Karnabaharın faydaları nelerdir? Karnabaharı yaprakları ile kaynatıp içerseniz ne olur?

Kış ayları denilince akla ilk gelen sebzeler arasında yer alan karnabaharın insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor musunuz? Kaynatıldığında kötü koku yaymasından dolayı çoğu kişi tüketmez ancak karnabahar yüzyıllardır şifa amaçlı özellikle sindirim hastalıkları için tüketildi. Peki karnabaharın faydaları nelerdir? Karnabahar hangi hastalıklara iyi gelir? Karnabaharı yaprakları ile kaynatıp içerseniz ne olur? Tüm soruların yanıtı haberin detayında…

Turp ailesine ait olan karnabahar, çiçeklerinde etli bir yapısı vardır. Bir bütünü tüketilebilen nadir sebzelerdendir. Doğu Akdeniz bölgesinde daha rahat yetişen karnabahar, otsu bir bitkidir. En alt katmanındaki yaprakları koyu yeşil renklidir. İçindeki kısım ise beyazdır. Kış sebzesi olan karnabahar yaprakları açılmayana kadar yeşil lahanaya benzer. Son yıllarda içeriğinde renk enjekte ederek farklı renklerde de yetiştirildi. İçeriğinde alfa profiterole, caffeine, physic, ve vitaminler barındıran karnabahar; ana yemek, salata ve turşu olarak tüketilir. Uzmanlar karnabaharı haşlarken özellikle göbek kısmında bulunan yapraklarının konulması gerektiğini vurguluyor. Bunun nedeni de faydasının iki kat artmasını sağladığı araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Kansere karşı vücudu bir zırh haline getiren karnabaharın ayrıca diğer hastalıklara karşıda vücudu koruduğu bilinir. Amerika’da yapılan bir araştırmada kalın bağırsak ve mesane kanseriyle mücadelede son derece etkili olduğu ortaya çıkarılmış. Ancak karnabaharın etkili olması için yeşil yaprakları ile beraber kaynatıldığında vücudun ihtiyacı olan E vitamini, caffeic asit, kaempfreol, phytic asit ve rutin adlı maddelerinin etkisinin artığı vurgulanmıştır. 

KARNABAHARIN FAYDALARI NELERDİR?

Bir ay boyunca düzenli tüketildiğinde sindirimi düzenleyerek vücutta zararlı bakterilerin birikmesini önler. Metabolizmayı düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Ancak aşırı tüketilmesi önerilmez. Aksi halde aşırı gaz sıkışmasına neden olur.

Sinir sistemindeki deforme olmuş hücreleri yenileyerek stres ve depresyon riskini azaltır. Kronik uykusuzluk için karnabahar suyu tavsiye edilir. Uyku hormonunun da dengeleyerek kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlar. 

Yüksek miktarda içerdiği A vitamini sayesinde katarak hastalığını önler. Özellikle bu besinin suyu ergenlik ve hamilelik dönemlerinde içilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Karnabahar suyunun içerisinde yapraklarından da ötürü thaiamin maddesi oldukça yüksektir. Bu madde alzheimer hastalığına karşı beyin sağlığını korur. İleri yaş hastalıklarından biri olan unutkanlığa zemin hazırlayan durumların şiddetini neredeyse yok eder. 

K vitamini bakımından zengin olan karnabahar, kemik ve kas yapısını da güçlendirir. 

İdrar yolu enfeksiyonları ve regl dönemindeki sancılara karışı bu suyun düzenli tüketilmesi gerekir. Ayrıca mesane torbasında taş ve kum oluşumunun önüne geçer. 

Ayrıca pürüzsüz ve sivilcesiz bir cilde sahip olmak için karnabahar suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Karnabaharın hücre yenileyici özelliği sayesinde cilt yüzeyindeki ölü hücreleri yeniden canlandırarak yaşlanmayı ve kırışmayı önler.

KARNABAHAR SUYU NASIL HAZIRLANIR?

400 gram karnabaharı yaprakları ile beraber kaynatınız. Sabah – akşam birer bardak olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz bardağın içerisine 3-4 damla limon sıkabilirsiniz. Bu durum daha rahat içmenizi sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir