İngiliz çayı nedir? İngiliz çayı nasıl yapılır? Evde İngiliz çayı yapımının püf noktaları

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz hatta filmlere konu olan sütlü İngiliz çayı evde nasıl yapılır sizler için araştırdık. Onların kültürünün bir parçası olarak sembolleşmiş sütlü İngiliz çayının püf noktalarına dair tüm detaylar yazımızda:

Asaletin ve zenginliğin simgesi olarak adlandırdıkları meşhur sütlü çay İngilizlerin  kahvaltılarında hatta özel misafirlerine de ikram ettikleri 1600’lü senelerde Kraliçe Anne’in getirdiği bir tarif. 1680 yılında Avrupa’da ilk kez çaya süt katılması İngiltere’nin de kendisine adapte ettiği ve günümüze kadar taşıdığı bir gelenek haline gelen İngiliz çayı, ilk olarak çaya süt katılmasının nedeni içindeki teini ve asiditesini azalttığı düşünülmesidir.  Aynı zamanda çaya kattığı yeni tadın da beğenilmesidir. İlk dönemlerde bardağı ısıtmak için süt bardağa dökülüyorken daha sonra doğrudan çay bulunan bardağa dökülmeye başlanmış. Eğer sütü bardağa önce dökerseniz bardağı çatlamaktan engelleyebilirsiniz. 

İNGİLİZ ÇAYI TARİFİ:

MALZEMELER

3/4 siyah çay
4 yemek kaşığı şeker şurubu
1 kalıp buz küpü
1/2 su bardağı bardak süt

YAPILIŞI

Çayı yapmaya öncelikle şeker şurubunu hazırlayarak başlayın. 1 su bardağı suyu kaynattıktan sonra üzerine 1 bardak şeker koyun ve eriyince ocaktan alın. Buzdolabına koyun.

Daha sonra siyah çayı hazırlayabilirsiniz. Ardından sırasıyla; buz ve sütü blendırdan geçirin. Yaptığınız çayı da üzerine ekledikten sonra 5 yemek kaşığı şeker şurubu ekleyin. Güzelce karıştırdıktan sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir