Hamilelikte kahverengi leke (akıntı) neden olur? Hamilelikte ağrılı lekelenme

Hamilelik döneminin özellikle de ilk aylarında gelen kahverengi lekelenmelerin tehlikeli bir durum olup olmadığı pek çok anne ve baba adayı tarafından merak ediliyor. Anne adaylarından gelen kahverengi lekelenmelerin (akıntıların) nedenlerini ve hangi renk akıntıların normal olduğunu haberimizin detaylarından okuyabilirsiniz! Peki hamilelikte lekelenme neden olur? Kahverengi akıntı düşük belirtisi mi? İşte hamilelik döneminde leke gelmesi…

Hamilelikte anne adaylarından sık gelen bir durum olan lekelenme, ilk görüldüğü zaman endişe uyandırabilir. Bu durum genelde tehlikeli bir durumun habercisi olsa da bazı zamanlarda normal bir durum olarak algılanabiliyor. Lekelenmeyi gördüğünüz an vakit kaybeden nedenini öğrenmek için doktorunuza gitmelisiniz. Düşüğün bile habercisi olabilen lekelenmede anne adaylarının bilmesi gereken bilgileri sizler için derledik. Peki hamilelikte kahverengi leke neden gelir? Lekelenmenin sebepleri neler? İşte cevabı…

Hamilelikte görülen durumlardan biri olan kahverengi lekeler (akıntılar), rahim ağzı sıvısıyla karışmış yeni olmayan bir kandır. Gelen pıhtılaşma ile beraber kanın rengi daha koyu bir renge, kahverengine ya da siyah gibi bir renge döner. Çoğu hamilelerin ilk trimesterında rastlanan bu durum hamilelik fark edilmediği zaman bile olabilir. Döllenen yumurta rahim astarına yerleşmeye çalışırken implantasyon kanaması ile görülen lekelenme, ikinci trimesterda daha da seyrekleşir. Yeniden ilk trimesterda olduğu gibi üçüncüsünde de daha sık rastlanır ve bu durum nişanın belirtisidir.

HAMİLELİKTE AKINTI NEDEN OLUR? KAHVERENGİ LEKELENME…

1- HORMONLARIN ETKİSİ: Hamilelikte kahverengi leke gelmesinin asıl sebebi östrojen hormonundan kaynaklanmaktadır. Zararsız olan bu akıntı açık renkte ya da kıvamı koyu olanlardır. Kötü kokulu ve ağrılı ise sistit gibi sorunlara işaret edebilir. Akıntıların en tehlikelisi kırmızı olanlardır. Düşüğün sinyali olarak karşımıza çıkan kırmızı akıntılarda bir yoğunluk ve pıhtılar varsa düşük gerçekleşmeye başlıyor demektir.

2- VAJİNAL ENFEKSİYONLAR: Vajina bölgesinin enfeksiyon kapması ile kahverengi akıntılar görülebilir.

3- DIŞ GEBELİK: Yumurta ile sperm hücresinin birleşmesi sonucu embriyonun rahim dışında bir yere yerleşmesi ile gerçekleşir. Dış gebelikle beraber kahverengi akıntı ya da kırmızı kanamalar olur.

4- KİLO DEĞİŞİMLERİ: Kısa zamanda kilo alıp vermek kahverengi lekelenmelerin sebebi olabilir.

5- İLİŞKİ DURUMU: Eş ile beraber fiziksel temasta bulunmasının sonucu akıntı görülebilir.

6- DÜŞÜK: Özellikle de ilk aylarda düşüğün habercisi olabilir.

HAMİLELİKTE AKINTI RENKLERİ NE ANLAMA GELİYOR?

ŞEFFAF VEYA SÜT BEYAZI

Hafif kokulu, şeffaf ya da süt beyazı renginde olan akıntılar doğal ve sağlıklıdır. Yoğunluğa ve rengine göre tehlike durumu değişir. Şeffaf akıntı suyun gelmesi ile karışabilir, erken doğumun habercisi olabilir.

BEYAZ VE PÜTÜRLÜ

Beyaz veya beyazımsı pütürlü bir vajina akıntısı mantar enfeksiyonu habercisi olabilir. Kaşıntı, yanma, ağrılı idrara çıkma veya ilişki esnasında ağrı yapabilir.

KAHVERENGİ

Hamileliğin belirtisi olarak karşımıza çıkabilen kahverengi akıntılar koyu ise doktor ile görüşülmelidir.

PEMBE VE KIRMIZI

Pembe; ilk zamanlar ve son haftalarda görülebilir. Düşük işareti ya da dış gebeliği tetikleyebilir. Parlak vajinal akıntı kırmızı ise direkt olarak doktorla görüşülmelidir.  Kramp ve karın ağrısı varsa düşük ya da dış gebelik belirtisi olabilir.

HAMİLELİKTE KAHVERENGİ AKINTI NE KADAR SÜRER?

Çoğu zaman normal bir durum olarak nitelendirilen kahverengi lekeler (akıntılar) ilk üç haftada ve ilk trimesterda görülür. Kısa aralıklarla süren akıntı birkaç haftayı geçiyorsa risk almamak için doktora gidilmelidir. Akıntı ile beraber kasıklarda ağrı, kötü koku, titreme ve ateş eşlik ediyorsa tehlikeli olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir