Kelle nasıl ütülür ve temizlenir? Kelle paça çorbası tarifi

Şifasıyla dillere destan olan birçok uzmanın genç ve dinç kalmak isteyenlerin mutlaka tüketmesi için önerdiği kelle paça kurban bayramlarında haliyle oldukça fazla tüketilir. Ancak evde ilk kez kelle paça çorbası yapacaklara rehber olacak bir yazı hazırladık. Kelle nasıl ütülür ve temizlenir? Kelle paça çorbasının pratik tarifi nedir? Tüm bunları merak edenler yazımızı inceleyebilir.

Kelle paça çorbası; küçük ve büyükbaş hayvanların kesilmiş kafa (kelle) ve ayak(paça) bölümlerinden yapılan hafif sıvı et parçalı bir yemektir. Hem ayak hem de kafa kısmında bolca kıkırdak içerdiğinden dolayı vücudun kolejen üretimi arttırarak genç ve dinamik kalmasını sağlar. Hatta oyuncu ve aynı zamanda manken olan Çağla Şıkel, geçtiğimiz günlerde gençlik sırrının ve cildinin kırışıksız olmasının nedenini her sabah 1 kase içtiği kelle paça çorbasına bağlı olduğunu açıklamıştı. Bu kadar faydalı olan ve uzmanlarında içilmesini önerdiği kelle paça çorbasını evde pişirmek istiyorsanız temizliğine ve püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir.

KELLE NASIL ÜTÜLÜR VE TEMİZLENİR?

Kelleyi demir çubuğa takıp harlı ateşin altında tüm tüyleri gidecek şekilde ütün. Daha sonra bıçakla güzelce kazıyın. Kafasında hiç tüy kalmayacak şekilde bu işlemi tekrarlayın. Kulak kısmındaki tüyleri çıkartmak için şiş tellerini ateşte ısıtıp üzerine basın. 

Ütme işlemi bittikten sonra büyük bir kova ya da leğenin içerisine suyu koyarak, kelleleri de içerisinde en az 1 saat kadar bekletin. Ne kadar çok bekletirseniz üzerindeki o yanık isleri temizlemek kolay olacaktır. Suyun içerisinde bekletme işlemi bittikten sonra yıkama işlemine geçebilirsiniz. Kullanılmamış bulaşık teli ile sürterek tüyleri ve isleri temizleyebilirsiniz. 

Ardından büyük bir balta ya da satırla kafayı ikiye bölün. Güzelce yıkadıktan sonra yiyeceğiniz kadar ayırıp kalan kısmını isterseniz poşetlerle buzluk kısmına yerleştirebilirsiniz.

PEKİ KELLE PAÇA NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

4 tane ince sarımsak
1, 5 yemek kaşığı un
Yarım su bardağı sirke
Yarım çay bardağı limon suyu
Tuz
1 kuzu kellesi
1 parça dana ayağı

YAPILIŞI

Öncelikle koyun kellesi yağlı olduğu için akşamdan suya koyup, beyaz olana kadar aralıklarla 4 defa suyunu değiştirin. 

Not: Kelleyi eğer kasaptan aldıysanız, kellenin burun kısmını aşağıya gelecek şekilde vurularak içindeki pisliklerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. 

Güzelce yıkayarak, düdüklü tencerede 1, 5 litre su ile 1 saat kadar kelle ve ayakları kaynatın. 

Düdük sesini duyduktan sonra 1 saat daha kaynatın. Kelle haşlandıktan sonra tepsiye dökerek kemikleri ve etleri ayırın.

Etleri didik didik edip kenara alın. Tencerede unu güzelce kavurun. Üzerine 1 bardak suyu ekleyerek karıştırın. Topaklanan unları süzgeçle ezerek pürüzsüz hale getirin. 

Kellenin kaynadığı suyu bu karışıma ekleyerek bir taşım kaynatın ve tuzu ilave edin.

Kaynarken üzerine çıkan köpüğü kaşık yardımıyla alıp atın. 

Sosunu hazırlamak için; sarımsakları ezip, sirke ile karıştırın. Limonda ilave edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir