Maca turpu denir? Maca turpunun faydaları nelerdir? Maca tozu ne işe yarar?

Maca dış görünüş olarak tıpkı turba benziyor. Güçlü vitamin ve minerallere sahip olan maca vücudun hormonal dengesini korur. Alternatif tıp uzmanlarının önerileri sayesinde son günlerde tüketimi artan maca turpu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki maca turpu denir? Maca turpunun faydaları nelerdir? Maca tozu ne işe yarar? Tüm soruların yanıtı haberin detayında…

Yüzyıllardır doğurganlığı artırdığı için bitkisel tedavilerde kullanılan maca kökünün inanılmaz faydaları vardır. Turpa benzeyen bu kök kurutularak toz haline getirilip tüketilir. Çay olarak tüketilen bu kök, pişmiş yemeklere, salatalara, içeceklere ve zayıflamak amacıyla tüketilen yoğurtlara eklenebilir. Lepidium meyeni olarak bilinen maca turpu bazı yörelerde maka turpu olarak da adlandırılır. Turpgiller ailesine ait olan maca, yıllık bir osu bitkidir. Peru, Abolivya ve Anda Dağlarının yükseklerinde kendiliğinden yetişir. Soğuk oranı yüksek topraklarda kolaylıkla yetişir. Ancak faydaları olduğundan seralarda özel yöntemlerle yetiştirilir. Toprak altından yetiştirildiği için maca kökü olarak da bilinir. Altın, kırmızı, mor, mavi, siyah, yeşil ve krem renklerde bulunur. Ancak sıklıkla krem türü tüketilir. Krem türü tatlı olandır. Siyah ise acı bir tada sahiptir. Aynı zamanda enerji verir. Kırmızı renkte olanı ise halen araştırılmaktadır. Bu renge sahip olan maca turpun üzerinde yapılan araştırmalarda özellikle prostat kanserini önlediği görülmüştür. Latin Amerika’da Peru Ginseng olarak geçer. Peru’da maca kökü toz haline getirilerek ekmek yapılır. Maca kökü içinde karbonhidrat, protein, fiber ve esansiyel mineraller ayrıca selenyum, kalsiyum magnezyum ve demir açısından zengindir. Bunun aynı sıra linolenik asit, palmitik asit, oleik asit, steroller ve polisakkaritler barındırır. Maca turpun da aynı zamanda 19 kadar amino asit, potasyum, kalsium, çinko, selenyum, demir, iyot, bakır ve magnezyum içerdiği bulunmuştur. 

MACA TURPUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Yüzde 16 oranda protein içeren bu kök et tüketmeyen kişiler için ideal bir besindir. Özellikle diyet yapmak isteyenler ya da vejeteryan olanların tüketmesi gereken bir besindir. Bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan proteini de böylece karşılamış olur. Son yıllarda artan virüsler nedeniyle hastalıklar da giderek çoğaldığından uzmanlar mutlaka bu tarz besinlerin tüketilmesi önerilir.

Aminoasit bakımından zengin olan maca kökü vücudun dengesini korur. Vücut fonksiyonları daha sağlıklı çalışır. Bu sayede birçok hastalığın yaşanmasını engeller. 

 Adet dönemlerinde yaşanan hormonal sıkıntıları dengelemek ve şiddetli sancıları dindirmek için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Kadınlar sadece adet değil aynı zamanda menopoz ya da hamilelik dönemlerindeki sağlık sorunlarını da önler. 

Sinir sisteminin doğru çalışmasını destekleyerek, stres, depresyon, yorgunluk, kaygı ve panik atak gibi rahatsızlıkların riskini azaltır. Beyne giden sinir hücrelerini de güçlendirerek konsantrasyon gücünü artırır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık gibi hastalıkların yaşanmasının da önüne geçer.

Aynı zamanda içerdiği mineraller cildin ve saçların deforme olmuş hücrelerini yenileyerek ışıltı ve parlaklık kazanmasını sağlar.Yaşlanmayı azaltan maca turpuna antik çağlardan beri hakim olan topluluklar yenileyici bir sebze olarak görmüşler. 

Doğurganlığı artıran bu kök ayrıca vücudun direncini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur. Kısırlıkla ilgili yapılan çalışmalarda faydalı olan maca turpu toz halinde tüketilir. 

MACA TOZU NE İŞE YARAR?

Maca tozunu aktarcılarda ya da eczanelerde bulunur. Toz ya da kapsül olarak satılır. Ek gıda olarak alınan maca tozu, cilt problemlerinde de kullanılır. Ancak maca tozu oldukça etkili olduğundan tüketilmeden önce bir uzmana başvurulmasında fayda var. Aksi halde aşırı tüketildiğinde mide hastalıklarına yol açar. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir