Frenk soğanı nedir ve faydaları nelerdir? Frenk soğanı hangi yemeklerde kullanılır

Görünüşü taze soğanla tamamen aynı olan frenk soğanının tadı da aynıdır. Antibiyotik özelliklere sahip olmasıyla bilinen faydalı bir besin olan frenk soğanı, ülkemizde yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Özellikle yemek programlarında kullanılmaya başlanan frenk soğanıyla ilgili merak edilen tüm soruları sizler için araştırıyoruz.

Frenk soğanı,  diğer adı yaprak soğanı olarak bilinen bir tür soğandır. Botanikte Allium schoenoprasum adıyla da tanınan frenk soğanı, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika ülkelerinde sık sık tüketilir. Türkiye’de son yıllarda oldukça ilgi gören Frenk soğanının keskin bir tadı vardır. İyi bir yetişme koşulu sağlandığında 50 cm uzunluğuna kadar erişen frenk soğanı, ülkemizde ise Erzurum, Rize, Tunceli ve Hakkari gibi yerlerde yüksek kesimlerde yetişme imkanı bulur. Taze halde salata ve yemeklerde kullanabileceğiniz frenk soğanı, Van’ın meşhur otlu peyniri içinde yer alır ve baharat olarak yemeklerde de kullanılır. Kuru Frenk soğanı ise dilediğiniz her tarife uyum sağlayabilir. Pizza sosu, makarna sosu, et marine sosu, çorba sosu gibi çeşitli şekillerde tüketilebilir. Dilerseniz çiğ Frenk soğanını kahvaltıda ve diğer öğünlerde maydanoz, marul gibi tüketebilirsiniz. Özellikle omlet, menemen gibi yumurtalı yemeklere; makarna, salata, ızgara etlere de lezzet katar. Yapraklardan bitkisel sirke yapılabilir. Krem peynirler doğranmış frenk soğanı ile uyumludur. Yoğurda eklenebilir.

FRENK SOĞANI FAYDALARI NELERDİR?

Frenk soğanı A vitamini içeren bir sebzedir. A vitamini sayesinde göz sağlığını korumaktadır.

Frenk soğanı, saçları besleyen bir soğandır. Yapısındaki vitamin ve mineraller sayesinde saç kuruluğu önlenir.

Frenk soğanı bağırsaklarda oluşan parazitleri temizler. Bağırsakların daha rahat çalışması için gerekli ortamı hazırlar. 

Frenk soğanı antioksidan bir sebzedir. Vücudu zararlı maddelerden kısa sürede arındırır.

Yapılan araştırmalara göre Frenk soğanını sık tüketenlerin uyku düzeni daha sağlıklı oluyor.

FRENK SOĞANI İLE YEŞİL SOĞAN ARASINDAKİ FARKLAR

Frenk soğanının içi boştur. Yeşil soğanın yapraklarının içinde bir katman daha vardır. Frenk soğanı kurutulduğunda baharat olarak kullanılabilir. Yeşil soğanın kurutulma özelliği yoktur. Çiğ şekilde tüketilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir