Erken menopoz belirtileri neler, kaç yaşında başlar? Menopoz geciktiren doğal yöntemler

Her kadının korkulu rüyası olan menopoz döneminde yaşanacak bazı şikayetler, alınabilecek önlemlerle hafifletilebilir. Menopoz dönemine giren kadınlarda yaşanacak sorunların çözümü basit iken bu döneme daha geç girmek için yöntemler uygulayabilirsiniz. Peki menopoza girmenin yaşı kaçtır? Menopoz dönemi belirtileri neler? Erken menopoz belirtileri ile görülecek şikayetler nasıl azaltılır? Menopozda ateş basması için doğal çözümler neler? Menopoz semptomlarını azaltan şifalı bitkiler…

Her ay başında görülen adet kanamalarının belirli bir dönemden sonra sona ermesiyle başlayan yepyeni bir süreç, kadınlarda yaşlanmanın doğal bir parçası olarak tanımlanan menopoz olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık problemi olmayan her kadını eninde sonunda yakalayacak olan menopoz döneminde yumurtlamasının bitmesi yani adet kanamalarının durması menopozun en kesin işaretidir. Hormon seviyelerindeki düzensizliğe bağlı görülen ateş basması, çarpıntı, terleme, ruhsal sıkıntılar, uykusuzluk ve kemik erimesi gibi belirtiler menopozlu kadınlarda görülen birtakım sorunlardır. Östrojen hormonundaki üretimin durması ve yumurtalıkların küçülmesi ile adet kanaması artık görülmez. Böylelikle de menopoz dönemi başlamış olacak ve artık adet kanaması görülmeyecektir. Peki menopoz döneminde vücutta hangi değişiklikler görülür? Menopoz dönemi belirtileri neler? Menopoza kaç yaşında girilir? Erken menopoz nedir, erken menopoz belirtileri neler? Menopoz semptomlarını hafifletecek bitkisel yöntemler…

MENOPOZ NEDİR? MENOPOZ DÖNEMİNDE NE OLUR?

Menopoza geçiş evresi olarak adlandırılan ‘Perimenopoz’, menopozdan sonraki dönem olan ‘Postmenopoz’ ise menopoza giren kadının sonrasında yaşayacağı süreçtir. 45 yaşında önce girilen menopoz erken dönem menopozu olarak nitelendirilirken, ülkemizde menopoza giren kadınların yaşı genelde 50-52 yaş aralığıdır. Menopoza girerken regl düzensizlikleri, normalden daha farklı kanamalar, ateş basması ve ruhsal sıkıntılara daha sık rastlanır. Menopoza girdikten sonra daha çok ateş basması ile terleme, stres, depresyon gibi şikayetlerle daha çok karşılaşılır.

MENOPOZDA ATEŞ BASMASINA NE İYİ GELİR? 

Menopoz döneminde kadınların en çok rahatsızlık duyduğu durumlardan birisi de ateş basmasıdır. Her kadının menopoz döneminde kesin olarak yaşadığı bir durum olan ateş basmasını tamamen engellemek hiçbir zaman mümkün değil iken alınabilecek bazı önlemlerle ateş basması problemi daha az hissedilebilir.

Ateş basmasını önlemek için…

– Dışarı çıkmadan önce kalın kıyafetler giymek yerine ince olmak kaydı ile 3-4 kat kıyafeti üst üste giyin. Ateş basması görüldüğünde en az 1 kıyafet olacak gibi giysileri teker teker çıkartabilirsiniz.

– Yanınızda muhakkak soğuk su bulundurun. Ateş basınca soğuk su tüketin ya da vücudunuzun üzerinde tutarak sıcaklanmayı hafifletin.

– Pamuklu kıyafetleri giyip ciltteki nemin emilmesini sağlayın.

– Günlük E vitamini takviyesine özen gösterin.

ERKEN MENOPOZ NEDİR? ERKEN MENOPOZ BELİRTİLERİ NELER?

Yapılan çalışmalardan elde edilen bilgilere göre her 100 kadından 3’ünü erken dönemde bulan menopoz evresi, neredeyse tüm kadının başına gelmesini en son istediği bir durumdur. Kadından kadına farklılık gösteren menopoz yaşını belirleyen en temel unsur, menopoza girecek olan kadının annesinin ya da birincil derecedeki yakın akrabaların menopoza girdiği yaştır.

Hipotirodi rahatsızlığın görülmesi ya da kanser oluşma riski erken dönemde menopoza girme faktörünü beraberinde getirebilir.

45 yaşından önce görülen menopoz, erken menopoz olarak tanımlanır. Nedensiz gerçekleşen bazı durumlar, otoimmün rahatsızlıklar, radyoterapi, kemoterapi, enfeksiyon, düşük gibi sıkıntılar oluşabilir. 

ERKEN MENOPOZU TETİKLEYECEK 3 YANLIŞ DAVRANIŞ:

1- SİGARA KULLANMAK: Sigara kullanan kadınların sigara içmeyenlere göre daha erken menopoza girdiği görülmüştür.

2- YANLIŞ BESLENMEK: Aşırı zayıf kiloya sahip olma durumu ile birden zayıflamak adetten kesilme nedenidir.

3- STRESTEN UZAK DURMAMAK: Gündelik yaşantı içerisinde strese oldukça fazla yer vermek erken menopozu tetikleyen bir etkendir.

ERKEN MENOPOZ ÖNLENEBİLİR Mİ? MENOPOZ GECİKTİRİCİ DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bitki Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Maranki menopoz geciktirici kür tarifini hazırlayarak erken menopozun önlenebileceğini belirtti. İşte menopoz geciktirici civanperçemi kürü…

MENOPOZ GECİKTİRİCİ CİVANPERÇEMİ KÜRÜ TARİFİ

MALZEMELER: 15 gram kıyılmış civanperçemi, 1.5 litre su 

HAZIRLANIŞI: Civanperçemini yukarıda belirtilen su miktarında kaynattıktan sonra soğutup süzün. Günlük 3-4 defa yemek öncesinde yarım fincan kadar için. 3 hafta boyunca uygulayacağınız küre 1 hafta ara verip 3 ay deneyin.

ÇOBANÇANTASI KÜR TARİFİ

MALZEMELER:  20-25 gr. çobançantası, 1 litre su

HAZIRLANIŞI: Kaynatılmış suya çobançantası ekleyip birkaç dakika daha kaynatarak süzün. 7 gün içeceğiniz bu karışıma 1 hafta ara verip yine 3 ay denemeye çalışın.

MENOPOZ SEMPTOMLARINI HAFİFLETEN ŞİFALI YÖNTEMLER

Kadınların menopoz döneminde görülen bazı bedensel ve ruhsal sıkıntılarından kurtulması ya da en azından hafifletilebilmesi için tercih edebileceğiniz bitki çaylarını sizler için derledik. Menopoz döneminde oluşan östrojen hormonunun yavaşlamasını, doğal bitki çaylarıyla gidermeye çalışabilirsiniz. Peki bunun için hangi bitki çayları tercih edilebilir? Menopoz şikayetlerini gideren bitkiler…

ÖKSE OTU

Menopozlu kadınların beslenme programında tüketebileceği ökse otu, o dönemde görülebilecek sağlık sorunlarını en aza indirerek; hazımsızlığı, çarpıntıyı ve sinir bozukluklarını önler.

ANASON ÇAYI

Doğal östrojen içeren anason çayı uykusuzluk, gaz kolit ve hazımsızlık gibi problemlere karşı çözüm niteliğindedir.

MAYDANOZ ÇAYI

Hem zayıflatıcı hem de sağlıklı olan maydanoz çayı tam bir doğal östrojen kaynağıdır. Menopoz döneminde görülebilecek olan şikayetleri hafifletmeye yarayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir