Koltuk altı neden kararır? Koltuk altı kararmasına etkili çözümler

Genellikle kadınların yaz aylarında yaşadığı sorunlardan biri olan koltuk altı kararmasıyla ilgili hem sorularınızı ortadan kaldıracak hem de muhteşem bir bilgilendirme yapacak içerik hazırladık. Koltuk altı kararması nedir? Koltuk altı kararması nasıl geçer? Kolay koltuk altı kararmaları evde nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların yanıtını haberimizin detaylarında kolayca bulabilirsiniz.

Koltuk altı kararmaları, herkeste görülebilen ve zaman içerisinde gelişen bir sorundur. Bir hastalığın yada sağlık sorunun belirtisi olmayan koltuk altının siyahlaşması genel olarak bazı nedenlerin sonucunda oluşur. Vücutta kararmalar dikkat ederseniz koltuk altında, genital bölgede ve bıyık bölgesinde daha sık olmaktadır. Koyu renklenme genellikle akanthosis nigricans (AN) olarak adlandırılan bir cilt rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Vücudun etrafındaki kıvrımlarda cildin koyulaşmasına ve bazen sertleşmesine neden olur. Örnek verecek olursak, koltuk altı derisi çok hassas bir yapıya sahiptir. Jiletle koltuk altını almaya çalışırken daha pürüzsüz olsun diye ters almak baskı yaparak almak koltuk altı derisinin kararmasına neden olacaktır. Bir diğer örnek olabilecek durum ise, koltuk altının sık sık terlemesi kötü koku oluşmasına neden olurken aynı zamanda tahriş ve pişik koltuk altının kararmasına neden olacaktır. Koltuk altı kararması hamile bayanlarda sık görülen bir durumdur.Peki oluşan bu durumu evde yapılan yöntemlerle giderilir mi? Gelin birlikte inceleyelim…

LİMON

Çok eskiden beri cilt beyazlatmada etkili olan limon koltuk atı kararmasını geçirdiği bilinmektedir. Eğer cildinizin limona karşı alerjisi yoksa banyoda yarım saat önce limonu koltuk altınıza sürün ve iyice ovalayın. Her banyoya girmeden önce uygulayabilirsiniz.

PATATES

Koltuk altı rengini açmak için patates dilimlerini kullanabilirsiniz. Her hangi bir yan etkisi bulunmayan patates dilimlerini koltuk altınıza koyun yada püre haline getirip iyice sürün. Haftada 3 yada 4 defa uygulayabilirsiniz.

PORTAKAL KABUĞU

Portakal kabuklarını kuruması için güneş gören bir yerde bekletin. Kurumuş portakal kabuklarını öğüterek toz haline getirin. Portakal kabukları ile macun yapmak için az miktarda süt ve gül suyu ekleyin. Elde ettiğiniz karşımı koltuk altına sürüp, 15 dakika kadar bekletin. İşlemi bitirmek için ılık su ile durulamanız yeterlidir.

KARBONAT

Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu yöntemde az miktarda karbonat ile suyu karıştırıp koltuk altınıza sürmek. Sürdükten sonra 10 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Ayrıca az miktarda karbonat ile gül suyunu karıştırarak elde edeceğiniz macunu uygulayarak koltuk altı kararmasını yok edebilirsiniz. Karbonat çok etkili bir beyazlatıcıdır, haftada 1 defadan fazla bu yöntemi uygulamayın.

KOLTUK ALTI KARARMASI İÇİN SUNA DUMANKAYA KÜRÜ

Suna Dumankaya’nın koltuk altı kararmasını geçiren etkili kürü ile koltuk altı rengini açarak doğal bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı pirinç
1 tatlı kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı yoğurt

HAZIRLANIŞI

Yukarıdaki bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın ve kürü hazırlayın. Tüylerden arınmış ve temizlenmiş koltuk altınıza sürün ve ortalama 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve pudra sürün. Düzenli olarak yapıldığında koltuk altı renginin kademe kademe açıldığını göreceksiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir