaşanır. Dış mantar iç mantar olarak iki şekilde görülür. İdrar sırasında yanma kaşınma gibi belirtiler gösterir. Adet dönemlerinde ağır kokulara neden olur.

MANTAR HASTALIKLARINA NE İYİ GELİR?

YOĞURT

Elle yapılan yoğurt içerdiği laktik asit sayesinde enfeksiyonu hücreleri azaltma özelliğine sahiptir. Temiz bir pamuğu yoğurda batırarak mantarın olduğu yere sürüp yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Günde iki defa bu uygulamayı yapabilirsiniz.

SARIMSAK

Doğadaki en güçlü antibiyotik olan sarımsak kısa sürede oluşmuş enfeksiyonu atmada etkilidir. Özellikle Akciğer mantarına fayda sağlar. Sarımsağı elle ezip mantarın olduğu bölgeye sürün. Dilerseniz ezdiğiniz sarımsağa bir damla zeytin yağı da ekleyip bu uygulamayı yapabilirsiniz. Bu uygulamayı da günde iki kere yapabilirsiniz.

SİYAH ÇAY

İçerdiği tanin maddesi asit özelliğindedir. Mantar enfeksiyonunu azaltmada oldukça etkilidir. Demlenmiş çayın suyuna temiz bir ped pamuk batırıp mantarlı bölgeye bırakıp 10 dakikada bir pamuğu değiştirin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir