Hangi renk hangi zamanda giyilmeli? Renklerin anlamları

Kişinin olduğundan daha enerjik ya da daha ciddi görünmesini sağlayan renkler, yaşam standartlarını değişmesine etki sağlar. Ancak renklerin olumlu olduğu kadar olumsuz da etkileri bulunur. Peki hangi renk ne anlama gelir ve hangi zamanda giyinilmelidir? İşte renkler hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Renklerin sahip oldukları anlamlar, insan hayatına olumlu ve olumsuz şekilde etki sunar. Bilim insanların yapmış oldukları araştırmalara göre; renklerin anlamları, insan psikolojisine büyük oranda etki eder. Örneğin; mavi renk, ciddi konuların konuşulacağı alanlar için tercih edilir. Bu nedenle iş insanları genellikle mavi ve tonlarında bir takım giymeyi tercih ederler. Aynı şekilde daha dingin bir kişilik oluşturmak için de, yeşil renk en ideal tondur. Peki hangi renk ne anlama gelir ve hangi zamanlarda giyilmelidir? Sizler için renklerin anlamlarına ve ne zaman kullanılması gerektiği bilgilerine yer verdik.

HANGİ RENK NE ZAMAN GİYİLMELİ?

TURUNCU

Turuncu, enerjisi yüksek bir renktir. Bu nedenle sağlık ve neşeli olmayı temsil eder. Bu rengin çevresine yaydığı titreşim gücü ile DNA aynıdır. Bu özelliğinden kaynaklı şokları da geçirdiği bilinen turuncu renk olumsuz olarak, yaşam korkusu gibi duyguları da çeker.

Bu renk; eğlenceli ortamlarda, olumsuz duygulardan sıyrılmak istendiğinde ve ilham gücüne ihtiyaç duyulduğu zamanlarda tercih edilmelidir.

KIRMIZI

İnsanın kendi içerisinde var olan gücünü keşfetme, farkına varma bilincini ortaya çıkarmasını sağlayan bir renktir. Kansızlık hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Ancak olumsuz olarak kişide; sinir, stres ve ağırkanlılık gibi etkiler oluşturmaktadır. 

Bu renk; tüm dikkatlerin üzerinizde toplanılması istenildiğinde, enerji yükseltilmek istendiğinde ve dışarıya karşı iddialı, özgüvenli bir görünüm oluşturulmak istendiğinde tercih edilmelidir.

YEŞİL

Daha kendinden emin ve dingin bir karakter oluşturmak, heyecandan uzak bir yaşam oluşturmak için kullanılan bir renktir. Kalbi iyileştirir ve tansiyonu düşürür. Olumsuz etkisi yoktur.

Bu renk; farklı bir bakış açısı elde edilmek, daha geniş ve kişisel bir alana geniş ve dingin bir yapıya sahip olunmak istendiğinde tercih edilmelidir.

MAVİ

Mavi, sadakat rengidir. Bu renk giyen kişide tek başına yaşama ve kendi kendine mutlu hissetme gibi düşüncelerin oluşmasını sağlar.

Bu renk; sakin bir yaşam alanı oluşturmak, daha düzenli bir insan olmak ve önemli bir konu konuşulacaksa ciddiyet oluşturmak için tercih edilmelidir.

PEMBE

Pembe, her ne kadar kız çocuğu rengi kabul edilse de aslında aşkı temsil etmektedir. Bu renk, kişiler arasında duygusal yakınlığı destekler. Hassasiyeti arttırır ve kişinin kendisini sorgulamasını sağlar. 

Bu renk; çevrenizdeki kişiler tarafından sevilmek istiyorsanız, daha konsantre olmak istiyor ve dinlenme sürecine girecekseniz tercih edilmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir