Çok su içmek zararlı mıdır? Su zehirlenmesi nedir ve belirtileri nelerdir?

Uzmanlar genellikle günde 2,5 litre su tüketilmesini tavsiye eder. Ayrıca gün içerisinde aldığımız diğer besinler aracılığı ile vücuda sıvı alınır. Peki çok su tüketmenin zararlı olduğunu biliyor musunuz? Su zehirlenmesi nedir ve belirtileri nelerdir? Duyunca şaşıracağınız aşırı su tüketiminin neden olduğu ciddi sorunları sizler için araştırdık.

Vücudun daha sağlıklı olması için su tüketmesi gerekir. Uzmanlar gün içerisinde ortalama 3 litre su tüketilmesi gerektiğini tavsiye eder. Ancak bunun 2 – 2,5 litresi saf su geri kalanı ise diğer besinler aracılığı ile alması gerekir. Su oksijen ve hidrojen maddelerde oluşur. Özellikle sinir hücrelerinin rahat taşınması için vücudun bu iki maddeye ihtiyaç duyar. Su sadece sinir sistemi için değil sindirim ve kemik sistemleri içinde oldukça faydalıdır. Suyun faydası olduğu kadar zararı da vardır. Çok tüketildiğinde vücutta ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Nasıl böbreklere fayda sağlıyorsa aşırısı da böbrekleri bitiriyor. Böbrek üstü bezleri aşırı çalıştığında sık idrara neden olur. Bu da vücuda giren besinlerin enzimlendemeden direk idrar ya da dışkı ile atılmasına sebebiyet verir.

SU ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Kandaki su oranın sodyum oranından fazla olması durumunda su zehirlenmesi ortaya çıkar. Uzmanlar su zehirlenmesinin hemen tedavi edilmesi gerektiğini aksi halde ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini vurguluyorlar. Aşırı su tüketme isteğine, psikolojide polidipsi hastalığı denilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda, vakaların çoğunda zihinsel rahatsızlıkların olduğu gözlenmiştir. Su zehirlenmesi aşırı su tüketmek dışında, böbrek üstü bezlerinde bulunan antidiüretik hormonun su tutması durumunda da zehirlenme meydana gelir. Diğer bir sebep ise ağrı kesici ilaçlardır. Ağrı kesici ilaçlar kanda bulunan su oranını arttırır. 

SU ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diyet yapanların en büyük hatalarından biri çok su tüketmektir. Bu da ter bezlerinin hızlı çalışmasına ve vücudun hızla sıvıyı boşaltmasına neden olur. Diyet sırasında alının besinlerdeki vitamin ve mineraller hızla enzimlenir ve vücutta atılır. Vücut günlük ihtiyacı olan vitaminleri alamadığından enerjisi tükenir. Baş ve kas ağrılarının şiddeti artar.

Su zehirlenmesinde en sık yaşanan durum ise mide kasılmalarıdır. Bunun akabinde de gelişen kusma ve bulantı hissidir. Bunun nedeni ise midedeki sıvı oranı değiştiğinden asit oranı azalır. Besinler yeterince öğütülmez katı halde kalır. Yemek borusuna kadar ilerler kasılmalarla kusmaya neden olur.

– Aşırı sıvı tüketimi sinir sistemindeki hücrelerin deforme olmasına neden olur. Hızlı bir akış ile ayaktan beyne giden kan zihin bulanıklığına sebebiyet verirken beyinde ödem oluşumuna bile zemin hazırlar.

Vücutta sıvı oranının artması kanın artmasına da neden olur. Hızlı kan akışı kalbin hızlı atmasına neden olur. Bazı insanlar bu durumları kalp ritim bozukluğu ve panik atak gibi hastalıklarla karıştırdığından buna suyun neden olduğunu bilmezler. Bu yüzden bu tür belirtilerle bir uzmana görünmekte fayda var. 

Vücudun belirli bölgelerinde ödem oluşur. Bu da kas ve kemik ağrılarının yaşanmasını sağlar. Ayrıca kaslarda kramp yaşanma olasılığı da artar. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir