İmplantasyon nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir?

Halk arasında yerleşme kanaması olarak da isimlendirilen İmplantasyon kanaması, her kadında görülmeyeceği gibi her kanamada da hamilelik belirtisi vermez. Embriyonun rahim içine yerleşmesiyle görülen bu kanamalar çoğu zaman adet kanamaları ile karıştırılabilmektedir. Peki yerleşme kanamasının adet kanamasından farkları neler? Yerleşme kanaması nasıl meydana gelir? Yerleşme kanaması (İmplantasyon) hamilelik belirtisi midir? İşte yerleşme kanaması hakkında bilinmesi gerekenler…

Yerleşme kanaması (İmplantasyon), bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin fiziksel birlikteliği sonucunda embriyonun rahme ulaşması ve oraya yerleşip kanama görülmesi ile ortaya çıkar. Parça parça olmak üzere lekelenmelerin görülebileceği gibi regl dönemindekine benzer yoğun bir kanamada gerçekleşebilir. Her kadında görülmeyen kısa ve ağrısız olan bu kanamalar, bebek müjdesinin ilk habercisi olabilir. Ancak yinede birkaç saatlikten birkaç güne kadar gerçekleşen bu yolculuk hamileliğin kesin işareti değildir. Hamile kalmasına rağmen yerleşme kanaması görülmeyen çok sayıda anne adayı da vardır. 

YERLEŞME KANMASI (İMPLANTASYON) NASIL OLUŞUR?

Çoğunlukla regl dönemindeki kanama ile de karıştırılan implantasyon, çamaşır üzerindeki yapısı ve rengi yönüyle ayrışabilir. İmplantasyon kanaması hafif pembemsi ve az miktarlıdır. Regl dönemindeki kanamadan farkı ilişki sonrasındaki 10 ve 14. günler arasında oluşur. İlk üç ay içerisinde meydana gelen yerleşme kanamalarını bazı anne adayları düşük kanaması ile karıştırarak büyük bir korkuya kapılabiliyor. Halbuki bebek bu esnada rahminize yerleşmeye çalışıyordur. Oluşan hareketlilikten sonra da ortaya hafif lekelenmeler ya da kanamalar çıkıyor. İmplantasyon (yerleşme) kanaması dediğimiz bu durum çok sık yaşanıyorsa o zaman doktora gidilmelidir.

İMPLANTASYON (YERLEŞME) KANAMASI İLE REGL KANAMASI NASIL AYIRT EDİLİR?

Yerleşme kanamasınınrengi soluk pembe ya da soluk kahverengi iken regl kanaması daha canlı kırmızı bir kan rengindedir.

Yerleşme kanamasıkoyu kıvamlı ve akıntı gibi iken regl kanamasıakışkandır.

Yerleşme kanamasıen az 3 saat en fazla 3 gün sürer iken regl kanaması 10 gün sürebilir.

Yerleşme kanamasıregl döneminden önce gerçekleşirken regl kanamasıher ay belirli zamanlarda görülür.

Ayırıcı nokta: Kanama başlangıçta çok koyu bir şekilde kahverengindeyse ve daha sonra kırmızıya dönerse bu kanama adet kanamasından başka bir şey değildir.

YERLEŞME KANAMASINDAN NE ZAMAN SONRA HAMİLE OLUNUR?

İmplantasyon kanaması görüldükten 3 gün sonra hamilelik testi yapmak olumlu sonuç göstermesi yüksek ihtimaldir. Ancak, net bir bilgi almak için kanamanın tamamen bittiği gün hamilelik testi uygulanmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir