Mercimek otunun (Çıbrıka) faydaları nelerdir? Mercimek otu nerelerde kullanılır?

Anadolu mutfağının eski baharatlarından biri olan mercimek otu İpek yolu ile Bulgaristan’dan tüm dünyaya yayıldı. Her ne kadar Bulgarlıların kullandığı bir ot gibi görünse de yüzyıllardır Anadolu topraklarında karma halde kullanılmıştır. Yöresel birçok ismi olan mercimek otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki mercimek otunun (Çıbrıka) faydaları nelerdir? Mercimek otu nerelerde kullanılır? Haberin detayında çıbrıkaya yani mercimek otuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bulgar mutfağında sıkça tüketilen mercimek otu aslında Anadolu mutfağında yemeklere lezzet katmak için baharat şeklinde kullanılır. Göç olayları sınır değişikliklerinden kaynaklı Bulgaristan’a özel gibi görünse de ot yüzyıllardır bu topraklarda tüketilir.  Mercimek otu, çubritsa, çıbrıka, çibriska, çubriza, geyikotu ve zater gibi isimlerle de bilinir. Nane ve kekik ailesine bağlı olduğu bilinen mercimek otu, evde de yetiştirilebilir. Kurutularak baharat haline getirilir. Her öğünde yemeklere lezzet katmak için kullanılır. Kendine has bir kokusu ve tadı vardır. Göçmen yemeklerinin olmazsa olmasıdır. Trakya ve Marmara topraklarında sıklıkla yetişir. Kırıkkale’de yemeklerde daha sık kullanıldığı için yetiştirilmesi sıklıkla yapılır. Tohum ekildikten sonra fideleri büyür ve eflatun renginde çiçekler açar. Çiçeklenme döneminde kökleri ile beraber toplanıp kurutulur. Öğütülerek tüketime hazır hale getirilir. İçeriğinde kekik gibi güçlü antibakteriyel maddeler barındırır. Özellikle ödem atmada güçlü bir ottur.

MERCİMEK OTUNUN (ÇIBRIKA) FAYDALARI NELERDİR?

Çeşitli hastalıklardan ötürü vücutta oluşan ödem gibi rahatsızlıkları atmada güçlü bir ottur. İltihabı temizleyerek özellikle kemik ve kas sağlığını da olumlu etkiler. 

Hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerin kahvaltıda mutlaka tüketilmesi önerilir. Özellikle alternatif tıp uzmanları mercimek otunun sindirimi rahatlattığını vurguluyor. Bağırsaklardaki besin atıklarını temizleyerek daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Mevsim geçişlerinde artan hastalıkları önlemek için özellikle çorbalara eklenerek tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede bağışıklığı güçlendirerek vücudun enerji oranını artırır.

İdrar hastalıkları toplumda hemen hemen herkesin yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Bu sorun beraberinde böbrek ve mesane de taş oluşumuna da neden olur. Bunun önüne geçmek için hem vücudun sıvı oranını artırmak gerekir. Hem de idrarı söktürmek. Mercimek otu bu bakımından etkili otlardan biridir. Kaynamış bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı mercimek otu atıp biraz limon sıkarak her gün bir bardak tüketmekte fayda var. 

– Kandaki enfeksiyonlu hücreleri de atmada etkili olduğu bilinir. 

MERCİMEK OTU NERELERDE KULLANILIR?

Et ve tavuk yemeklerinin soslarında kullanılır. Hem lezzetini hem de faydasını artırır.

Salatalarına sos eklemeyi sevenler için zeytin yağı ile karıştırılarak eklenebilir.

Özellikle kahvaltılarda zeytin peynir domates salatalık gibi besinlerin üzerine serpilebilir.

Kahvaltıda tereyağı tüketmeyi sevenler içinde lezzetini artıracak bir ottur.

Poğaça ve böreklere lezzet katmak içinde kullanılabilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir