Nefis patlıcan tatlısı nasıl yapılır? Patlıcan tatlısının püf noktaları

Zengin Osmanlı mutfağının en ilginç tatlılarından biri olan patlıcan tatlısını denemek ister misiniz? Tam şuanda mevsimi olan patlıcan tatlısının muhteşem tarifi püf noktalarıyla beraber bugünkü yazımızda. Osmanlı dönemindeki padişahların çok sevdiği patlıcan tatlısını mutlaka sizlerde denemelisiniz.

Ülkemizde patlıcanın 200 den fazla yemek çeşidi yanında,tabii ki, tatlısı da olacak. Patlıcan, mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bir sebze türüdür. Özellikle doyurucu özelliğinden dolayı vejetaryenler tarafından tercih edilir. Kendine has tadı yanında patlıcanın sağlı açısından bir çok faydası vardır. Tam bir A vitamini deposu olan patlıcan, C,E ve K vitaminleri içermektedir.Yaz sebzeleri arasından da en çok tercih edilen patlıcan ile Osmanlı dönemine ait olan bir tatlı pişirmeye ne dersiniz?

PATLICAN TATLISI TARİFİ:

MALZEMELER

2 – 3 adet orta boy patlıcan
2 adet yumurta
250 gram şeker
200 gram su
1 kaşık tepeleme sade  ya da biraz susam yağı

YAPILIŞI

Su ve şekerle şerbeti hazırlayın. Patlıcanları tamamen soyun ve halka halka doğrayın. Doğradığınız patlıcanları içi su dolu bir tencerenin içinde haşlayın.

Bu sırada bir kabın içinde yumurtaları çırpın. Haşlanan patlıcanları yumurtaya bulayın.

Tavaya yağ koyun ve kızdırın. Yumurtaya bulanan patlıcanları kızartın. Kızaran patlıcanları daha önceden hazırlayıp soğuttuğunuz şerbetin içine atın. 

Afiyet olsun…

PATLICAN TATLISININ PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Patlıcanları alırken sert olanlardan seçin.

Mümkün olduğu kadar çekirdeksiz patlıcanları kullanmaya bakın.

Tereyağı yerine sade yağ kullanmanın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir