Hamilelik için doğurganlık diyeti! Çocuk sahibi olmak isteyenler nasıl beslenmeli?

Bebek hayali kuran çiftlerin kararlı bir şekilde planladıkları çocuk kararının hamilelik öncesinde sağlıklı beslenmeyle mümkün olabileceğinizi biliyor muydunuz? Sağlıklı bir bebek gelişimi için hamilelik öncesinde beslenmenize dikkat ederek rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Peki hamilelik öncesi diyet nedir, nelere dikkat etmek gerekir?Çocuk sahibi olmak için nasıl beslenilmeli? Doğurganlık şansı nasıl arttırılır? Doğurganlık diyeti nedir, nasıl yapılır? Tüm detaylar haberimizde…

‘Hamilelik öncesi diyet’ olarak nitelendirdiğimiz kavram, akılda her ne kadar bildiğimiz zayıflama diyetleri olarak canlansa da aslında öyle değildir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bebek yapmadan önce gerekli koşulları yerine getirip sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Bu evrede protein, vitamin ve mineral gibi besleyici değerleri yüksek olan yiyecekleri tüketmeniz önerilir. Eğer planlı hamilelik öncesinde kilonuz fazlaysa, doğal ve sağlıklı yollarla kilo vermeniz en doğru hareket olacaktır. Günümüz hamilelerine bakıldığı zaman yaklaşık 20 kilo alan anne adaylarında öncesindeki kilolarla beraber kilo kontrolsüzlüğü yaşanmaktadır. Dolayısıyla hamile kalmadan önce ne çok kilolu ne çok zayıf olmamaya dikkat etmelisiniz.

PEKİ HAMİLELİKTEN ÖNCE NE YEMELİ, NE İÇMELİ?

Merkezi sinir sisteminin gelişimi açısından oldukça önemli olan folik asit tüketimi, hamile kalmadan en az üç ay önce her gün düzenli olarak alınması gereken beslenme grubudur. İçerisinde folik asit miktarı zengin olan ıspanak, brokoli, yeşil renkli sebze ve meyveler bebeğin gelişimi açısından oldukça gereklidir. C vitamini ihtiyacını karşılayan sebze ve meyveler tüketilerek sağlıklı gelişime yardımcı olunabilir. Gün içerisinde bol bol sıvı tüketilmeli ve haftada en az iki gün beyaz et ve yumurta tüketilmesi önerilmektedir.

HAMİLELİK ÖNCESİNDE KİLONUZ FAZLA İSE NE GİBİ RİSKLER SİZİ BEKLİYOR?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sağlıklı bir beden ve bebek için ideal kiloya yakın olmanız çok önemlidir. Kilosu fazla olan kadınlar hamile kaldıklarında Gestasyonel diyabet, gebelik zehirlenmesi ve erken doğum gibi riskler görülebilmektedir. Kilo kontrolsüzlüğü obeziteye kadar gitmişse bebeğin normalden çok daha büyük doğması kaçınılmaz olacaktır.

Kilo fazlalığı nedeniyle kendi araştırmalarına göre ya da çevreden duyulmuş diyet önerilerini göre bilinçsizce yapılan diyet programları bebeği tehlikeye atmaktadır. Bebeğin ihtiyaç duyacağı vitamin ve minerallerden kısılarak uygulanan diyetler, bebek olduğu zaman gelişiminde yetersizlik görülmesine neden olacaktır. Bunun için bilinçli bir şekilde ve doktor önerisiyle hareket etmek büyük önem taşımaktadır.

HAMİLE KALMANIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELER? HAMİLE KALAMAMANIN NEDENLERİ NELER?

Ebeveyn olmak isteyip de olamayan her 7 çiftten 1’inde kısırlık sorunu görülüyor. Kısırlık sorunuyla karşı karşıya kalan çiftler, çocuk sahibi olmak için gerekli kurallara uysalar da sonuç hayal kırıklığı olabiliyor ve çareyi tüp bebek tedavisinde aramaya başlıyorlar. Tedaviye başlamadan önce sıklıkla gözlemlenen olası kısırlık nedenlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

İşte kısırlıkla ilişkilendirilen nedenler…

Kadınların hamile olamamalarının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygın olanları düzensiz yumurtlama, tüplerde tıkanıklık, rahimdeki anormallikler, Polikistik over sendromu, hormon sorunlarıdır.

1- Polikistik Over Sendromu

Bu rahatsızlık adet düzensizliğiyle beraber vücuttaki testesteronların artmasına neden olur. Yumurtlamayı önleyen bu hastalık, hamileliğin önünde en sık rastlanan engellerdendir.

2- Kısırlık 

Günümüzde kısırlık, genellikle erkeklerde görülür. Kötü alışkanlıklar, sağlıksız beslenme ve fazla kilolar erkeklerde üreme organını olumsuz etkiler. Özellikle de sigara tüketimi kısırlığı yaygınlaştırır. 

3- Çikolata kisti

Çikolata kisti, Regl dönemlerinde şiddetli sancılarla ve uzun süreli kanamalarla kendini gösteren bir hastalıktır. Pek çok kadının başına gelebilen bu durum hamileliği engeller.

HAMİLE KALMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

1- Sağlıklı beslenmeyle bağlantılı olarak ideal kiloda kalmak doğurganlığı olumlu yönde etkiler.

2- Kişinin sigara gibi kötü alışkanlıkları varsa kesinlikle bırakılmalıdır.

3- Hamileliğin en büyük manilerinden biri olan endometriozise karşı kontrole gidilmelidir.

4- Balık, Zeytinyağlı yiyecekler, et, baklagiller, fasulye, yumurta, süt ve süt ürünleri beslenme programına eklenmelidir.

DOĞURGANLIK DİYETİ NEDİR? HAMİLE KALMAK İÇİN DOĞURGANLIK DİYETİ

Çocuk sahibi olma konusunda geç kalmış olup artık zamanı geldi diye düşünerek, bebek yapmayı düşünen çiftlerin doğal yollardan hamile kalması için beslenme düzenlerine dikkat etmeleri gerekir.Bunun üzerine yapılan araştırmalar, protein ve demir destekli gıdaların tüketilmesinin doğurganlığı arttırdığı kanıtlanmıştır. 20-25 yaş civarındaki anne olmak isteyen kadınların doğurganlığını desteklemek maksadıyla tüketebileceği besinleri örnek bir liste haline getirerek sizler için derledik. 

Kahvaltı:

1 tane yumurta
1 dilim peynir
1 dilim tam tahıllı ekmek
1 adet muz
2 adet tam ceviz

Ara öğün:

12 tane badem

Öğle:

1 porsiyon ızgara balık
Bol yeşil salata (1/4 avokado ile)

Ara öğün:

1 bardak süt
1 porsiyon meyve

Akşam:

8 yemek kaşığı mercimekli kısır
Cevizli ıspanak salatası
1 bardak kefir

Gece:

1 bardak süt
1 avuç ay çekirdeği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir