Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler neler? Erken doğum belirtileri

Hamilelik döneminin sonlarına doğru artan heyecan, kaygı ve korkuyla beraber anne adaylarında görülebilecek bazı doğum belirtileri bebeğin yolda olmasının habercisi olabilir. Doğumun yaklaştığını gösteren belirtilerle sizde hazırlığınızı ona göre yapabilirsiniz. Peki erken doğum belirtileri neler? Yalancı doğum nedir? Hamilelik döneminde neden su gelir? Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır? İşte doğumla ilgili tüm merak edilen bilgiler…

Hamilelik evresinin sonlarına doğru anne adaylarında normal zamanlara göre kat kat artan heyecan, iyice doruk noktasına kadar ulaşır. Özellikle de ilk defa doğum yapacak olan anne adayları daha öncesinde böyle bir deneyim yaşamadıkları için kaygılanabilir veya korkabilir. Normal doğum yapmak isteyen ama sırf yalan yanlış söylentilerden dolayı buna cesaret edemeyen anne adayları en ufak bir ağrıyı bile doğum sancısı zannedip endişe duyabilir. Ancak anne adaylarında görülen her ağrı, doğumun yaklaştığının belirtilerinin göstergesi olarak karşımıza çıkmaz. Gerçekleşmesi beklenen doğum tarihinden yaklaşık 4 hafta önce gelmeye başlayan doğum sancıları, daha sık ve şiddetli görülmeye başlar. Ancak her hamilelikte olmasa da bazen bebek olması gerekenden daha erken zamanda ya da geç vakitlerde gerçekleşebilir. Peki erken doğum belirtileri neler? Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır? Doğum hakkında bilinmesi gerekenler…

DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER NELER? ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ…

1- İDRARA AZ ÇIKMA

Hamilelik dönemi boyunca anne adayları, sık sık tuvalete gitmeye başlar. Bunun sebebi de bebeğin başının doğum kanalında bulunmasından kaynaklanır. Rahim idrar torbasına baskı uyguladığından dolayı tuvalete gitme ihtiyacı görülür.

Ancak doğum yaklaştığı zaman rahim aşağı doğru inmeye başlar ve idrar yapma durumu azalır.

2- ŞİDDETİ ARTAN SANCILAR

Çoğunlukla kasık ve karın bölgesinde artış gösteren ağrılar, halk arasında yalancı doğum olarak da bilinir. Doğumun yaklaşmasıyla bu ağrılar gittikçe dayanılmaz bir hal alarak şiddetini gösterir. Bu ağrılar 5 dakika da bir oluyorsa kesinlikle doktora gidilmelidir.

3- RAHİM AĞZI GENİŞLER

Rahim ağzı 10 cm kadar genişlemişse doğum zamanı yaklaşmış demektir.

4- DOĞUM SUYUNUN GELMESİ

Hamileliğin son haftalarına doğru artan ağrılarla beraber kasılmalardan dolayı bebeğin su kesesi patlayabilir. Patlayan keseden akan suyla beraber sancı görülmüyorsa bir an önce doktora gidilmelidir. Bu durum karşısında bebeğin enfeksiyon kapmaması için, önlem amaçlı 24 saat içerisinde doğum zamanı beklenir.

DOĞUM SANCISI NASIL HAFİFLETİLİR? 

Gerek hamileliklerinde gerek normal zamanlarda duyulan ağrı eşiği, herkeste bir olmaz iken hamilelik döneminde görülen doğum dalgalarının da şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Tamamen geçirmemesi ile beraber uygulanabilecek bazı etkili yöntemlerle doğum sancısı hafifletilebilir.

POZİTİF DÜŞÜNMENİN ÖNEMİ

Doğum sancısı gelmeye başladığı zaman psikolojik olarak ne kadar olumlu düşünürseniz ağrı eşiğinizde o derecede iyi olacaktır. Strese ya da kaygıya bağlı görülebilecek olan gerginlik oranında her dalgayı hissettiğinizde bebeğinizin size daha da yaklaştığını düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz.

NEFES EGZERSİZLERİNE DİKKAT!

Doğru ve sağlıklı yöntemlerle alınıp verilen nefes egzersizleri anne adaylarının hamilelik döneminde daha kolay bir doğum için öğrenmesi gereken bir bilgidir. Hem ağrının daha az hissedilmesine hem de bebeğe daha çok kan gitmesine yarayan nefes egzersizleri rahat doğum imkanı sunar.

SICAK- SOĞUK KOMPRESS

Direkt olarak vücuda alınan ısı sancıları azaltmada epey ölçüde etkilidir. Bu yüzden de doktorlar ağrı esnasında sıcak ya da soğuk kompres yapılmasını uygun bulmaktadır. Isı değişikliği kan dolaşımının artmasını sağlar ve sancı daha az seyredilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir