Konjonktivit (Göz gribi) nedir ve belirtileri nelerdir? Konjonktivit nasıl bulaşır?

Yaz aylarının gelmesi ile beraber görülme olasılığı artan konjonktivit yani göz gribi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki konjonktivit (Göz gribi) nedir ve belirtileri nelerdir? Konjonktivit nasıl bulaşır? Göz kapaklarının kapanmasına neden olan konjonktivit ile ilgili her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Göz içerisinde artan bakteri ve enfeksiyonlu virüsler ince bir iltihaplanma tabakasına neden olur. Yaz aylarında artan bu hastalık halk arasında kırmızı ya da pembe göz olarak adlandırılır. Havuz, deniz ve ortak kullanım eşyalarında buluşma ihtimali artan hastalık kişinin görme kaybını artırır. Konjonktivit ciddi gibi görülmese de ilerleyen zamanlarda doğru tedavi edilmediğinde gözün tamamen görme olasılığına neden olabilir. 

GÖZ ALERJİSİ İLE TAMAMEN FARKLI DURUMLARDIR!

Genellikle gözde alerjiye neden olan hastalıklarla karıştırılır. Ancak konjontivit alerjik vakalara göre daha ciddi bir sağlık sorunudur. Gözün beyaz kısmına yerleşen enfeksiyonlar göz damarlarına ve korneaya ciddi hasar verebilir. Özellikle lens kullanan ya da sık sık göz içi makyajı yapan kişilerin bu hastalığa yakalanmaması olasılığı fazladır. Normal alerjiye yakalanmış kişilerle konjonktivitte olmuş kişilere aynı ilaçlar verilmez. Şikayetler ilaçlara rağmen sık sık tekrarlanınca uzman doktor göz içi temizleme operasyonu gerçekleştirir. Ardından gözler uzun bir süre temasa maruz kalmaması için pansuman ile kapatılır. Konjonktivitteyi artıran durumlardan biri ise bilinçsiz evde ya da kulaktan dolma ilaçlar kullanma ile olur. Bu yüzden kızarıklık, kaşınma, batma, göz kapağının şişmesi ve görme kaybının arttığı belirtiler yaşanır yaşanmaz bir uzmana başvurulmalıdır. Konjonktivit körlük derecesine ya da başka bir hastalığa zemin hazırlayabilir.

KONJONKTİVİT NASIL BULAŞIR?

Toplu alanlarda

Kişisel eşyaları ortak kullanmada; havlu, peçete, makyaj malzemeleri

Temiz olmayan elle gözleri kaşımada

Klor oranı yüksek sularla yüz yıkama esnasında

Bilinçsiz ilaç kullanımında gibi durumlarda hastalığa yakalanma olasılığı artar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir