Erkekler neden ceketlerinin altını iliklememeli? Doğru ceket giyinme kuralları

Erkekler için belli başlı ceket giyme kuralları bulunur. Bu kuralları bilmek, ceketle oluşturmak istedikleri şıklığı daha çok ön plana çıkarır. Erkeklerin uyması gereken en önemli kural, ceketlerin altının iliklenmemesidir. Peki ceketlerin altı neden iliklenmemelidir? İşte bilinmesi gereken düğme kuralı.

Erkeklerin ceket giyerken uyması gereken bir kural vardır. Bu, yüzyıldır devam eden ancak herkesin bilmediği bir kuraldır. Peki nedir bu kural? Aslına bakılırsa basit ve sadece erkeklerin değil ceket giyen kadınların da uygulaması gereken bir bütündür. Bu kuralın ortaya çıkmasına neden olan bir de hikaye bulunur. 1901 yılından 1910 yılına kadar krallık yapan VII. Edward’a ait bir hikaye.

Kraliçe II. Elizabeth’in 50 yıldır terziliğini yapan Sir Hardy Amies’in ve tarihçilerin anlattığına göre; Kral Edward, şişman olduğu için ceketlerinin alt düğmesini ilikleyemezdi. Bu sebeple o’na saygı amacıyla diğer kişiler de alt düğmelerini iliklemezlerdi. 

Bir diğer neden ise, binicilik sporunda ata daha kolay binebilmek adına ceketlerin özel bir şekilde üretilmek zorunda kalması. Yani, iki düğmeli üretilen ceketlerin binicilerin bellerini daha rahat örtmesini sağlaması.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir