Doğuma girmeden önce hangi sureler okunmalı?Doğum için okunacak en etkili dualar

Hamileliğin son dönemlerine doğru artan endişe ve korkuyla beraber anne adayının kendilerini rahat hissetmesi kolay doğum için en önemli etkenlerdendir. Doğumun tahmin edildiğinden daha kolay zahmetsiz geçmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler elbette mümkün. Doğumun rahat ve kolay geçmesi için Kuran-ı Kerim’de geçen surelerden okunacak ayetler ise şunlardır.

Yoktan var eden Allah’ın ‘Tekvin’ olarak tanımlanan ‘yaratma sıfatına’ ilişkin en güzel örneklerinden birisi de insanın yaratılışı olan doğum mucizesidir. Bir insanın yaratılış mucizesine adım adım şahit olmak, tarif edilemez bir duygudur. İlk defa anne olacak kadınların daha öncesinde başlarına böyle bir mucize gelmediklerinden dolayı heyecanlı ve biraz da endişeli duygu içerisinde olduklarından dolayı karmaşık bir ruh haline girmesi elbette doğaldır. Anne karnındaki bebeğin ilerleyen zamanlarda salih bir kul ve hayırlı bir evlat olması için hamilelik döneminde anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar sesli bir şekilde bol bol Kuran-ı Kerim okumak, zikir çekmek ve hayırlı amellerde bulunmak gibi ibadetlerdir. Hamileliğin son dönemlerine doğru anne adaylarında artan doğum kaygıları, çevrelerinden duydukları olumsuz doğum tecrübeleridir. Günümüzde kulaktan dolma bilgilerle hareket edip, ‘Normal doğum’ yerine ‘Sezaryen’i tercih etmelerinin asıl nedeni de budur. Anne adayının ve bebeğin sağlığı için gerekli görülmediği takdirde tercih edilmesi önerilen normal doğum yönteminden kaçan bazı anne adayları sezaryende ısrarcı olabiliyor. Halbuki adından bile anlaşılabileceği gibi her şeyin doğal yolla geliştiği normal doğum hem anne adayı hem de bebek için çok mucizevi bir olaydır. Bu nedenle normal doğumdan korkmamak ve doğuma hazırlıklı olmak başarılı bir doğum için önemli etkenlerdendir. Sizde bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek istiyorsanız doktorunuzun uygun gördüğü doğum yöntemini tercih etmek en doğrusu olacaktır. Doğumun kolay geçmesi için okuyabileceğiniz dua ve sureler…

AĞRISIZ DOĞUM İÇİN MERYEM ANA OTU KULLANIMI VE FAYDALARI

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN MUCİZE MEYVE! HURMA İLE KOLAY DOĞUM

Kuran-ı Kerimde pek çok ayette bahsedilen Hurma nimetine, mucize meyve denmesinden maksat neredeyse her şeye yetecek kadar fayda sağlamasından kaynaklanmaktadır. Gündelik yaşantı içerisinde ayrı hamilelikte ayrı yararı olan hurma özellikle de doğuma yakın vakitlerde tüketildiği zaman rahmin doğal bir şekilde kendiliğinden genişlemesine yardımcı olur.

Yapılan çalışmalardan elde edilen bilgilere göre, doğumdan 4 hafta öncesinde günlük 6 adet tüketilen hurmanın tüketmeyenlere göre daha kolay doğum yaptığı tespit edilmiştir.

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN KÜR TARİFİ! HAMİLELİKTE HURMA KÜRÜ

30 adet hurmayı kavanoza koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı miktarında doğal tuz koyup ardında kalanı su ile doldurun. İçerisindeki faydalı mineral ve özlerin kaybolmaması için çelik değil tahta kaşık ile karıştırın. Kavanozu pamuklar arasında 6 hafta boyunca kapatıp süzgeçten geçirdikten sonra karışımı kavanoza ya da şişeye akıtın. İşte doğum kolaylaştıran kürünüz hazır!

KOLAY DOĞUM POZİSYONLARI NELERDİR? İDEAL DOĞUM POZİSYONLARI

1. EL VE DİZ POZİSYONU:

Pelvisin açılması için en ideal pozisyonlardan birisi de el ve diz hareketidir. Sırt ağrılarını geçirip bebeğin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur.

2. OTURMA POZİSYONU

Bebek kendini aşağı doğru ittiğinde oturmak istemeniz normaldir. Perine bölgesini rahatlatmak ve oradaki yırtılma riskini azaltmak için yapılabilir hareketlerdendir. Yüksek tansiyonlu hamileler için uygun bir pozisyon değildir.

3. SQUAT POZİSYONU

Duvara karşı sandalyeyle ya da birinden yardım alarak pelvis açma hareketi olan squatı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

4. MERDİVEN TIRMANIŞI HAREKETİ

Doğum sancılarınız olduğu sırada aniden bir hareketsizlik hissederseniz merdiven tırmanışı hareketi ile bebeğinizi hareketlendirebilirsiniz. Pelvis açmaya yardımcıdır.

 

DOĞUMA GİRMEDEN ÖNCE OKUNACAK DUALAR NELER? KOLAY DOĞUM DUALARI

MERYEM SURESİ

Kuran’ı Kerim’in 14. cüzünde yer alan Meryem suresinde, Hz. Meryem’in Hz. İsa’ya hamileyken çektiği sancıdan bahsedilmektedir (Meryem suresi 23. ayet). Daha sonraki ayette bu sancıların şifasına değinilmiştir.

