Evde güveçte mumbar dolması nasıl yapılır?

Doğu Anadolu kültüründe sofralardan eksik olmayan mumbar herkes tarafından merak edilir. Genellikle kokusu nedeniyle herkes tarafından çok sevilmese de düşkünleri vardır. Mumbarı evinizde pişirmek istiyorsanız hazırladığımız tarife göz atabilirsiniz. Diyarbakırlı Aliye Bulak’ın özel mumbar tarifi haberin detayında:

Mumbar, bazı bölgelere göre adı bumbar olarak bilinen bir yemek ismidir. Koyunun kalın bağırsaklarının iç harç ile doldurulmasıyla yapılan mumbar, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinin büyük çoğunluğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin bazı illerinde yapılmaktadır. Bir dolma çeşidi olan mumbar, sakatat denildiğinde ilk akla gelen lezzetlerdendir.  Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Peki,evde mumbar dolması nasıl yapılır? Gelin birlikte inceleyelim:

MUMBAR DOLMASI TARİFİ:

MALZEMELER

1 Çömlek (Güveç)

1 bağ mumbar (bağırsak)

1 kibe (işkembe)

500 gram yağsız kıyma

3 bardak pirinç

2 kaşık domates salçası

1 kaşık biber salçası

1 bardak sıvıyağ

1 bardak su

pulbiber

nane

karabiber

tuz

NOT: Öncelikle mumbar iç-dış yapılarak temizlenir. Daha sonra mumbar ve kibe temizlenerek sirkeli suda 2 gün bekletilir. 3 bardak pirinç ayıklanır ve yıkanır.

İÇ HARCI:

500 gram yağsız kıyma,3 bardak pirinç, 2 kaşık domates salçası, 1 kaşık biber salçası,1 bardak sıvıyağ,1 bardak su, pul biber, karabiber, nane, tuz malzemeler karıştırılıp elle yoğurulur. Bir bardak su eklenerek yoğurulmaya devam edilir. 

Sonra temizlenmiş mumbarlar ucu ters kıvrılı. Dış kısmı içe getirilerek malzeme eklenir. Yıkanmış Kibeler ise parçalara ayrılır. İplikle dikilir kese şekline gelen kibe harcla doldurulur. 

Dağınık bir halde güvece yerleştirilir. Hafif üstüne geçecek şeklinde su doldurulur. 2 saat boyunca orta ateşte pişirilir. 

Afiyet Olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir