Et pişirirken bunlara dikkat! Hamileler et yiyebilir mi, hangi etler tüketilmeli?

Hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için etin doğru ve uygun pişirilmiş hali ile tüketilmesi önerilir. Peki hamilelikte et tüketimi nasıl olmalı? Hamilelikte tüketilebilecek olan et çeşidi hangisi? Hamilelikte kırmızı etin faydaları neler? Hamileler kurban eti yiyebilir mi? Kurban Bayramında hamileler et tüketirken…

Sorunsuz bir hamilelik dönemi için bakımından beslenmesine kadar her konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gereken anne adayları, özellikle de beslenmede tüketecekleri gıdalara çok dikkat etmelidir. Bilinçsizce yapılan yanlış besin seçimi, anne adayı ve bebek üzerinde olumsuz reaksiyonlara sebep olarak bazı sorunları beraberinde getirebilir. Vücut için alınması gereken protein ve demir değerlerini kolaylıkla alabileceğiniz et ürünleri diye nitelendirdiğimiz; kırmızı et, kümes hayvanları ve balıklar sağlıklı bir vücut için büyük bir önem taşır. Etin pişme şekli ile ilgili uzmanların üzerine basa basa söylediği çiğ veya az pişmiş et, hamile kadınlarda toksoplazma ve salmonellaya neden olabilmektedir. Bir çeşit gıda zehirlenmesi vakası olarak karşımıza çıkan salmonella ile kedinin dışkısında taşıdığı parazit sebebiyle çiğ et ve yeterince yıkanmamış sebzelerde görülen toksoplazma, hamilelik döneminde enfeksiyona, erken veya ölüm doğuma yol açabilir. Peki hamilelikte et tüketiminde nelere dikkat edilmeli? Hamileler et yiyebilir mi? Hamilelikte kırmızı etin faydaları neler? İşte hamilelikte et tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

HAMİLELİKTE KIRMIZI ETİN FAYDALARI NELER?

Besleyici değeri yüksek olan kırmızı et hamilelik döneminde her ne kadar tüketilmesi gereken bir besin olsa da yüksek miktarda yağa da sahiptir. Dolayısıyla kırmızı etin hamileler için en uygun olanı dana etidir. Koyun ya da kuzuya göre daha az yağ içeren dana eti ile vücudun eksik kalan besin değerlerini tamamlayabilirsiniz. Haftalık 2-4 gün arası 100-120 gram kadar yiyebileceğiniz kırmızı etin yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

– Farklı besinlerden alabileceğiniz demirin daha kolay sindirilmesine yardımcı olacaktır.

– B grubu vitamini bakımından yararlıdır.

– Kansızlığın önüne geçerek kan yapıcı özelliğe sahiptir.

– Çinko, demir ve protein bakımından etkilidir.

HAMİLELİKTE ET NASIL PİŞİRİLMELİ? KIRMIZI ETİ PİŞİRİRKEN…

Dana eti yemek için uğrayacağınız kasapta etin sinirli olmamasına ve yağ içermemesine dikkat edin. Eti pişirmeye başlamadan önce yağlı bölgelerin temizlendiğinden emin olun. Izgara, güveç ve kavurma gibi pişirme tekniklerini uygulamalı bu esnada yağda pişirmemeye dikkat etmelisin. Ocağın altı yüksek ısıda açılıyken pişirmeyin yoksa etin dışı yanabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çiğ ya da az pişmiş olmamasına dikkat edin. Çiğ et türüne giren sucuk, pastırma, salam ve etli çiğ köfteden mümkün olduğunca uzak durun.

HAMİLELİKTE KIRMIZI KIRMIZI ET NEDEN YENMELİ?

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp kasların gelişmesi için düzenli protein tüketimine dikkat edilmelidir. Hamilelikte güçlü bir protein kaynağı olan kırmızı ette kaliteli demir ve mineral değerleri vardır. Kansızlığın oluşmaması için tüketilmesi gereken kırmızı et aynı zamanda B6 ve B12 vitamin eksiklikleri içinde etkilidir. 

HAMİLELER KURBAN ETİ YİYEBİLİR Mİ?

Et tüketiminin arttığı Kurban Bayramında, anne adaylarının sağlıklı beslenmeleri için bazı kriterlere dikkat etmeleri gerekir. Bayramda çoğunlukla tercih edilen kırmızı etin tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Tüketilecek olan kurban etinde de hayvanın sağlıklı olması, doğru pişirilmesi ve saklanması oldukça önemlidir. Kurban etini en az 1 gün boyunca bekletmeden tüketmemek gerekir.

Etin pişme sırasında kahverengi tabakanın oluşmamasına dikkat etmek önemlidir. Ancak kahverengi renk alması folik asit miktarında azalma ve proteinde kayıplara yol açmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir