Doğal görünümlü makyaj nasıl yapılır?

Gün boyu rahatça kullanacağınız doğal makyaj, hem “makyaj yok” gibi bir görüntü veriyor hem de sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt yaratıyor. Son yıllarda bir hayli popüler olan bu makyaj stilini ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak yakından inceledik, sizlere doğal makyajın nasıl yapılması gerektiğini anlatıyoruz.

Pürüzsüz bir ten için nemlendirin!

Doğal makyaj yaparken en dikkat edilmesi gereken nokta, pürüzsüz bir ten yaratmak. Bunun için de cilt temizliğine çok önem vermeniz gerekiyor. Makyaj yapımına geçmeden önce cildinizi temizleyin ve nemlendirici sürmeyi ilham etmeyin. Nemlendiriciler, cildinizin nem dengesini koruduğu için kuruluğu ve tahrişi önler. Ayrıca fondötenin kusursuz durmasını sağlar.

Güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin!

Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için nemlendiricinin üstüne güneş koruyucu krem kullanın. Mevsim ne olursa olsun güneş ışınları cildinizin çabuk kırışmasına ve lekelenmesine neden olur. Cildinizi nemlendirdikten sonra mevsim kış bile olsa güneş kremi kullanmayı unutmayın. Güneşin zararlı etkileri cilt lekelerine ve kırışıklıklara neden olabilir. Bu nedenle nemlendiriciden sonra mutlaka güneş koruyucu sürün.

Göz altlarınızı aydınlatın!

Göz altı morlukları ve şişkinliklerini kapatmak için nemlendiriciden sonra mutlaka göz çevrenize krem uygulayın. Bu, aynı zamanda kapatıcının daha sabit olmasını sağlayacak ve göz altlarınızın zarar görmesini engelleyecektir. Göz altı morlukları ve şişkinlikleri doğal makyaja gölge düşürür. Bu nedenle mutlaka kapatıcı kullanın. Açık renk kapatıcılar mor tonu daha çok belli ettiği için göz altlarınızın yorgun görünümünü gizlemez. Cildinizle aynı tonda bir kapatıcı tercih edin. Fondötene geçemeden önce göz altlarınıza ten renginizle aynı olan bir kapatıcı kullanın. Morlukları kapatmak için parmak uçlarınızla tüm göz çevrenize ufak dokunuşlar yapın. Kapatıcıyı bastırarak ve göz altılarını zedeleyerek sürmek kırışık oluşumuna neden olur. Bu nedenle çok hassas davranmalısınız. Göz altı kapatıcınızın ten renginizden açık olması özellikle mor bölgeleri daha fazla ön plana çıkarır ve yüzünüzün yorgun görünmesini sağlar. Bu nedenle kesinlikle açık renkli bir kapatıcı denemeyin.

Doğal makyaj için BB veya CC krem

Likit fondöten kullanıyorsanız, önce renk eşitsizliği olan bölgelerden başlayın. Küçük dokunuşlarla tampon vuruşları yaparak bu renk farklarını kapatın. Daha sonra pudra ile fondöteni sabitleştirin. Geniş bir pudra fırçası yüzünüz ve boynunuzda kalıntı kalmadan uygulama yapmanızı sağlar. Cildinizde çok fazla leke ve renk eşitsizliği yoksa BB ya da CC kremlerden faydalanabilirsiniz. Renk eşitsizliğini gideren, kırışık önleyen ve güneşten koruyan bu kremler, aynı zamanda uzun saatler dayanıklılık da sağlıyor. Gün boyu cildinizin pürüzsüz durmasını istiyorsanız, mutlaka BB ya da CC kremleri deneyebilirsiniz.

Cilt kusurları için makyaj bazı kullanın!

Cildinizdeki kusurları ve lekeleri kapatmak için tek çarenin fondöten olduğunu düşünüyorsanız, uygulamadan önce mutlaka bir makyaj bazı kullanın. Bu, fondötenin cildinizi kapatmasını ve gözenekleri tıkamasını engeller.

Doğal göz makyajı

Doğal makyaj yaparken kullandığınız tüm malzemelerin cilt tonunuza uygun olmasına özen gösterin. Çok hafif gölgeler yapmak için cilt tonundan bir iki ton açık ya da koyu farları deneyebilirsiniz. Maskara seçimi doğal makyaj yapımında bir hayli önemlidir. Dikkati direkt gözlerinize çekmek için önce kirpik kıvırıcı kullanın daha sonra kirpiklerinizi hacimlendiren bir maskara sürün. Tek kat uygulamanız daha doğal bir sonuç almanızı sağlar.

Allık seçiminiz de doğal olsun!

Allık seçiminizi yaparken içinde küçük ışıltılar bulunmasına özen gösterin. Bu cildinize hafif bir renk katacağı gibi aynı zamanda sağlıkla parlamasına da neden olacaktır. Ton olarak pudra pembesi ve açık şeftaliyi deneyebilirsiniz. Uygularken geniş bir fırçadan yardım alın.

Doğal makyaj için kaşlara özen gösterin!

Doğal makyajda dikkat edilmesi gereken bir konu da kaşlardır. Düzgün ve net kaşlar, bakışlarınızı etkiler ve ifadenizi değiştirir. Bu nedenle kaşlarınızın arasındaki boşlukları kaş kalemi ile doldurun ve daha sonra hafifçe tarayın. Bunun için kaşlarınızla aynı renkte olan bir farı da deneyebilirsiniz. Fakat uyguladıktan sonra daha doğal bir görünüm elde etmek için mutlaka kaşlarınızı fırçalayın.

Son adım: Doğal ve canlı dudaklar

Dudaklarınızda şeftali ve pembe tonlarını kullanabilirsiniz. Rujunuzun simli ya da gloss olmamasına özen gösterin. Daha doğal bir görünüm verecek stick rujları deneyebilirsiniz.

Doğal görünümlü makyaj nasıl yapılır, öğrendiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir