Hamilelikte et tüketimi nasıl olmalı? Ciğer ve sakatat…

Hamilelik döneminde günlük olarak ihtiyaç duyulan protein ihtiyacının karşılanması için Kurban Bayramı güzel bir fırsattır. Peki hamileler Kurban Bayramında nasıl beslenmeli? Hamilelikte kırmızı et tüketiminde nelere dikkat edilmeli? Hamilelikte sakatat ve ciğer tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler haberin detaylarında! Hamilelikte Kurban Bayramı beslenme rehberi…

Yasemin.com/ ÖZEL

Birbirinden lezzetli ve iştah açıcı etli yemeklerin ağırlıklı olduğu Kurban Bayramında, doğru ve sağlıklı beslenmenin önemi hamilelikte iki kat daha fazladır. Hem bebeğin gelişimi hem de anne adayının et kokusuna karşı mide bulantısı ya da etten tiksinme gibi görülebilecek olumsuz durumlarına karşılık özellikle de bu zamanlarda doğru beslenmesi gerekir. Hamilelerin Kurban Bayramında kırmızı et ve ciğer tüketimi gibi bilmeleri gereken noktaları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Bülent Arıcı ile Doçent Doktor Osman Temizkan, Yasemin.com editörlerinden Ebrar Albayrak’a aktardı.

HAMİLELER İÇİN KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME REHBERİ 

Kurban olarak kesilecek olan hayvanın taşınması, etin muhafaza edilmesi ve pişirilmesi anne adayları için oldukça önemlidir. Anne adaylarının sağlıklı beslenmesi için hayvanın kesinlikle veteriner kontrolünden geçmesi gerekir. Aksi takdirde hayvanın taşıdığı bazı mikroorganizmalar, anne adayına geçebilir. Bunun için de uzmanlar, hayvanın kesildikten sonra eti tüketmeden önce 1 gün boyunca dinlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Tüketilecek olan etin çiğ olmaması veya az pişmiş olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer, et yeterli miktarda pişmezse anne adaylarına Toksoplazma enfeksiyonu geçebilir. Buda anne karnındaki bebeğin zekasında geriliğe, düşüğe, beyin ve göz rahatsızlıklarına neden olabilir.

Tüm bunların yanı sıra etin çok fazla pişmesi de iyi değildir. Üzerinde kahverengimsi tabakanın oluşması etin çok fazla piştiği anlamına gelip, etteki folik asit ve proteinin azalmasına neden olur. Hamilelerin gün içerisinde ortalama 100-120 gr. kırmızı et tüketmeleri önerilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir