Kavunun faydaları nelerdir? Kavun ve limon karışımının inanılmaz etkisi…

Şimdiden hasadına başlanan kavunun insan vücuduna birçok faydası var. Adeta kış aylarından yaza geçiş sırasında vücudu yenileme sağlayan kavun hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki kavunun faydaları nelerdir? Uzmanlar kavun kabuklarını sakın çöpe atılmaması konusunda uyarıyor. Kavun kabukları kaynatılıp tüketildiğinde sindirimi düzenler. Ayrıca kavun ve limon karışımının da insan sağlığına inanılmaz etkisi vardır. Özellikle zayıflamak isteyenler için mucize bir besindir.

Kavun; sodyum, potasyum, magnezyum ve demir bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu içerdikleri sayesinde bağışıklık sisteminin hasara uğramış hücrelerini yenilemesinin yanı sıra vücudun deforme olmuş birçok bölgesindeki problemlere de iyi gelir. Kabakgillere bağlı olan kavun içeriği sulu ve etli bir meyveye sahip. Dış yüzeyindeki kabuğun yetiştiği toprağa bağlı kalınlığı değişir. Kavunun ana yurdu Orta Asya ve İran’dır. Ülkemizde de Van ve Manisa gibi şehirlerde yetişir. Vitamin ve mineral deposu olan kavun hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Kavundan yemek, reçel ve tatlı yapılır. Tıbbi tedavide ilaç olarak kullanılan kavun mevsim geçişlerinde vücudun sıvı oranını koruyarak böbrek bezlerinin çalışmasını destekler. Kavun özellikle Orta Asya’da başlayıp Osmanlı saraylarındaki sultanların güzellik malzemesi olmuştur. Uzmanlar kavunun kabuklarının da kavun kadar fayda sağladığını vurguluyor. Zayıflamak isteyenler kavun kabuklarını kaynatıp sabah kahvaltıdan önce bir bardak tükettiğinde midenin tokluk seviyesini kontrol altına almış olurlar. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak önceki yağların yakılmasını destekler. 

KAVUNUN FAYDALARI NELERDİR?

C vitamini açısından zengin olan kavun, bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur.

Tansiyon düşmesi anında, tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

Cildi besleyici özelliği sayesinde saç derisindeki hücrelerin deforme olmasını engeller bu sebeple saç dökülmesinin önüne geçer. Aynı zamanda sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kadınlardaki düzensiz regl döneminin düzene girmesini sağlar.

Vücuttaki A vitamini eksikliğini gidererek göz sağlığına yardımcı olur.

Cildin ışıl ışıl parlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Kalpteki ritim bozukluğunu önler.

Kavunun çekirdeğini kaynatıp içerseniz böbrekte oluşma ihtimali olan kumun idrar yoluyla ağrısız atmasını sağlayabilirsiniz.

Akciğer hastalıklarına neden olacak zararlı hücrelerin emilimini hızlandırır.

Sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmenizi sağlar.

KAVUN VE LİMON KARIŞIMININ İNANILMAZ ETKİSİ…

Yaz aylarında karpuzdan sonra en popüler olan kavun ve limon ile blendırdan geçirilip tüketildiğinde güçlü bir antioksidan etkisi gösterir. Özellikle yaz aylarında artan kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar için birebir fayda sağlayan karışım her sabah yaz boyu düzenli tüketilmelidir. Güçlü bir iltihap söktürücü etkiye sahip olduğundan idrar yolu ile biriken toksinleri atar. Ayrıca mutasyona uğramaya meyilli hücreleri yenileyerek kanser hastalıkları önler. Sıcak havaların en fazla etkilediği böbreklerdir. Vücudun sıvı kaybı böbreklerin çalışmamasına ve kum ya da taş üretmesine neden olur. Ancak bu karışım vücudun sıvı ve asit oranını dengeleyerek böbreklerin fonksiyonlarını olumlu etkiler. Kış sonrası çoğu insanın kabusu haline gelen fazla kilolarda kurtulmanın en sağlıklı yolu da sabah kahvaltıdan önce bir bardak kavun ve limon karışımıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir