Kaçak çay nedir? Kaçak çayın faydaları nelerdir? Kaçak çayın zararı var mıdır?

Ülkemizde genellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde sıklıkla tüketilen siyah çaydan daha koyu olan kaçak çay hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Tadı normal çaya göre oldukça acı olan kaçak çay yaprakları da diğerlerine oranla daha iridir. Peki kaçak çay nedir? Kaçak çayın faydaları nelerdir? Kaçak çayın zararı var mıdır? Haberin detayında soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Suriye, İran, Irak ve Srilanka gibi ülkelerden gelen yaprakları iri ve normal çaya göre daha fazla kafein içeren çay türüne kaçak çay denir. Ülkemizde çoğunlukta Doğu illerinde tüketilir. Tadı ve kokusu oldukça ağır olan kaçak çay, yarım kaçığı bile bir demliği demlenmesine yeterdir. Kimisi bunu tüketmek için normal çayla karıştırır. Ülkemizde hem tarihi olan hem de tüketimi oldukça fazla olan kaçak çay, alternatif tıpta da kullanılır. Doğu kültüründe gelen misafire hürmeti ve sevgiyi göstermek için hemen bu çaydan ikram ederler. Kocaman semaverlerde demlenen çay sadece yemeklerden sonra değil her zaman tüketilir. Eski zamanlarda kaçak çay suyu yaraları temizlemede kullanılırdı. Aynı zamanda demlenme sonrası arta kalan yaprakları bitkilerin daha sağlıklı gürleşmesi için toprağa boşaltılırdı. Göz altı torbaları, cilt yüzeyini temizleme gibi cilt sağlığında da kullanılır. İçeriğinde tenin kafein ve yüksek antioksidanlar içerir. Kaçak çayın, diğer çaya oranla bu maddeleri daha fazla içerir. Ayrıca kaçak çay demlerken eskilerden beri yapılan bir yöntem vardır. Bu da demin yıkanıp oyla kaynayan su üzerine dökülmesidir. Yöntem

KAÇAK ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

Yüksek antioksidan içerdiğinden vücutta serbest radikal birikmesini önler. Böylece kanserli hastalıkların yaşanmasını engeller.

Beyin sinirlerinin çalışması için vücudun belirli oranda kafeine ihtiyaç duyar. Kaçak çayda ise bu madde oldukça fazladır. İhtiyaç duyulan kafeini iki bardak bile kolayca sağlayan kaçak çay, zihinsel duyarlılığı ve konsantre oranını artırır. Parkinson ve alzehimer gibi hastalıkların oluşma oranını azaltır.

Ağız içerisindeki enfeksiyonlu hücreleri azaltarak tükürük bezlerinin fonksiyonlarını düzenler. Yara oluşumunu önleyerek ağız ve diş sağlığını korur.

Kaçak çay, ishali önlemede en etkili besindir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenleyerek ne çok katılaşmasını ne de çok sıvılaşmasını sağlar. Bazı yörelerde aşırı ishali önlemek için kaçak çayı yoğurtla karıştırarak tüketilir. Kaçak çayına antioksidanı ile yoğurdun probiyotiği sindirimi düzenler. 

Güçlü bir iltihap önleyici olduğundan, çıban ya da gözde oluşan arpaçık gibi hastalıkların şiddetini azaltmak için kullanılabilir. Kaynamış bir kaçak çayın içine bir ped pamuk batırarak gözün üzerine bırakılarak içindeki iltihabın atmasını sağlar. Gözü mikroplardan arındırır. 

Antioksidanı vücut içinde olduğu gibi vücut dışında da cilde fayda sağlar. Yüzdeki gözenekleri temizlemek için kaçak çayı sunuyu tonik olarak kullanılabilir. Ya da suyu sonrası yapraklar süzülüp yüze bırakılır. 15 dakika beklendikten sonra alınarak cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kimi kullanan kişiler cilt renginde eşitlemeyi de sağladığını belirtiyor. 

KAÇAK ÇAYIN ZARAR VAR MIDIR?

Normal çaya oranla iki kat fazla antioksidan ve kafein içerdiğinden uzmanlar tüketimi konusunda uyarıda bulunur. Aynı zamanda tüketilirken demli içilmemesi gerektiği söyleniyor. Günde iki bardağın yeterli olacağını vurgulayan uzmanlar, aksi halde sağlayacağı faydaları zarara dönebilir. Özellikle aç karna tüketildiğinde mide bulantısına, neden olur. İçerdiği tanik asit mide duvarına zarar verir. Kafein kana hızla karışarak demir maddesinin enzimlenmesini önler. Bu da kansızlığa zemin hazırlar. Zihni sürekli açık tuttuğundan uyku düzensizliğine de neden olur. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir