Haşlanmış mısır konservesi evde nasıl yapılır? En kolay mısır konserve tarifi

Sokakta satılan bardak mısırı sevmeyen yoktur. Aslında yapılışı çok basit olan bardak mısırı evde kendi yöntemlerinizle de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan haşlanmış mısır. Yaz aylarının en lezzetli mısırını haşlayarak konservede saklayabilirsiniz. Peki konserve mısır nasıl yapılır? İşte yöntemi:

Tamamı Türkiye topraklarında yetişen tatlı mısırlardan üretilen konserve mısırlar, tadıyla herkesin sevdiği yiyecekler arasında. Salatalara, tuzlu tariflere çok yakışan haşlanmış mısırı dışarıdan almak yerine evde de kolayca hazırlayabilirsiniz. Mısırı alırken orta sarılıkta, bir tanesini iki parmağınızın arasına alınca kolaylıkla ezilip içerisinden hafif süt çıkanlardan seçerseniz lezzetli bir konserve yapabilirsiniz. Açıldıktan sonra çok kısa bir sürede tüketilmesi gereken, aksi halde hemen bozulan mısır konservesini sağlıklı koşullarda yapmak isteyenlere özel tarifi sizlerle paylaşıyoruz.

MISIR KONSERVESİ TARİFİ:

MALZEMELER

Taze mısır
Şeker
Tuz
Kaynar su

YAPILIŞI

Mısırları bütün halde tuzlu suda haşlayın.

Ocaktan alın elinizi yakmayacak sıcaklığa gelince resimde görüldüğü çatalla mısırların en dip kısmından çatalı ileri doğru itin ve çatalı hafifçe yukarı kaldırıp mısırları koçağından ayırın.

Sıcak suyla yıkayıp suyunu iyice süzün.Yıkadığınız mısırları kavanozlara doldurun üzerine 2 çay kaşığı silme toz şeker 1 çay kaşığı silme tuz koyun üzerine kaynar suyu doldurun yeni kapakla kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Bir tencereye su koyup kaynatın kaynayan suyun  içine mısır konservelerini koyun 20 dakika kaynatın ocaktan alın ters çevirin eğer kavanozun kapağından su sızıntısı varsa mısır konservesi bozulabilir bu yüzden  sağlam kapak kullandığınızdan emin olun.

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir