Greyfurtun faydaları neledir? Greyfurt suyu! Greyfurt suyunu ilaçla beraber içerseniz…

Turunçgiller ailesine ait olan greyfurtun insan sağlığına inanılmaz faydaları var. Özellikle sindirim sorunlarına iyi gelen greyfurt hakkında merak edilenleri sizler için derledik. C vitamini bakımından zengin olan greyfurt hakkında bazı uzmanlar kronik ilaçlarla beraber alınmasının sakıncalı olduğunu vurgulanıyor. Peki Greyfurtun faydaları neledir? Greyfurt suyunu ilaçla beraber içerseniz ne olur?

Sedef otu ailesine bağlı olan greyfrut, kültür formda yetişir. Birden fazla çeşidi olan greyfurt, Jamaika’da yerli tatlı portakal olarak yetiştirilir. Turunçgiller ailesine de ait olan greyfurtun çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. En çok tüketimi Asya ülkelerindedir. Ayrıca bu ülkelerde yüzyıllar boyu, alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda günde bir bardak greyfurt içerek hastalıklara yakalanma oranını azaltılmış olur. Doğada C vitamini bakımından en zengin besinlerden biri olan greyfurt kanserli hastalıkların oranını azaltır. Kış aylarında tezgahlardaki yerini alan greyfurt gribal enfeksiyonu önleyen mucize bir besindir. Doğa da likopen barındıran diğer besinler arasında çilek ve domatesden sonra gelir. Bu yüzden likopene alerjisi olan kişilerin greyfurt tüketmeden bir uzmana başvurmalarında fayda var. Dünya genelinde greyfurt en çok Çin’de üretilir. Daha sonra ABD gelir. Dış kısmı sarı ve turuncu arasındayken içi kırmızıdır. Görüntü olarak portakala benzer. Ancak portakal kadar sert bir yapısı yoktur. 

GREYFURT SUYU NE İŞE YARAR?

Taze sıkılmış greyfurt suyu C vitamini bakımından zengindir. C vitamini de vücudun en çok ihtiyacı olduğu maddedir. C vitamini vücudun ileri yaşlarda azalan kolajen miktarını dengeleyerek hücre dokularını yeniler. Aynı zamdan iyi kolesterol seviyesini artırarak kalp ve damar hastalıklarını önler. Ayrıca güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğundan vücutta bakteri ve virüs birikimini azaltır. Yapılan araştırmalarda bir bardak greyfurt suyunun 96 kalori içerdiği ve günlük potasyumun yüzde 20’sini kolaylıkla karşıladığı tespit edilmiş.

GREYFURTUN FAYDALARI NELERDİR? 

Soğuk aylarda diyet yapan kişiler için en ideal besin greyfurttur. Yüksek lif sayesinde gün boyu tok kalmayı desteklerken aynı zamanda içerdiği su da yağ yakarak daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur.

Düzenli tüketildiğinde içerdiği flavonodil maddeler kanserojen hücrelerin sayısını azaltır ve bağırsaklardaki fazla toksinleri de dışkı yolu ile atarak kolon kanserine yakalanma oranını düşürür.

Çeşitli nedenlerden dolayı hasara uğrayan saç, cilt ve göz hücrelerini onarır.  Saç ve cildi besleyerek daha canlı parlak görünmelerini sağlar. Gün içerisinde özellikle masa başı çalışanlarında görülen göz yorgunluğu rahatsızlığını azaltarak daha sağlıklı görmeyi destekler.

Eksik kalsiyum nedeniyle eklemlerde artrit rahatsızlığı görülmeye başlanır. Bu da vücut hareketlerini ciddi şekilde kısıtlar. Uzmanlar bu durumu engellemek için yarım bardak greyfurt suyunu ile yarım bardak elma sirkesini karıştırarak tüketilmesini tavsiye ediyor. 

Böbrekleri fazla iltihap, enfeksiyonlu hücre ve toksinlerde temizleyen greyfurt böylece kum taş oluşumunu engeller.

Günde bir bardak tüketilen greyfurt suyu bağışıklığı güçlendirir. Bakteri ve virüslerin sayısını azaltır. 

Yiyeceklerden dolayı ortaya çıkan diş ve diş eti rahatsızlıkları için greyfurt gargarası yapabilirsiniz. İçerdiği antioksidan asitler sayesinde diş ve diş aralarındaki kalıntıları çözerek temizler. İltihabı önleyerek ağız kokusunu giderir.

Karaciğerin düzenli çalışmasını destekleyen etkili besinlerden biridir. Her gün tüketilen bir adet greyfurt karaciğerin fazla toksinlerini temizler.

GREYFURTUN ZARARI VAR MIDIR?

Tansiyon ilaçları ile beraber kesinlikle alınmamalıdır. Tansiyon ilacı alınmadan 3 önce ya da 3 saat sonra tüketilmelidir.

Ruhsal ilaçlar, epilepsi ve uyku ilaçlarının vücutta emilimini hızlandırarak idrar yolu ile atılmalarına neden olduğundan bu ilaçlarla beraberde tüketilmemelidir.

Greyfurt başlı başına kolesterol düşürdüğü için kolesterol ilaçlarından 5 saat sonra tüketilmelidir.

Kan yapıcı ve sıvılaştırıcı özelliği olan greyfurt kalp ilaçlarından en az 4 saat sonra tüketilmelidir. Aksi halde kanın sıvı oranı artınca ne greyfurtun nede ilaçların bir faydası olmayacağından kişinin tansiyonu yükselerek felç kalma oranı yükselir.

 

GREYFURT YAĞI NE İŞE YARAR? 

Kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır ve sodyum maddeleri bakımından zengin olan greyfurtun yağını elde etmek için soğuk pres yöntemi uygulanır. Cilt sağlığına faydaları olan greyfurt yağı, genellikle masaj salonlarında kullanılır. Doğrudan cilde uygulanan greyfurt yağı, selülit gibi oluşumları doğal yolla çözer. Cildi sıkılaştırır. Göğüslere uygulandığında sıkılaşmasını toparlanmasını destekler. Baş ağrısı sırasında alın ve enseye sürülür. Ayrıca kuru cilde sahip olanların kesinlikle kullanmaması gereken bir yağdır. Aynı zamanda greyfurt yağını kullananların ise kesinlikle güneşe çıkmaması gerekir.