Fe ecâehâl mehâdû ilâ ciz’ın nahleti, gâlet yâ leytenî mittu gable hâzâ ve kuntu nesyen mensiyyâ(mensiyyen).

(Doğum sancısı onu bir hurma ağacına yöneltti. “Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!” dedi.
Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: “Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı.)

A’RAF SURESİ

Fâtıma (r.a)’ın doğum sancısı başladığında Peygamber Efendimiz (SAV), Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini validemizin doğumunda bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

“Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra Felâk ve Nâs sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:”

“İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yedlübühu hasisen veş şemse vel gamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emru tebarakellahü rabbül alemin.”(A’raf, 7/54)

(Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş’a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O’na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!)

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN İNŞİKAK SURESİ

Doğum yapacak olan anne adayının Allah (c.c)’un izniyle rahat ve sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesi için okuyabileceği surelerden biridir. Kolay bir doğum için ilk önce rahat bir doğum için niyet edilir. Daha sonra Ayetel Kürsi, Felak ve Nas Sureleri okunur. Son olarak ise şu dua tekrarlanabilir:

İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin. (Araf 54)

Manası: Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.

NOT: Özellikle de doğum sancısı sırasında ‘İnşikak Suresini okumak’ tavsiye edilebilmektedir. (Ters duruşlu bebek için okunacak dua= İnşikak Suresi) Sancı ve ıkınma esnasında okunabilecek bir diğer ayette “Sümmessebile yesserah” (Abese Suresi, 20) ayetini okumaktır.

İNŞİKAK SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU:

Bismillahirrahmanirrahim
1. İzessemaunşakkat.
2. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat.
3. Ve izel’ardu muddet.
4. Ve elkat ma fiyha ve tehallet.
5. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat.
6. Ya eyyuhel’insanu inneke kadihun ila rabbike kedhan femulakıyhi.
7. Femma men utiye kitabehu biyemiynihi.
8. Fesevfe yuhasebu hısaben yesiyren.
9. Ve yenkalibu ila ehlihi mesruren.
10. Ve emma men utiye kitabehu verae zahrihi.
11. Fesevfe yed’u suburen.
12. Ve yasla se’ıyren.
13. İnnehu kane fiy ehlihi mesruren.
14. İnnehu zanne en len yehure.
15. Bela inne rabbehu kane bihi basıyren.
16. Fela uksimü bişşefekı.
17. Velleyli ve ma veseka.
18. Velkameri izetteseka.
19. Leterkebunne tabekan ‘an tabekın.
20. Femalehum la yu’minune.
21. Ve iza kurie ‘aleyhimülkur’anu la yescudune.
22. Belilleziyne keferu yukezzibune.
23. Vallahu a’lemu bima yu’une.
24. Febeşşirhüm bi’azabin eliymin.
25. İllelleziyne amenu ve ‘amilussalihati lehum erun gayru memnunin.

KOLAY DOĞUM İÇİN OKUNACAK DUA TAVSİYELERİ

Duanın Türkçe okunuşu:

Bismillahirrahmanirrahim.

Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr.

Duanın Manası: 

Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla tamamla!

HAMİLELİK VE DOĞUMLA İLGİLİ OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN BAZI DUALAR

Doğacak olan bebeğin yüz güzelliği için YUSUF SURESİ okunabilir.

Güzel ahlaklı doğması için İNSAN-İBRAHİM SURESİ okunabilir.

İlk 4 ay 70 bin SÜBHANALLAHİ VE BİHAMDİHİ tesbihatı çekilebilir.

Hamilelikteki 9 ay boyunca 71 tane ENBİYA SURESİ okunabilir.

Doğumun kolaylaşması için İnşikak Suresinin ilk 3 ayeti önerilmektedir.

Çocuk dünyaya geldikten sonraki 36. günü Enbiya Suresi okunabilir.

DOĞUM SONRASINDA ANNELERİ BEKLEYEN BAZI FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER

Hamilelikte bebek rahme düştüğü zaman, anne adayında anlam veremediğimiz değişiklikler görülebilir. Ancak, bazen bu değişiklikler doğum sonrasında görülebilir. İşte doğum sonrasında da görülebilen 7 değişiklik…

1- Göğüsleriniz hızla büyür. Nedeni ise bebeğinizi emzirme döneminden kaynaklanır.

2- Kabızlık görülebilir. Bebeğinizi dünyaya getirdikten birkaç gün sonra sert dışkı yapabilirsiniz.

3- Doğum yaptıktan sonraki ilk zamanlarda idrar yapma hissiyle tuvalete gitmenize rağmen hiç idrar yapamayabilirsiniz.

4- Kimi anneler doğumdan ortalama 6-8 hafta sonra regl olabilirken kimileri de aylarca regl olmaz.

5- 40 gün boyunca fiziksel yakınlık annenin sağlığı için önemlidir.

6- Nedensiz bir şekilde mutsuzluk duyabilirsiniz. Duygusal değişiklikler sıklıkla yaşanabilir.

7- Saçlarınız dökülebilir, ancak kaygılanmayın 6 ay sonra saçlarınız düzelecektir.

BEBEKLERE İSİM NASIL SEÇİLİR? İSİM KOYARKEN DİKKAT!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir