Kamkat (Kumkat) faydaları nelerdir?Kamkat hangi hastalıklara iyi gelir? Kamkat nasıl tüketilir?

Egzotik meyveler arasında yer alan ve kabuğuyla beraber tüketilebilen kamkat hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Uzak doğu meyveleri arasında yer alan kamkat, turunçgiller ailesine aittir. C vitamini bakımından zengin olan kamkat ciltten bağışıklık sistemine kadar her şeye fayda sağlar. Peki kamkat (Kumkat) faydaları nelerdir?Kamkat hangi hastalıklara iyi gelir? Kamkat nasıl tüketilir?

Uzak Doğu ülkelerinde sıklıkla tüketilen hatta evlerde bile yetiştirilen kamkat, turunçgiller ailesine ait bir meyvedir. Limona benzer bir görüntüsü vardır. Rengi portakalı andıran kamkat, kabuklarıyla beraber tüketilebilir. Bergamotuna benzer kokusu var ancak uzun sürmeden koku ortamda yok olur. Çiğ olarak tüketildiği gibi reçel, marmelat ve meyve suyu yapılır. C vitamini yönünde oldukça zengin bir meyvedir. Tatlı tadı sayesinde Uzak Doğu’daki lokantalarda yemek sonrası tüketilir. Turunçgiller ailesinin en küçük meyvesidir. Bilim dünyasında “Fortunella” olarak geçer. İskoçyalı meyve yetiştiricisi Robert Fortune tarafından keşfedildi. Tüm dünyaya onun sayesinde yayıldığı için soy isminden alındı. Halklar arasında kumquat ve komquot ya da altın portakal olarak adlandırılır. Kamkat evde saksıda da yetiştirilebilir. 19. yüzyıldan sonra tüm dünyada tüketilmeye başlandı.

KAMKATIN FAYDALARI NELERDİR?

Yüksek lif içeren kamkat, bu sayede sindirime inanılmaz faydalar sağlar. Özellikle gastrointestinal sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek veren kamkat, karın şişkinliği, kabızlık ve gaz sıkışması gibi rahatsızlıklarının yaşanmasını önler. 

İçeriğinde düşük şeker olduğundan şeker hastalıkları için ideal bir besindir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olduğundan şeker hastalarında aniden yükselen şeker oranını düşürür. 

Portakal ve mandalina gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Ayrıca hücrelerin yenilenmesini destekleyerek de enfeksiyon, bakteri ve mantar oluşumunu engeller.

Cilt hücreleri içinde ideal olan kamkat, yaşlanmayı ve kırışıklığı önlediği için mucize meyve olarak da bilinir. Ayrıca saç diplerindeki kökleri de güçlendirerek yıpranma ve dökülmenin önüne geçer. 

Sadece kandaki şekeri değil aynı zamanda kötü kolesterol ve yağ seviyesini de dengeleyerek kan basıncının artmasını engeller. Böylece kalp, damar ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların yaşanmasını önüne geçer. 

Kemik ve kas sağlığı için önemli olan kalsiyum ve C vitaminini barındırır. Bu yüzden hamilelerin ve çocukların tüketimi tavsiye edilir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kemiklerin hem gelişmesini hem güçlenmesini sağlar. 

– Tüketildiği esnada içerdiği asidikler sayesinde diş yüzeyini enfeksiyonlardan arındırarak kararmasını önler. Diş aralarını da temizleyerek ağız ve diş bakımında olumlu katkı sağlar. Bunun yanı sıra tükürük bezlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. İçeriğindeki bakterileri azaltır. Ağız kokmasının önüne geçer. 

A vitamini vücutta en çok göz sağlığına destek sağlar. Göz içindeki sıvı oranını koruyarak katarak ve sarı nokta hastalıklarının önüne geçer. Kamkatta turunçgiller gibi A vitamini bakımından zengin olduğundan göz sağlığına destek olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir