Karan ne demek? Karan isminin anlamı nedir? Karan ismi Kuranda geçiyor mu?

Ünlü oyuncu Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Nisan ayında dünyaya gelen oğullarına Karan ismini verdi. Sonrasında Karan ismi meşhur oldu. Peki Karan isminin anlamı ne? Karan ne demek? Karan ismi Kuran’da geçiyor mu? Bebeğine Karan ismini koyacaklar için tüm soruları yanıtlıyoruz.

Karan isminin anlamı ünlü oyuncu Fahriye Evcen ile Burak Özçivit’in bebeklerinin doğmasının ardından merak konusu oldu. Nisan ayına anne olan Fahriye Evcen, ilk bebeklerinin adı konusunda aylardır kararsızlık yaşıyorlardı. Uzun bir araştırmanın sonrasında bebeklerine Karan ismini verdiler. Çiftin bebeklerine koydukları Karan ismi son günlerde en çok arananlar listesinde dolaşıyor. Özellikle Karan isminin anlamı nedir, karan ne demek? Soruları şu an en sık aranılan erkek bebek isimlerinden biri oldu. 

PEKİ KARAN İSMİNİN TÜRKÇE KARŞILIĞI NEDİR?

Türk Dil Kurumu’nun  ‘Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü’nde ‘Karan’ın anlamı “yapışkan ve kokulu yaprağı olan, bodur funda boyunda dikensiz bir bitki” anlamını taşıyor.

En çok İstanbul ilinde (111 kişide) , en az Amasya, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Elazığ illerinde (1 kişide) olan Karan isminin aslında anlamı, dört farklı şekilde tanımlanmıştır. “Temiz, mashum, katkısız. Sözünün Eri; Yiğit. Kahraman, yürekli, karanlık.” olarak da tanımlanabilir.

Ancak Karan ismi maalesef Kuran’da geçmiyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir