Kan vermenin faydaları nelerdir? Kimlerin ne kadar kan vermesi gerekiyor?

İnsan sağlığının temelini oluşturan kana her yıl yüzlerce insan ihtiyaç duymaktadır. Kan vermenin önemi konusunda her yıl etkinlikler düzenleyen uzmanlar, zor durumda kalmış hastaların hayatlarını kurtarmanın yanı sıra kişinin kendi sağlığına da olumlu katkılar sağladığını vurguluyor. Peki kan vermenin faydaları nelerdir? Kimlerin ne kadar kan vermesi gerekiyor? Sizler için insanlık için önemli olan kan verme hakkında merak edilenleri haberin detayına ekledik.

Alyuvar, akyuvar ve kan pulcuklarından oluşan kan, atar, toplar ve kılcal damarlar aracılığıyla vücudun her yerine yayılır. Aynı özellikli yapımlardan bir araya geliyormuş gibi görünse de farklı maddelerden oluşur. Yani bilim literatüründen homojen değil heterojen bir madde olarak kabul edilir. Bir erişkinin vücudunun yüzde 13’ünü oluşturur. Sıvı bir hadle olan kan sürekli hareket halindedir. Yüzde 90’nı sudan oluşan kanda  plazma proteinleri, aminoasitler, karbonhidratlar, yağlar, hormonlar, üre, ürik asit, laktik asit, enzimler, antikorlar, sodyum, potasyum, iyot, demir ve bikarbonat elementleri mevcuttur. Bu elementler vücut içindeki alışverişi sağlar. Kan organların hücrelerinin işlevselliğini artıran mineral ve vitaminleri de taşır.

KANIN VÜCUTTAKİ GÖREVLERİ;

Kandaki plazmalar kendilerini 48 saatte bir yeniler. İçeriğinde şekerde barındıran kanın dört görevi vardır. Bir koruma; içerdiği oksijenle trombositleri artırarak yaralanmalar esnasında pıhtılaşmayı hızlandırır. Taşıma görevinde ise; besinlerle vücuda giren vitamin ve mineralleri metabolizmada parçalar. Savunma görevi; vücuda giren virüs ve bakterilere karşı anti görevi görür. Vücuttaki ısıyı denge de tutar. Bu kadar fayda sağlayan kana bazı hasta kimseler ya da kaza sonrası ağır yaralanan kişilerin ihtiyaç duyduğu ciddi bir kaynaktır. 8 kan grubu vardır ve insanoğlunda bu kan grupları hemen hemen herkes de bulunur. Bu yüzden bir insanın hayatını kurtarmak bir başka kişide mevcuttur. Uzmanlar bu yüzden kişilerin kan bağışı yaparak önemli bir görev üstlendiklerini vurguluyor. Ayrıca kişi kan bağışıyla aynı zamdan kendi sağlığını da korur. Kanın temizlenmesi için yılda iki kez yenilenmesi gerekir. Uzmanlarda bunun yaşanması için kişinin kan vermesi gerektiğini vurguluyor. 

KAN VERMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Kan veren kişinin kan hücreleri genç hücreler üretmeye başlar bu da bağışçıyı daha dinç yapar.

Artan canlı kan yapısı kemik iliğinin yağlanmasını önler.

Kanda oluşan yağ oranı düşer, vücuda eşit miktarda yağ yayılır,

Kan bağışı yapılmadan önce, AIDS, Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz gibi tehlikeli hastalıkların araştırılması yapılır. Böylelikle kan veren kişinin bu hastalıkları taşıyıp taşımadığı ortaya çıkar. 

Kan verdikten sonra stres azalırken, yüksek tansiyon dengelenir.

Kan veren kişinin yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleri azalır.

Düzenli yapılan kan bağışı kalp krizi riskinin azalmasına neden olur.

Verilen kandan sonra vücuttaki kan kendini dengeler bu da düzenli kan veren kişinin sağlıklı bir vücut oranına sahip olmasını sağlar. Yılda en az iki kez kan verilmelidir.

KİMLER NE KADAR KAN VERMESİ GEREKİYOR?

Kan veren kişinin 18 yaşını doldurması gerekiyor. Ayrıca 50 yaşından da küçük olmalı. Aynı zamanda kan değerlerinin yüksek olması hem kendi sağlığı hem de hastanın sağlığını olumlu etkiler. 2 ay aralıklarla kan bağışı yapılır. Yılda minimum 2 maksimum 4 kez kan verebilir. Kişinin kilosu da 50’nin aşağısında olmaması gerekir. Aksi halde kan veren kişide bazı komplikasyonlar gelişir, 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir