Enfes Osmanlı Lohusa şerbeti nasıl yapılır? Evde şerbet yapımı

Osmanlı döneminden günümüze uzanan meşhur içecek olan Lohusa şerbeti, yeni doğum yapan annelerin misafirlerine ikram ettiği enfes lezzetlerden biridir. Sayısız faydaları arasında en önemli özelliği süt yapıcı olması ile bebek içinde tüketilmesi gereken Lohusa şerbetinin nasıl yapıldığını ve faydalarını sizler için derledik. Lohusa şerbeti ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz…

Bilinen en eski adetlerimizden biri olan Lohusa şerbeti, 7 çeşit baharatın bir araya gelip buluşması ile özel olarak hazırlanan içecektir. Ortaya çıkan muhteşem rengi ve lezzetli mi lezzetli aromasıyla gönülleri fetheden lohusa şerbeti, yeni doğan bebeği ilk defa görmeye gelenler için hazırlanan ikramlıklardandır. Sıcak ya da soğuk olmak üzere iki ayrı şekilde sunulabilen Lohusa şerbetinin faydaları arasında emzirme dönemindeki annelerde sütü olumlu yönde arttırdığı bilinmektedir. ‘Kızılcık şekeri veyahut kızamık’ şeklinde de ifade edilebilen lohusa şerbetinde kırmızı şeker kullanılır. Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu kırmızı şekere ilaveten karanfil gibi faydalı baharatlar da kullanılır. Peki Lohusa şerbetinin diğer faydaları neler? Evde Lohusa şerbeti nasıl hazırlanır? İşte tüm detaylar…

LOHUSA ŞERBETİ NASIL ORTAYA ÇIKTI? OSMANLI’DA LOHUSA ŞERBETİ ADETİ NEREDEN GELİYOR?

Kökünün Osmanlı dönemine dayandığı lohusa şerbeti, sarayda doğum yapan kadınların misafirlerine ikram ettiği özel karışımlardan biridir. Anne sütünü arttırma etkisi bulunan şerbet, Helvahane olarak ifade edilen mutfaklarda yapılırdı. En az lezzetinde olduğu kadar sunumuna da ayrı önem verilen Lohusa şerbetinde kristal veya işlemeli sürahilere konularak özel tepsilerle ikram sağlanırdı. Tazeliğinin gitmemesi için dolapta en çok 3 gün tutulması tavsiye edilebilir.

BAHARATLI NEFİS İÇECEK: LOHUSA ŞERBETİNİN FAYDALARI NELER?

İçerisindeki faydalı baharatlar sayesinde yeni doğum yapan annelerin süt üretimini arttırır.

Anne sütündeki besin değerlerini arttırarak kaliteli bir süt emme imkanı gerçekleşir.

Güzel kokması nedeniyle bebeğin sütten tiksinerek değil severek içmesine yardımcı olur.

Annenin yaşayabileceği mide rahatsızlıklarını ve bebekte meydana gelebilecek gaz sorunlarının oluşumunu engeller.

Annenin fizyolojik ve pskolojik olarak rahatlamasını sağlar.

Sıvı tüketiminin arttırılması gereken lohusalık döneminde sıvı desteği sağlar.

Eski dönemlerde grip, soğuk algınlığı ve zatürre gibi hastalıklara şifa için kullanılırdı.

LOHUSA ŞERBETİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR? LOHUSA ŞERBETİ ZARARI

Göze batacak bir sakıncası olmayan Lohusa şerbetinde dikkat edilmesi gereken bir husus, içerisine şeker katılacağı için şeker hastalığından muzdarip olan anneler ölçüyü kaçırmamalıdır. İçerisine katılan baharatlara karşı alerjik reaksiyonların olunmamasına dikkat edilmelidir.

EV YAPIMI LOHUSA ŞERBETİ NASIL HAZIRLANIR? LOHUSA ŞERBETİ TARİFİ:

5 litrelik lohusa şerbeti tarifi:

MALZEMELER:

– 1 tane kare Lohusa şekeri
– 3 su bardağı toz şeker
– 20 su bardağı su
– 4 adet çubuk tarçın
– 20-25 adet karanfil
– 1 kök havlucan
– 1 kök zencefil
– 2 kök zerdeçal
– 1 adet muskat
-Isırgan yaprağı

YAPILIŞI:

Toz şekeri ve lohusa şekerini, 15 bardaklık su ile kaynatın. Fokurdadıktan sonra 25 dakika daha altı kısık olacak şekilde kaynatmaya devam edin. Dışarıda kalan malzemeleri ilave edip 25-30 dakika daha kaynatın. Sütün artmasına yardımcı olacak ısırgan otundan birkaç tane ekleyin ve uzun süreli kaynatmayın. Şerbet soğuduktan sonra suyunu süzerek ağzını kapatıp isteğinize göre sıcak ya da soğuk iken servis edin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir