Kahve içmek zayıflatır mı? Sabahları aç karna kahve içerseniz…

Herkesin bayıla bayıla içtiği kahveler, sağlık açısından olduğu kadar kilo verme bakımından da faydalıdır. Peki sabahları kahve içmek kilo verdirir mi? Kahve içmenin kilo verdirici etkileri neler? Türk kahvesi içerek zayıflanır mı? Diyette kahve tüketimi ve kalorileri hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizin detaylarında bulabilirsiniz. Kahve içerek kilo verme yöntemi ve tarifi…

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kahvenin sağlık açısından pek çok rahatsızlığa iyi geldiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle de kolon ve karaciğer kanserine ve şeker hastalığına karşı koruyucu bir kalkan vazifesi gördüğü bilinen kahve, günümüzde pek çok kişide bağımlılık haline gelmiş bir içecektir. Sabahları uyanır uyanmaz gözü kahve arayan kimselerin dikkat etmesi gereken en önemli şey, gün içerisinde tüketilmesi gereken miktarı aşmamaktır. Aksi takdirde aşırı sinir, mide rahatsızlanması, kalp atışında hızlanma ve panik gibi rahatsızlıklar tetiklenebilir. Uygun miktarlarda tüketilen kahve sağlık açısından inanılmaz fayda sağlarken zayıflamaya da etkisinin olup olmadığı en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Peki kahve içmek zayıflatır mı yoksa kilo mu aldırır? Diyette kahve içilir mi? Kahve tüketiminin kiloya etkisi…

Halk tarafından oldukça benimsenen kahve, kimilerinde bağımlılık yapacak kadar çok sevilmeye başlanmışken faydalarından ve kilo üzerindeki etkilerinden bahsetmekte fayda vardır. Siyah kahvenin (Türk kahvesi ya da filtre kahve, espresso) metabolizmayı harekete geçirdiği gözlemlenmiştir. İçerisine krema koyulmadığı ya da fazla şekerli içilmediği zaman kilo verdirici etkisi bulunan kahve kalp atışlarını hızlandırdığı için yağ ve şeker yakımına neden olabilir. Fakat bu her zaman için geçerli değildir. Fazla içildiği zaman kilo bile yapabilen kahvenin normal seviyesi 400 mg kafein kadar olmalıdır. Tek dozlar şeklinde 200 mg kadarı tavsiye edilebilir.

KAHVEYİ SABAH İÇMEK FAYDALI MI? KİLO VERDİRİR Mİ?

Kahvaltılarda genelde siyah çay tüketilse de bazıları tercihini kahveden yana kullanabiliyor. Kahvenin içindeki uyarıcı maddeler  gün içerisinde enerjik ve dinç yapıda olmayı sağlarken motiveli olmanıza da yardımcı olur. Sabahları kahve içmenin herhangi bir olumsuz etkisi bilinmese de midesi hassas olan kimselerde sabah kahve içmek, mide ağrısına yol açabilir. Kahvaltıda şekersiz kahve içmek sindirim sistemini hızlandırıp yağ yakımına neden olarak bölgesel zayıflamayı kolaylaştırır. Öğle menüsü sonrasında alınan kahve ise besinleri daha kolay sindirmeye yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, kahve tüketmeyen kimselerin sabah 1 bardak kahve içenlere göre vücutlarında çok daha fazla antioksidan bulundurduğu ortaya çıkmıştır. 

SAKIN KAHVEYİ SUSUZ İÇMEYİN! KAHVEYİ SUSUZ İÇMENİN SAKINCALARI

Normal bir insanın günlük alabileceği kafein miktarı 300 miligram yani 3 fincandır. Fakat içerisinde şurup ve krema gibi tatlandırıcıların katıldığı kahveler, insan sağlığını tehlikeye atar ve kilo almaya neden olur. Kahve tüketirken kilo almamak ve kafeinin vücuda verdiği zararları azaltmak için her kahvenin yanında su tüketilmelidir. Kahve, iyi bir idrar söktürücü olması sebebiyle vücutta su kaybına neden olur. Vücuttaki fazla su kaybı ise sindirim sistemini bozar ve metabolizmayı yavaşlatır.

Kahveyi suyla beraber tüketmek kilo almanızı engeller ve zayıflamanıza yardımcı olur. Çünkü kafein metabolizmayı uyararak sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarını giderir. Kahve, yağ yakımını hızlandırarak vücuttaki karbonhidratlar yerine yağların dışarı atılmasını sağlarken, yanında tüketilen su ise vücuttan atılan suyun tekrar alınmasını ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. 

TÜRK KAHVESİ İÇEREK NASIL ZAYIFLANIR?

1. Gün:

Kahvaltı: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi, 2 adet haşlanmış yumurta, domates-lahana salatası
Akşam: 2 gram balık buğulama, lahana-yeşillik salatası

2. Gün:

Kahvaltı: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi ve 1 dilim tost ekmeği
Öğle: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi, 200 gram ızgara balık, lahana-yeşillik salatası
Akşam: 200 gram yağsız haşlanmış kırmızı et ve 1 kase yoğurt

3. Gün:

Kahvaltı: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi, 1 haşlanmış yumurta ve rendelenmiş haşlanmış havuç
Akşam: 2 yeşil elma

4. Gün:

Kahvaltı: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi, haşlanmış sebze ve 2 yeşil elma
Akşam: 200 gram yağsız buğulama et ve lahana salatası

5.Gün:

Kahvaltı: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi, 2 yeşil elma ve rendelenmiş haşlanmış havuç
Öğle: 400 gram balık buğulama ve 2 su bardağı domates suyu
Akşam: 200 gram folyoda pişmiş balık ve lahana salatası

6. Gün:

Kahvaltı: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi, 200 gram tavuk fileto ve havuç-lahana salatası
Akşam: 2 haşlanmış yumurta ve havuç salatası

7. Gün:

Kahvaltı: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi, 200 gram buharda pişmiş yağsız kırmızı et ve 2 yeşil elma
Akşam: 200 gram ızgara balık ve lahana-yeşillik salatası

YAĞ YAKAN KAHVE TARİFİ

Malzemeler: 

1 su bardağı süt 
1 adet çubuk tarçın 
1 tatlı kaşığı gold veya klasik kahve 

Hazırlanışı:

Yağ yakıcı kahve için sütü mutlaka geceden hazırlayın. Geceden sütü ve çubuk tarçını küçük bir tencereye alıp kısık ateşte kaynatın. Süt bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan indirin ve sabaha kadar içinde tarçını ekleyip bekletin. Daha sonra afiyetle için.

HANGİ KAHVEDE NE KADAR KALORİ VAR?

Kahveler ne kadar sevimli ve zararsız görünse de bazılarının kalorisi fazladır. Bu sebepten günlük tüketilen kahvenin içindekilere dikkat edilmesi gerekir.

Ahududu-Beyaz Çikolatalı Frappe Creme 490 kcal

Espresso ve Karamel Frappe Creme 480 kcal

Karamelli Frappuccino 275 kcal

Frappe Latte 225 kcal

Buzlu latte 155 kcal

Çift Çikolatalı Krema Frappuccino 500 kcal

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir