Kimyasal gebelik nedir, sebepleri neler? Kimyasal gebelik olmaması için…

Hamilelik sonucu pozitif çıksa bile anne adaylarının hiç farkında olmadan yaşayabileceği kimyasal gebelik durumu, sağlıklı embriyonun oluşamaması ve bu nedenle de bebeğin çok erken dönemde düşmesi ile kendini göstermesidir. Peki kimyasal gebelik dış gebelikle aynı mı? Kimyasal gebelik yaşayanlar bir sonraki hamileliklerinde bundan olumsuz etkilenir mi? Kimyasal gebelik oluşmaması için ne yapılmalı? Kimyasal gebelik nedir, nasıl anlaşılır? İşte Kimyasal gebelik sebepleri…

Hamilelik testi yapıldığı zaman pozitif sonuç verse bile pek çok anne adayının farkında olmadan erken dönemde düşürdüğü bebeğinin sebebi kimyasal gebelikten kaynaklanıyor olabilir. Laboratuvar testi ya da hamilelik testi yapmadan tespit edilemeyen kimyasal gebelik, ne yazık ki her zaman için sağlıklı bir hamileliğin göstergesi olmayabiliyor. Halk arasında ‘Sessiz düşük’ olarak da nitelendirilen kimyasal gebelik, çoğu zaman dış gebelik ile karıştırılsa da aslında birbirinden tamamen bağımsız iki ayrı durumdur. Dış gebelik olarak nitelendirdiğimiz durum embriyonun rahim dışında bir yere yerleşmesi iken, kimyasal gebelik yumurtanın döllenmesi ancak sağlıklı embriyoya dönemeyip rahme yerleşmeden atılması ile oluşur. Ayrıca kimyasal gebelikte ultrason kontrolünde plasenta, kalp atışı ve embriyo gibi belirtilerde görülmez. Günümüzde meydana gelen hamileliklerin hemen hemen yüzde 70 kadarının kimyasal gebelik ile son bulduğu öne sürülüyor. Ancak yine de ümitsizliğe kapılmayıp bunun doğal bir işleyişin parçası olduğunu düşünmeli, vücuttaki güçsüz yumurtanın dışarı atılarak ilerleyen dönemlerde daha sağlıklı ve yeni yumurtaların oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

KİMYASAL GEBELİK (SESSİZ DÜŞÜK) NEDİR? KİMYASAL GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?

Kimyasal gebelik, çiftlerin birleşmelerinden sonra döllenen yumurtanın sağlıklı embriyoya dönüşememesi ve bunun beraberinde de regl dönemindeki kanamaya benzer bir halde dışarı atılmasıyla oluşur. Birçok anne adayı bu durumu hiç farkında olmadan yaşar ve bebeğini çok erken bir dönemde düşürerek kimyasal gebeliği gerçekleştirmiş olur. Hamilelik 5. haftayı bulmadan ve bebeğin ultrasonda görünebilecek haftalarına gelmesine rağmen ortaya çıkan erken düşüklük durumu, vücudun HCG isimli kimyasal üretmesi nedeni ile bu şekilde adlandırılır.

Hamilelik öncesinde adet dönemi düzensiz olmayan kadınların regl dönemini 3-5 gün gecikmesiyle idrar ya da kan testleri ile belirleyebileceği hamilelik sonucunda doktor bebeğin kesesini ya da plasentasını ultrasonda göremezse kimyasal gebelik gerçekleşiyor olabilir.  Bu duruma ayrıyeten anne adayının çok sancılı bir şekilde regl dönemindekine benzer kanaması da eşlik edebilir.

Hamilelik testi yapıldığı zaman sonuç olumlu görünse bile hafif lekelenme ya da kanamanın görülmesi en belirgin kimyasal gebelik belirtisidir. Bebek çok erken dönemde düştüğünden dolayı parça düşürme görülmez, kandaki B-HCG hormonunun çok yükselmesi ile kesin tanı koyulur. 3-4 gün sonrada kanama tamamen kesilir.

KİMYASAL GEBELİK NEDEN OLUR?

Kesin bir cevabı olmamakla beraber bilinen en yaygın nedeninin kromozomal sebeplerden olduğu öne sürülmektedir. Eşlerin kendi taraflarından gelen genetik hastalık ya da kist oluşumları kimyasal gebeliğe sebep olabilir. Annenin diyabeti, tiroidi varsa veya tüplerde anormal bir durum söz konusu olduğunda kimyasal gebelik görülebilir.

KİMYASAL GEBELİĞİN OLMAMASI İÇİN NE YAPILMALI? DIŞ GEBELİKLE KİMYASAL GEBELİK AYNI MI?

Sessiz düşük olarak da tanımlanan kimyasal gebeliğin önüne geçmenin herhangi bir yolu yoktur. Tamamen kontrol dışı gelişen bu durum genellikle embriyodaki sorundan dolayı meydana gelmektedir. Ancak doktor kimyasal gebeliğin sebebini enfeksiyona bağlamışsa bunun için antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Kimyasal gebelik ile dış gebelik her ne kadar karıştırılsa da birbirinden farklı durumlardır.

Kimyasal gebelik görüldüğü zaman kandaki hamilelik hormonları az çıkar, ancak dış gebelikte yumurta sadece rahim dışı bir yere yerleşir kandaki hormonlarda artış ya da azalma görülmez. Anne adayının sağlığı için dış gebelik daha risklidir, fark edilmezse ve önlem alınmazsa ölüm bile olabilir. Kimyasal gebelikte böyle bir şey olmaz.

KİMYASAL GEBELİKTEN SONRA HAMİLE KALINIR MI?

Herhangi bir tedavi aşamasından geçmeden ya da tıbbi işlem gerektirmeden kendiliğinden sonlanan kimyasal gebeliğin ilerleyen dönemlerde meydana gelebilecek ya da gelme ihtimali olan hamilelikte olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak yinede en az bir defa bile olsa kimyasal gebeliği yaşamışsanız doktora gidip bilgilenmeniz gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir