Denizanası sokmasında ne yapılmalıdır? Denizanası hakkında bilinmesi gerekenler…

Denizlerde yaşayan beyni bulunmayan denizanası, herhangi başka bir canlı ile temas ettiği an, dokungaçlarındaki zehri koruma olarak saldılar. Bu durum denizdeki tüm canlıları ve denize giren insanları öldürebilecek kadar güçlü bir zehirdir. Peki denizanası sokmasında ne yapılmalıdır? Deniz anası hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizler için deniz anaları hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında denizanasına dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Medüz olarak da bilinen denizanası, beyni olmayan sistematik hareket eden bir canlı türüdür. Eşeysiz üreme şekline sahiptir. Yayvan ve kubbeli şapkası bulunan yumuşak yapılı dokungaçlı bir yapıya sahip olan denizanası kokulara karşı olan duyarlılığı sinir sistemindeki ışıkla sağlar. Denizdeki balıklarla beslenen denizanası kendini korumak için yüksek miktarda zehir barındırır. Başkasına temas ettiği an dışarı saldığı zehir ölümcüldür. Birçok çeşidi bulunan bu hayvanlar hakkında uzmanlar ciddi uyarılarda bulunuyor. Özellikle bu aylarda deniz altının soğuması üst kısımlarının sıcak olması nedeniyle yüzeye yükselen denizanası, insan sağlığı açısından tehlike arz ediyor. Binlerce çeşidi olan bu deniz anaları insan sağlığına sadece değdiği esnada değil aynı zamanda başka bir balığa temas ettiğinde ve bu balığı bir insan tükettiğinde geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Uzmanlar bu yüzden bu aylarda tutulan balıklara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

DENİZANASI SOKMASI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Halk arasında denizanası çarpması, ısırması veya yanığı olarak da bilinen denizanası sokması erken müdahale edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Soktuğu yerde kaşınma, kabarma, kızarıklık, uyuşma veya ağrının tüm vücuda yavaş yavaş yayılması gibi belirtilerle kendini gösterir. Aynı zamanda bulantı, kusma ve şiddetli baş dönmesine bağlı bayılma gibi ciddi sorunları da beraberinde getirir. Denizanalarının türüne bağlı müdahaleler değişir. Ancak çoğu denizanası sokması vakasın da doğal yöntem kullanılır.

DENİZANASI SOKMASINDA NE YAPILMALIDIR?

Denizanası denizden çıktıktan sonra vücuttan çıkarılmalı aksi halde yeniden ve daha şiddetli ısırabilir. Denizanasının soktuğu bölgeye dokunulmamalı ve kaşımaktan sakınılmalıdır. Çünkü ısırılan bölgedeki enfeksiyon hızla yayılabilir. Isırılan bölgeye içme suyunu dökmek yanıcılığı artırabilir bu yüzden deniz suyu dökülmesinde fayda var. Üzeri herhangi bir şeyle asla örtülmemelidir. Enfeksiyon hava almadığında iltihaplanmaya döner. 

SİRKE

Denizanasının ısırdığı yeri sirke ile yıkayabilir ardından kalan dokunaçları temiz bir cımbızla alabilirsiniz. Sirkeyi daha etkili hale getirmek için içerisine biraz kaya tuzu koyabilirsiniz.

KARBONAT TUZ

Enfeksiyon ve kaşıntıyı azaltmak için 2 yemek kaşığı tuzu, 3 yemek kaşığı karbonatı ve bir buçuk bardak ılık suyu karıştırıp krem kıvamına getirisiniz. Ardından bölgenin olduğu yeri dokunaçlardan temizledikten sonra bu karışımı sürebilirsiniz.  beş dakika bekledikten sonra deniz suyu ya da sirke ile temizleyiniz.

DENİZANASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER…

650 milyon yıl önce ortaya çıkmışlar. Denizlerin yanı sıra okyanuslarda da bulunur.

Beyin, bacak, kol ve kemik yapıları yoktur. Sinir ve sindirim sistemleri vardır.

Sudan çıkarılınca güneşin etkisi ile buharlaşır.

Suyun ısısına göre yaşam alanlarını değiştirirler.

Birçok çeşidi vardır. Çeşitlerine göre boyutu da değişiyor.

Işığı hissedebiliyor. Ayrıca ışık saçabiliyor.

En büyük deniz anası Stygiomedusa adı verilen türdür. Son yüz yılda sadece 17 defa görülmüştür. Tek seferde binlerce balığı öldürebilir. 6 insanı sokabilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir