Evde pul biber nasıl yapılır? Pul biber yapmanın püf noktaları

Yemeklerin içerisine baharat gibi eklenen ve acı sevenlerin mutlaka sofralarında bulunan pul biber evde de yapılabiliyor. Bugünkü yazımızda pul biber yapımının püf noktalarından saklama yöntemlerine kadar birçok noktalarına kadar tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Eski çağlardan beri kullanılan gıdalardan birisi olan pul biber, mide rahatsızlığından kan dolaşımına kadar birçok faydası bulunuyor. Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelen kırmızı pul biber, cilt üzerine de uygulanabilmektedir. Ağrı kesici etkisi bulunan kırmızı pul biber, ülkemizde bol miktarda kullanılıyor. Özellikle doğu ve güney doğu bölgelerinde yetiştirilen acı pul biber, önemli besin değerlerini de bünyesinde barındırıyor. Mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biri olan kırmızı pul biber, A, C, K, E, B6 ve P vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Lezzetli ve doğal biberlerden pul biber yapmak ister misiniz? Gelin birlikte pul biber yapımının püf noktalarını öğrenelim:

PUL BİBER TARİFİ:

Pul biberi acı ve tatlı olarak iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Acı yapmak isterseniz acı süs biberler, tatlı yapmak isterseniz de kurutulmuş kapya biber veya tatlı süs biber kullanabilirsiniz. Kurutulmuş biberlerinizin sap kısımlarını bıçak yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkarın. Dilerseniz ortadan ikiye bölerek iç kısımlarındaki tohumları da çıkarabilirsiniz. 

Ardından bir tavanın içerisine alın. Birkaç dakika kokuları çok hafif çıkana kadar kavurun. Hafif kavrulan biberlerinizi mutfak robotunuzun içerisine alın ve robotunuzu çalıştırın. Biberleriniz dilediğiniz gibi pul pul bir görünüm aldığında hazır demektir. Dilerseniz biraz daha çalıştırarak toz kırmızı biber haline de getirebilirsiniz.

Pul pul bir görünüme getirdiğiniz biberleri yağlı kağıt serili fırın tepsisine aktarın ve 200 derecede 5 dakika fırınlayın. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra kavanozlara aktararak saklayın. 

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir