Hodan otu nerede bulunur? Hodan otunun faydaları neledir? Hodan otu nasıl tüketilir?

Hodan otunun ne olduğunu biliyor musunuz? Hodan otu nerede bulunur? Peki hodan otunun faydaları nelerdir? Anavatanı Suriye olan Hodan otu hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında baş ağrısı ve sinirliliğe iyi gelen hodan otu hakkında merak edilen olan her şeyi bulabilirsiniz.

Halk arasında ıspıt, zılbıt, kaldırık ve odan olarak bilinen hodan otu beyaz, mavi ve pembe çiçekleri ile tarlalarda yol kenarlarında kendiliğinden yetişir. Suriye başta olmak üzere, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu’da yetişen hodan ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Ekime kadar bulunabilir. Tohumdan elde edilen yağ genellikle ticari amaçlı kullanılır. Yaş hali ile mutfaklarda ve tıbbi tedavilerde doğal ilaç olarak tüketilir. İçerdiği asit maddeleri sayesinde insan sağlığına fayda sağlayan hodan otu kurutularak çay da yapılır. Adet öncesi çöküş sendromundan cilt hastalıklarına kadar fayda sağlar. İlkbaharın gelmesiyle beraber doğadan kendiliğinden çıkan ve köylülerin geçim kaynağı olan hodan ya da bir diğer adıyla zılbıt önümüzdeki haftalarda tezgahlardaki yerini almaya başlayacak. Ülkemizde Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde sıklıkla bulunur. Mavi, pembe ve beyaz renklerde çiçek açar. Ancak hodan otunun gövdesi ve yaprakları pişirilerek tüketilir.  

HODAN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kemik gelişimi için vücuda ortalama gün içerisinde yüzde 70 kalsiyum takviye edilmelidir. Hodan otu bu takviyenin yüzde 20’sini karşılar. 

Vücuttaki oksijen oranını dengeleyen ve sinirlerin daha sağlıklı iletim sağlaması için potasyuma ihtiyaç var. Vücut bu minerali kendiliğinden üretmediğinden dış takviyeye ihtiyaç duyar aksi halde ciddi kalp damar hastalıkları yaşanabilir. Hodan otu potasyum bakımından da zengin olduğundan tüketilerek bu eksiklik giderilebilir.

İçerdiği yüksek asitler sayesinde vücuttaki toksinleri atar. İdrar ile attığı toksinler sindirimdeki bakterileri de temizler.  Bunun yanı sıra boğazda biriken balgamı da atmada etkilidir.

Kuvvetli bir iltihap söktürücü olan hodan otu vücutta biriken ödemi atarak kilo vermeye de yardımcı olur. Özellikle diyet listelerine eklenmesi gereken otlardan biri olan hodan bölgesel zayıflamada etkilidir. Bir porsiyonu gün boyu vücuda enerji verir.

Sindirim sisteminde yaşanan aksaklık aynı zamanda sinir sistemini de olumsuz etkiler. Bu durumlara bağlı sinirlilik, uykusuzluk, dengesizlik ve depresyon gibi ruhsal hastalıklar yaşanır. Hodan otu vücuttaki elektriği dengeleyerek sinir hücrelerinin çalışmasını sağlar. 

Hodan otunun tohumundan elde edilen yağ ise ciltteki kırışıklığı, yarıkları, sivilcelenmeyi, aknelenmeyi ve selülit gibi hastalıkların giderilmesinde etkilidir.

HODAN OTU NASIL TÜKETİLİR?

Farklı bölgelerde farklı zamanlarda çıkan hodan otunun en çok taze hali tıpkı ıspanak gibi pişirilir. Bunun dışında ise kurutulmuş hali ve yağı aktarcılarda bulunabilir. Hodan otu taze halde tüketilmeden önce sirkeli suya bastırılmalı. Daha sonra ise iyice yıkanmalı. Tavaya önce bir baş soğan doğranıp atılır. Pembeleşen soğanların ardından hodan da kesilerek tavaya atılıp pişirilmesi beklenir. Ispanak gibi pişirilen hodan otuna biber ya da patlıcan da eklenebilir. Bunun yanı sıra hodan yağı çıkartılıp cilt sorunlarında kullanılır. Çatlak, selülit ve sivilce gibi sağlık sorunlarına karşı olumlu etkisi vardır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir