Eriği tuzla yemek kilo aldırır mı? Erik kaç kalori? Eriğin diyete faydaları

Yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında başı çeken erik, sağlık açından inanılmaz faydaları olduğu gibi diyete de yardımcıdır. İçerisindeki bol lif ve su oranı ile rahatlıkla tüketilecek olan eriğin kaç kalori olduğunu biliyor muydunuz? Erik kaç kalori? Erik kilo aldırır mı? Eriği tuzla yemek kilo aldırır mı?

Tezgahlarda ya da manavlarda iri iri görünümü ile ağızları sulandıran yeşil erik, sağlık açısından faydalı olan en lezzetli yaz meyvelerinden biridir. Ekşimsi tadı ile kütür kütür yenilerek can çektiren erikte yüksek miktarda C vitamini ve bol lif vardır. Az kalorili ve bol vitamin destekli olması nedeniyle diyet yapan kadınların bile gönül rahatlığıyla tüketebileceği erikteki lifler sindirimi kolaylaştırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Ekşi bir tadı olduğu için hamilelik dönemindeki anne adaylarının da sıklıkla aşerebildiği eriğin tüm çeşitleri kalori bakımından neredeyse denktir. Su miktarı fazla olan erikte aynı zamanda şeker de az olacağı için hem diyette formunu korumak hem de sağlıklı beslenme gerçekleştirmek isteyenlerin tüketebileceği ideal yaz meyvesidir. Peki diyette erik tüketimi nasıl olmalı? Erik kilo aldırır mı, erik kaç kalori? İşte erikteki besin değerleri…

ERİĞİN BESİN DEĞERLERİ TABLOSU:

100 gram kadar yeşil erikte;

Enerji: 46 kalori

Protein: 0.70 gr

Karbonhidrat: 11.42 gr

Toplam doymuş yağ asitleri: 0.017 gr

Tekli doymuş yağ asitleri: 0.134 gr

Çoklu doymamış yağ asitleri: 0.044 gr

Diyet lifi: 1.4 gr

YEŞİL ERİK KİLO YAPAR MI? YEŞİL ERİK KAÇ KALORİ?

Yeşil erik bağımlısı kimselerin diyette kilo almamaları için dikkat etmeleri gereken en önemli nokta eriği tuzlayarak yemeleridir. Bol tuza banarak tüketilecek olan yeşil erik, sade şekilde yenen eriğe göre daha kalorili olacağı için kilo takıntısı olan kimselerin eriği sade şekilde yemesi tavsiye edilmektedir. Sade yeşil eriği, doğru ve uygun miktarlarda tüketirseniz kilo aldırmayacağı bilinen eriğin 100 gram kadarı toplamda yaklaşık 47 kcal’e denk gelmektedir.

Kilo aldırmanın aksine zayıflatmayı kolaylaştırmaya yarayacak olan erikteki lifler hızlı bir sindirim için oldukça etkilidir. Lifler sayesinde bağırsaklardaki düzensizlikler yok olacak ve uzun süre tokluk sağlanabilecek. Diyet yapan kadınlar ara öğünlerde erik tüketerek beslenmelerini gerçekleştirebilirler.

YEŞİL ERİĞİN FAYDALARI NELER? YEŞİL ERİĞİN KİLO VERMEDEKİ ETKİSİ

Manav tezgahlarında yaz aylarının gelişini müjdeleyen yeşil eriğin, zayıflamadan kabızlığa birçok faydası var. İşte yeşil eriğin bilinmeyen 7 faydası…

1- Sağlıklı bir sindirim sisteminin habercisi olan tuvalet alışkanlığı, erik ile düzenlenebilir. – Zengin lif dokusuna sahip olan eriği günde bir avuç tüketerek, mide gazı, kabızlık ve gaz problemlerinizi giderebilirsiniz. 

2- Diyet yaparak verilen kiloların ardından sarkma tüm kadınların en büyük kabusudur. Oysa, yeşil erik gibi C vitamini açısından zengin ve bağ dokusunu güçlendiren meyvelerle beslenmek hem sarkmaları önler hem de cildin genç kalmasını sağlar. 

3- Günde bir avuç erik tüketerek metabolizmanızı hızlandırıp, sağlıklı kilo verebilirsiniz. 

4- Yüksek oranda demir ve kalsiyum içeren yeşil erik yiyerek, kansızlıktan kurtulabilirsiniz. Yeşil erik tüketerek, kansızlığın neden olduğu, saç dökülmesi, hamile kalamama gibi ciddi sorunların üstesinden gelebilirsiniz. 

5- Yüksek oranda C vitamini içeren erik, bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün bir miktar tüketilen erik, bahar nezlesi, alerjik reaksiyon gibi hastalıklardan korur. 

6- Kronik öksürük ile mücadele etmenize yardımcı olan yeşil erik, akciğer kanserine karşı da vücudu korur. 

7- Yüksek antioksidan etkisi bulunan yeşil erik, özellikle, kalp hastalıkları, kolesterol ve damar tıkanıklıklarını önler. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir