Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin faydaları nelerdir? Jack fruit meyvesi nasıl tüketilir?

Ağaçta yetişen en büyük meyve unvanına sahip olan jack fruit meyvesi, yaklaşık 25 cm civarındadır. 35 kiloya kadar çıkan jack fruit meyvesi, ananasa benzeyen bir tadı var. Güneydoğu Asya ülkelerinde yetiştirilen jack fruit meyvesi dünyaya buradan ihraç edilir. Flavonoid pigmentleri içeren jack fruit meyvesi hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Peki Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin faydaları nelerdir? Jack fruit meyvesi nasıl tüketilir? Soruların yanıtı haberin detayında…

Dutgiller ailesine ait olan jack fruit meyvesinin bilimsel literatürdeki adı artocarpus heterophylls olarak geçer. Düşük rakımlı bölgelerdeki ağaçlarda yetişen dünyanın en büyük meyvesidir. Hindistan, Bangladeş, Nepal ve Sri Lanka gibi ülkelerde yetiştirilir. Ancak tüm dünyaya Malay Yarımadası’nda satılır.Tat olarak muz ve ananasa benzetilir. Kesildiğinde içinden çıkan tohumları patates gibi kaynatılarak tüketilir. Alternatif tıpta ülser hastaları için hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp ilaç hazırlanır. Oldukça etli ve yağlı bir meyvedir. Tropik meyveler arasında en ilginç olan jack fruit, sağlık alanında da kullanılır. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini olduğundan güçlü bir antioksidandır. Ancak tüketimi konusunda uzmanlar uyarıda bulunur. Çünkü jack fruit meyvesi oldukça yağlıdır. Bu vücut fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. 

JACK FRUİT MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Güçlü antioksidan içerdiğinden vücuttaki toksinli hücreleri kolayca atar. Ayrıca hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylece kanserli hastalıkların oluşmasını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini artırır.

A vitamini bakımından da zengin olan jack fruit meyvesi gözlerin işlevselliğini artırır. Hastalıkların önüne geçer. İleri yaş hastalıklarından biri olan katarak hastalığını engellemede etkili besinlerden biridir.

Kemik ve kas gelişiminde katkıda bulunduğundan hamile kadınların ve gelişim çağındaki çocukların tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak porsiyonuna bir uzmanın karar vermesi gerekir. 

Lif açısından zengin olan jack fruit bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Kabızlığın önüne geçer. Kilo vermek isteyenler için idealdir. Ancak fazla tüketildiğinden ishale ve yağlanmaya neden olur. Günde 75 gram yeterlidir.

Ağız içini temizlemede de etkili olan jack fruit meyvesi, aynı zamanda buradaki hücrelerin diğer besinlerden dolayı mutasyona uğramasını önler. Tükürük bezlerinin fonksiyonlarını düzenler.

Meyvelerde nadiren bulunan B vitamini kompleksi bakımından oldukça zengindir. Bu vitamin grubu vücuttaki tüm organlarda bulunan hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Aynı zamanla işlevselliği artırır. Böylece cilt sağlığına da olumlu katkıları vardır. 

Ispanaktan sonra folis asit bakımından en zengin besindir. Folik asit kan hücrelerinin sayısını artırır. Kansızlığın oluşmasını engeller. Sinir hücrelerini koruyarak ruhsal hastalıkların yaşanmasını önler. Özellikle günümüzde yaygınlaşan depresyon riskini azaltır.

Kalp hızını, basıncını ve hücrelerini kontrol altında tutan potasyum bakımından da zengin olan jack fruit, vücut sıvısını da dengeler. 

JACK FRUİT MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Asya ülkelerinde yaygın olarak yapılan Curry yemeğinin ham maddesidir. Acılı bir yemektir. Jack Fruitin içinden çıkan patatese benzer tohumlardan yapılır.

Tohumları hem kaynatılarak hem de kızartılarak tüketilebilir.

Dondurma ve krema yapımında kullanılır. 

Hem baharatlı yemeklerde hem de tatlılara eklenir.

Konservesi yapılarak 60 hafta boyunca muhafaza edilebilir. 

Jack Fruitin yetiştiği ağaçtan çıkartılan süte benzer madde yılan sokmalarında kür yapımında kullanılır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir