Meme kanseri nasıl olur? Meme kanseri belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen meme kanseri günümüzde yüksek oranda görülen kanserler arasında yer alır. Geçmişe oranla ölüm oranının azaltılmaya çalışıldığı meme kanseri hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki meme kanseri nasıl olur? Meme kanseri belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Haberin detayında meme kanserine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Meme dokusundaki hücrelerin çeşitli sebeplerden ötürü mutasyona uğramasıyla oluşan tümöre meme kanseri denir. Oluşan tümör önce ortaya çıktığı dokuyu sonra etrafına sıçrayarak tüm bölgeye zarar verir. Erken tedavi edilmediğinde uzuv kaybına yol açan meme kanserinin yıllar önce oldukça zor bir tedavi süreci vardı. Ancak gelişen teknoloji ve bilinçli insan sayısı ile erken evrede teşhis edilmeye başlandı. Kadın hastalığı olarak görülse de aslında meme kanseri yüzde 1 oranda erkeklerde de görülür. 40 yaş sonrası görülme sıklığı artan meme kanseri, genetiksel, sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıkların tetiklediği ciddi bir rahatsızlıktır. Süt kanallarındaki hücrelerin deforme olması sonrası meme lenflerine dağılmasıyla kanser riskini artırır. Henüz küçük bir kitle halinde teşhis edildiğinde tedavisi daha kolay olan meme kanseri hastanın vücut yapısına da ciddi hasarlar bırakabilir. İki tip meme kanseri vardır. Birincisi noninvaziv diğeri ise invazivdir. Noninvaziv yayılma göstermez. Tedavi sürecinden de hemen olumlu sonuçlar vererek vücut bozulmasının önüne geçer. İnvaziv ise kanalları tıkayan çabuk yayılır. Görüldüğü meme dışında diğer memeye kadar yayılabilir.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Meme etrafında hissedilen hareketli kitle

Göğüsler arasında görülen asimetrik bozukluk

Göğüsün ve göğüs ucunda kırışıklık

Göğüs etrafında kızarıklık ve egzama benzeri yaralar

Göğüs ucunun yönünün bozulması

Şiddetli göğüs ağrıları ve koltuk altına doğru sertlik 

Meme şeklinde düzensiz şişlik gibi belirtilerle kendini gösterir. 

MEME KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Erken dönem fark edilen kanserin tedavisi oldukça kolaydır. Bu yüzden aile öyküsünde olanların değil herkesin mutlaka altı ayda bir tüm kontrolleri yapması gerekir. Muayene bu bakımdan önemlidir. Ayrıca bilinçli insanlarında kendi kendilerini kontrol etmesi kanserin yayılmasını engelleyebilir. İlk evresinde fark edilen meme kanserinde ilaç tedavisi uygulanarak hücreler yenilenir. Diğer evrelerde ise doktor daha farklı yöntemler uygular. Bazen tümörün yayılmaması için uzuv olduğu gibi alınır. 

MEME KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI

Erken müdahale edilmediğinde özellikle kalça ve omurga kemiklerinin yanı sıra akciğer ve karaciğere kadar ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlar. Bu yüzden uzmanlar hemen hemen herkesin tehlike altında olduğu meme kanseri için bazı açıklamalarda bulundu. Hayat tarzının kanserin oluşması, çoğalması ve yayılmasında etkili olduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı, önüne geçmek için bazı önerilerde bulundu.

Aile öyküsünde kanser olup olmadığı kontrol edilmeli.

Günümüzde çalışma şartlarındaki ağır kurallar kişinin stres oranını artırır. Bu durum kanser hastalıklarına kolayca davetiye çıkarır. Stresten uzak daha sağlıklı ortamlar seçilmeli.

En önemli durum beslenmedir. Sağlıksız beslenme sadece meme kanseri değil diğer tüm kanserleri tetikler bu yüzden uzmanlar kişilerin antioksidan oranı yüksek ve vitamin mineral açısından zengin bir beslenme yöntemi tavsiye eder. 

Düzenli yürüyüş ve yüzme tüm sinir sistemini hareketlendirdiğinden hücrelerin deforme riskini azaltır. 

Kozmetik ve kimyasal içeren ürünlerden uzak durmakta fayda var.

Kafein ve nikotin maddelerin hücrelerin mutasyona uğrama oranını artırır. Bu maddeleri içeren besinler tüketilmemeli. 

20 yaşlarından sonra düzenli olarak elle kontrol yapılmalı ve kişinin en az bir kez tüm kontroller için uzmana başvurmalı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir