Limonlu su zayıflatır mı? Uzmanı açıklıyor!

Sabah aç karnına içilen limonlu su zayıflatır mı yoksa bir efsane mi? Gelin, konuyu uzmanından öğrenelim: Diyetisyen Mine Bilge, limon suyun faydaları ve zayıflamaya etkisini anlatıyor.

Diyetisyen Mine Bilge limonlu suyun faydalarını anlatıyor.

Özel haberimizin sonunda kilo verme sürecini destekleyen meyveli detoks suyu tarifine ulaşabilirsiniz. Üstelik, ekonomik ve pratiktir.

  1. Limonlu su içmek gerçekten faydalı mı?

Sağlığınıza faydalı limonu mutfağınızda bulundurun

Limon, içerdiği zengin besin öğeleri açısından sağlığımız için yararlıdır. Bir su bardağı limonlu su içmek, sindirim sisteminin harekete geçmesine yardımcı olabilir. Sabah uyandığınızda dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir bardak limonlu su içebilirsiniz. Bu sayede bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca, çeşitli bilimsel araştırmalar limonun yağ yakmaya yardımcı ve karaciğerden toksin temizleyici özellikleri olduğunu gösteriyor. Özetle, limonlu su zayıflamanıza destek olabilir.

  1. Limonlu su tarifi nedir, nasıl yapılır?

Limonlu suyu hazırlamak gerçekten kolaydır

Esasında çok kolay bir tarif ama dikkat edilmesi gereken noktalar var. Mutlaka, taze sıkılmış gerçek limon suyu kullanmalısınız. Bir su bardağı oda sıcaklığında suyun içine yarım limonun suyunu ekleyip karıştırın.

Yudum yudum ve şifa niyetine suyunuzu için. Ardından sağlıklı ve besleyici kahvaltınızı yapın.

  1. Yağ yakmaya yardımcı olur mu?

Diyet ve sporla beraber kilo vermeyi destekler

Limonda C vitamini vardır. C vitamininin vücuttaki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını düşündürecek bazı araştırmalar vardır. “Amerikan Klinik Beslenme” Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, yeterli miktarda C vitamini alan katılımcıların egzersiz sırasında yağ yakımını artırdığını belirtmektedir.

Araştırmacılar yeterli miktarda C vitamini alanlarda daha düşük beden kitle indeksi seviyesi görülebildiğini söylemektedir. C vitamini tek başına zayıflatıcı etkide değildir ancak egzersiz sırasında yeterli C vitamini tüketenlerin yağ yakımı daha iyi olduğundan kiloları da daha azdır.

  1. Limonlu su detoks etkisi gösterir mi?

Karaciğer temizliğine yardımcı olabilir

İçeriğindeki sitrik asit nedeniyle enzim aktivitesini artırıp karaciğeri temizler dolayısıyla toksit maddelerin atımını hızlandırır. Toksit maddelerin vücutta birikimi cildinizde elastikiyet kaybına neden olur, kırışıklıkları artırır. Limonlu suyun yaşlanmaya karşı etkisi büyüktür.

  1. Limonlu detoks suyu tarifi nedir?

Detoks suyuna limon eklenebilir.

Gün boyunca içmek üzere limonlu detoks suyu hazırlayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim faydalı özellikleriyle hem sağlığınız hem kilo kaybınız için yararlı olabilir.

Malzemeler,

  • Bir litre oda sıcaklığında su
  • Bir adet limon
  • Bir adet salatalık
  • Bir adet tarçın

Hazırlanışı,

Limon ve salatalığı bol suyla yıkadıktan sonra dilimleyin.

Sürahiye bir litre su, limon, salatalık ve çubuk tarçını alın.

Üç saat kadar bekletin ve limonlu detoks suyu hazır olur.

  1. Limonlu su ne zaman içilmelidir?

Limonlu su afiyet ve şifa olsun

Yukarıda tarifini verdiğim limonlu detoks suyunu özellikle öğünlerden önce bir büyük bardak içebilirsiniz. Kalan kısmını ise gün içerisinde aralıklarla tüketebilirsiniz.

Pratik bilgi: Araştırmalarla kanıtlanan kan şekeri kontrolüne yardımcı olan tarçın iştahınızı kontrol altına alırken zayıflamanıza da yardımcı olacaktır.

Limonlu su içerek kendinizi ödüllendirin

Belirtmekte gerek görüyorum: Tek başına limonlu su içmek zayıflatmaz. Beraberinde mutlaka egzersiz ve dengeli beslenme programı olmalıdır.

Diyetisyen Mine Bilge’ye limonlu su hakkında paylaştığı kıymetli bilgiler için “Yüksek Topuklar” kadın portalı olarak teşekkür ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir