Hamileler ıhlamur içebilir mi? Ihlamur kanama ve düşüğe neden olur mu? Ihlamurun faydaları

Özellikle de grip ve nezle gibi gibi rahatsızlıkların çözümü için doğal yollarla uygulayabileceğiniz tedavilerden birisi de ıhlamur çayıdır. Hamilelikte bitki çaylarının zararlı olabileceğini dair görüşler olsa da ıhlamurun zararlı olup olmadığını araştırdık. Hamileler ıhlamur içebilir mi? Hamilelikte ıhlamur düşük ve kanama yapar mı? Hamilelikte ıhlamurun faydaları ve zararları neler? Evde ıhlamur çayı tarifi:

Ilıman iklimlerin nadide bitkilerinden olan ıhlamur, aynı isme ait olan ağacın çiçeklerinden ve ağacın yapraklarından elde edilmektedir. Soğuk havaların kendini göstermeye başladığı kış mevsimlerinde grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı iyileştirici etkisini gösteren ıhlamur; aynı zamanda öksürüğü kesme, ateş düşürme ve halsizliği giderme gibi faydaları vardır. Vücutta görülen sağlık problemlerini ilaç kullanmadan doğal yollarla tedavi etmek için önerilen ıhlamur, normal insanlar tarafından büyük bir rahatlık ve kolaylıkla tüketilebilir iken hamilelik döneminde her besin gibi bitki çaylarının kullanımına da dikkat etmek gerekir. Genel açıdan baktığımızda ciddi bir yan etkisinin olduğu görülmeyen ama hamilelikte ıhlamur kullanımı ile ilgili muhakkak uzman onayı alınması gerekmektedir. Çünkü her anne adayı çok özeldir ve hepsi birbirinden farklı hamilelik dönemi geçirir. Bu nedenle bir anne adayına iyi gelen besin, diğerine iyi gelmeyebilir hatta zararı bile dokunabilir. Peki hamilelikte ıhlamur tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? Hamilelikte ıhlamur ne kadar içilmeli?

HAMİLELİKTE IHLAMUR İÇEBİLİR Mİ? IHLAMUR KANAMAYA NEDEN OLUR MU?

Ihlamur bitkisinin hamilelikte mideyi rahatlattığına dair bilgiler mevcut olsa da soğuk algınlığı, grip ve nezle için de solunum yollarını rahatlattığı bilinmektedir. Fakat ıhlamurun özelliklerine bakıldığında kan inceltici olduğu görülmektedir. Dolayısıyla hamileliğin 3. trimesterında yani doğuma yakın dönemlerde risk oluşturabilir.

Direkt olarak anne adayına ya da bebeğe zararı dokunmayan ıhlamur erken doğumu tetikleyebilir veya kansızlık görülen hamilelerde sakıncalı olabilir.

HAMİLELİKTE IHLAMUR NASIL İÇİLİR? HAMİLELİKTE IHLAMUR ÇAYI NE KADAR İÇİLİR?

Sinir sistemini rahatlatmaya yarayan ıhlamur bitkisi hamilelik döneminde bal ile ya da limon ile beraber içilerek hastalıklara karşı bağışıklık sistemi güçlendirilir. Hamilelikte görülen şikayetler arasında olan boğaz ağrısı ve migren gibi problemler için de önerilebilen ıhlamur çayını, her besinde ve içecekte olduğu gibi uygun miktarda tüketmekte fayda var.

Aşırı miktarda tüketilen her şeyin zararının dokunduğu gibi hamilelikte ıhlamur çayı tüketimi içinde günlük 1-2 fincan önerilmektedir.

HAMİLELİKTE IHLAMURUN FAYDALARI NELER? IHLAMUR NEYE İYİ GELİR?

Kabızlık ve ishal gibi sağlık sorunlarından muzdarip olan hamile kadınlarda kas gevşetici etkisi olan ıhlamurun hamilelikte tüketimi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli ayrıntı; vücut sıcaklığını direkt olarak etkilemesidir. Terleme sağlayarak kaybedilen suyun telafisi için anne adaylarının bolca su içmesi gerekmektedir.

A, B6, C ve P vitaminleri ve kalsiyum, demir, manganez mineralleri bakımından zengin olan ıhlamur, rahatlatma hissi ile beraber anksiyete sıkıntılarını gidermeye yarar. Yapılan çalışmalar; geceleyin daha kolay ve rahat bir uyku imkanı sağlamaktadır.

Kan basıncının inmesini sağlayarak kalp rahatsızlıklarına iyi gelen ıhlamur iltihaplanmanın önüne geçerek kalp krizi riskini düşürür ve hipertansiyona iyi gelir. 

Ihlamur bitkisinin içindeki bileşenlerin bakteri ve mayalara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı koruyucu vazifesi göstermektedir.

IHLAMUR ÇAYI NASIL YAPILIR? IHLAMUR ÇAYINI DEMLEMENİN PÜF NOKTASI

IHLAMUR ÇAYI TARİFİ:

Bir bardaklık ıhlamur çayı için bir yemek kaşığı miktarında ıhlamur ve 80 dereceye kadar ılımış suyu koyup 5 dakikalık demlenme süresine ihtiyacınız vardır. Ihlamuru beklettiğinizde içindeki aktif maddeler kendiliğinden gideceği için taze iken tüketilmesi önerilir. Uyku getireceği için öğün arası tüketmek daha idealdir. Yaprak ıhlamur kullanılırsa demlemeden sonra renk kırmızılaşır ve fayda sağlayıcı etkisi azalacaktır.

IHLAMURUN HAMİLELERE ZARARI! IHLAMUR ERKEN DOĞUMU TETİKLİYOR

Hamilelik sürecinde hamile kadınların sağlıklı ve düzenli beslenmesi normal zamanlardan daha fazla önem taşıyor. Çünkü artık sadece kendisinin değil, karnında taşıdığı yavrusunun da sağlığını da etkiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken hususların başında hiçbir şeyin gereğinden fazla tüketilmemesi geliyor. Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için anne adayları en çok ıhlamur içmeyi tercih ediyor.

Sindirim sisteminde rahatsızlığı olan anne adaylarının ıhlamur içmesi faydalı olabilir. Bu sayede kabızlık, mide ekşimesi gibi hamileliğin büyük sıkıntılarını önler. Ancak, hamileliğin sonlarına doğru anne adaylarının ıhlamuru sınırlamaları gerek. Çünkü ıhlamur kasları gevşettiğinden dolayı doğum kasılmaları zarar görebilir. Bu nedenle son iki ay boyunca ıhlamurdan uzak durmak, bebeğin doğumunda olabilecek sorunların önüne geçecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir