Menenjit nedir ve belirtileri neledir? Menenjit tedavisi var mıdır?

Gribi taklit eden ancak birden ortaya çıkan sinsi hastalıklardan biri de menenjittir. Menenjit en çok çocuk ve gençlerde ortaya çıkar. Peki menenjit belirtileri neledir? Menenjitin tedavisi var mıdır? Beyin iltihabı olarak da adlandırılan menenjit hastalığı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında menenjite dair uzman açıklamasına kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Toplumda en korkulan hastalıklardan bir tanesi olan menenjit, beyin zarında aniden ortaya çıkan iltihaba denir. Erken müdahale edilmesi gereken hastalıklardan biri olan menenjitin hızlı ve doğru bir tedavisi yapılmadığında ölümle bile sonuçlanabilir. Hemen hemen herkes de görülür anacak menenjit sıklıkla çocuklarda ortaya çıkar. Aslına beyne mikrop yerleşmesi ve iltihaplanması oldukça zordur. Ancak herhangi bir nedenle solunum yolu ile mikroplar beyne giden kanallara yerleşir ve burada birikmesi ile bağışıklığı zayıflatır.

 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan menenjit hastalığı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Ceyhan menenjitin çocuklar kadar yetişkinlerin de tehlike altında olduğu bir hastalık olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Çocukları etkileyen menenjit hastalığı, bulaşıcı olduğu için ve solunum yoluyla bulaşabildiği için yetişkinlerde de görülebiliyor. Bu sebeple esas olarak menenjitin bulaşmasını engellemek için solunum yoluyla bulaşan hastalıklar için aldığımız tedbirleri almamız gerekiyor. Hasta kişilerin toplumdan uzak tutulması, öksürürken ağzımızı kapatmamız ve tabii el yıkama bunlardan en önemlileri. Çünkü hastanın öksürmesi de dahil, solunum yolundan çıkan damlacıklar etraftaki bütün eşyalara konuyor ve birkaç saat canlı kalabiliyor. Böyle bir durumda aynı noktaya temas etmiş bir kişi ellerini yıkamazsa virüsün bulaşmasına neden olabiliyor.”

MENENJİTİN NEDENLERİ NELEDİR?

Menenjit üç farklı şekilde ortaya çıkar. Birincisi Pnimokoklar virüsü; küçük çocuklarda ortaya çıkar. Erken müdahale edilmelidir. Aksi halde zattüreye neden olur. Aşı ile önlenebilir. Meningokoklar virüsü; yetişkinlerde ortaya çıkar üstü solunum yolları hastalıkları ile başlar detaylı tedavi edilmediğinde menenjite döner. Toplu alanlarda sıklıkla yaşanır. Uzman Ceyhan; “Meningokok dediğimiz bakteri yüz binde dört sıklıkla, yani her yıl, her yüz bin kişiden dördünde menenjit ya da meningokoksemi dediğimiz o ağır hastalık tablosunu oluşturuyor. Meningokoksemi deride ve iç organlarda kanamalarla ve ekstremitelerde gangrenlerle ilerleyen ve dakikalar içinde ölüme neden olabilen bir tabloya sahip. Meningokokun diğer bakterilerden şöyle bir farklılığı da var; bu bakteri maalesef her yıl aynı şekilde görülmüyor. O yüzden tam bir koruma sağlamak için her iki aşının birden erken dönemden itibaren yapılması gerekir” sözleri ile en sık rastlanan virüs olduğunu ifade etti.  Listeria virüsü; pastorize edilmeyen gıdalarda bulaşır. Beyne ulaşır ve iltihaba neden olur. Hamilelik sürecinde anneden bebeğe geçebilir. Ölümcül sonuçlara neden olan virüstür.

MENENJİTİN BELİRTİLERİ NELEDİR?

Çene kısmı göğüse değmediğinde ense sertliğinin oluştuğunu yanı beyinde iltihaplanmanın olduğuna işarettir. 

Bir kaç saat içinde aniden yükselen ve düşmeyen ateşlenme,

Ateşlenme akabinde gelişen kusma ve baş dönmesi,

Sürekli uyku hali ve yorgunluk,

Ateşlenmeye bağlı cildin kuruması ve dökülmeler yaşanması,

Yemek yeme isteğinde düşüklük, 

Yüz hareketlerinde ağrı,

Gözlerin mikrop kapması gibi belirtiler menenjitin olduğuna işarettir. 

MENENJİTİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler başka hastalıklarla aynı özellikte olduğundan bir uzmana başvurulmalıdır. Antibiyotik tedavi ile vücuttaki iltihaplanma ve virüsleri etkisi azaltılmaya çalışılır. Bu tür hastalarla kesinlikle çıplak temas kurulmamalıdır. Menenjit virüsleri bulaşıcıdır. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a göre “Hemofilus influenza Tip B aşısı sağlık bakanlığı aşı takviminde 2006’dan beri yapılıyor, o yüzden zaten artık Hib menenjiti özellikle aşılı çocuklarda görülmüyor Pnömokok aşısı 2008’den beri bütün çocuklara yapılıyor ve bunun sonucu pnömokok menenjitleri görülmesi on kat azaldı. Ulusal aşı takviminde bakteriyel menenjit etkenlerinden sadece meningokok bakterisine karşı olan aşı kaldı. Meningokok menenjitine daha çok bakterinin 5 tipi sebep oluyor. Bunlar A, B, C, W, Y tipleri. Bunların dört tanesine karşı, A, C, W, Y, koruyuculuk sağlayan dörtlü aşı dediğimiz bir meningokok aşısı var. Bir de b tipine karşı koruyuculuk sağlayan bir aşı var. Bu aşılar ülkemizde 2. aydan itibaren ruhsatlı ve yapılabilmekteler” menenjitten tamamıyla kurtulmak mümkün olduğunu vurguladı. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir