Göz alerjisi neden olur? Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine ne iyi gelir?

İlk cemre düşmesinden sonra havaların değişmesiyle beraber alerjenik hastalıklar ortaya çıkar. Bunlardan biri de göz alerjisidir. Uzun süre televizyon, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlere bakmak gözlerin kızarmasına ve sulanmasına neden olur. Ancak bunun pek çok farklı sebebi de vardır. Peki göz alerjisi neden olur? Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine ne iyi gelir? İşte sorunların yanıtı:

Havada uçuşan polenler sadece üst solunum yolları hastalıklarına neden olmaz. Aynı zamanda göz hastalıklarına da zemin hazırlar. Göz içinde ince bir zar halinde bulunan konjunktivaya bulaşan polenler iltihaplanmaya sebebiyet verir. Bu durum genellikle iki gözde de yaşanan ve ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Alerjik konjuktiva denilen göz alerjisi göz kapaklarını şişirir ve göz içinin kızarmasına neden olur. Bazı kişilerde ise görme kaybına bile neden olur. Çünkü iltihap kısa sürede dışarıdan içeri de girer. Görmeyi kuvvetlendiren hücre ve sinir hücrelerini deforme eder. Alerji her kişide ortaya çıkmaz. Genellikle göz içinde azalan vitamin ve mineraller zararlı hücrelerin rahatlıkla çoğalmasını sağlar. Mevsimsel göz hastalığı olarak yaşanan konjuktiva, gerekli müdahale edilmediğinden ilerleyen zamanlarda ciddi ve kalıcı rahatsızlıklar yaşanır. Bu alerjik durum bazı kişilerde körlük riskine bile sebebiyet verir. Uzmanlar özellikle lens kullanan kişilerin bu mevsimlerde lens kullanmamalarını tavsiye ediyor. Çünkü lens ve konjuktivaya yerleşen iltihaplanma kirpik dibi iltihaplanmasına neden olur.

GÖZ ALERJİSİ NEDEN OLUR?

Hayvan tüyleri, toz zerreleri ve yabani otlara karşı alerjik reaksiyonu olan kişiler de göz alerjisi yaşanabilir. 

Hassas bir yapıya sahip olan göze temas ettirilen kimyasal makyaj malzemeleri sinir ve damar dokularına hasar verebilir. 

Rutubetli ya da köy yerindeki sabanlıklar gibi alanlarda olan virüsler göze yerleşebilir. Bu da göz alerjisine sebep olur.

Bazı göz hastalıkların başlangıçları da alerjiye zemin hazırlar. Son yıllarda artış gösteren sarı nokta hatalığının da bir belirtisidir. 

Stres ve depresyon gibi ruhsal bozukluklarda göz alerjisine zemin hazırlar. 

GÖZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıklıkla yaşanan temel belirtiler kızarıklık, yanma, şişme ve yaşarmadır.

Göz kapanıp açıldığında şiddetli ağrılar

Göz kapağının göz içine batması 

Tıkanan göz yaşı borusunun akabinde gelişen burun akıntısı

Göz kemiklerinde sızıntılı sancılar

Yüz ağrısı

Göz kapayıp açmada zorlanma 

Işık karşısında hassasiyetin artması

Gözün bulanıklaşması ve görme kaybı

Göz içerisinde sürekli iltihap kitlelerinin çıkması gibi belirtiler göz alerjisine işaret eder.

GÖZ ALERJİSİNE NE İYİ GELİR?

Buz kompresi göz şişmesini indirmede oldukça etkilidir. Ancak uzun süre hazırladığınız buz torbalarını göz üzerinde tutmayın. Çünkü bu göz damarlarına aşırı hasar verir.

Bahar aylarında evler genellikle güvelenmesin diye boyalanır. Bu boyalarda su bazlı boya tercih eder. Evin hava alması sağlanır. Böylece alerji olma ihtimali düşer.

Lensle dışarı çıkmak ya da güneşe bakılmaması uzmanlar tarafından önerilir. Ayrıca bu aylarda lens temizliğinde normalinden daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

Siyah çay torbaları iltihabi kurutmada oldukça etkilidir. Bu yüzden ılık sıcak siyah çay torbalarını gözlerinizin üzerine koyup yarım saat bekletiniz. 

Gün içerisinde havuç ve ıspanak gibi göze iyi gelen besinler tüketerek göz içerisindeki vitamin ve mineral değerlerini artırın. Bu sayede göz hastalıklara karşı daha sağlıklı olur. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir