Çocuklar tuvalet temizliğini nasıl yapmalı?

Tuvalet eğitimine başlayan çocuklarda tuvalet sonrası temizliği anlatırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik. Tuvalet eğitimini çocuğunuza iğrendirmeden anlatmanın püf noktaları…

Bebeklikten çocukluğa geçiş evresindeki en önemli basamaklardan birisi de hiç şüphesiz ki tuvalet eğitimidir. Annelerin ”Bezden kurtuluş” olarak baktığı tuvalet eğitimi sürecinde, kesin olarak şu yaşa gelindiğinde bezi bırakmaları gerekir diye bir kaide yoktur. Çocuğun tuvaletini yapabilmesi için gerekli olan bilişsel, fiziksel ve sosyal becerilerin gelişmeye başladığı 15-18. aylarda ”Çocuğun kendini hazır hissetmesi” kilit noktadır. Anneler çocuklarının artık beze ihtiyaç olmadıklarını düşünüyorsa ve çocuklar da bunun için kendilerini hazır hissetmeye başlamışsa, bez kullanmayı bırakıp tuvalet eğitimine başlatmakta fayda vardır. Günümüzdeki bazı anneler bezden bir an önce kurtulmak için çocuklarını erken yaşta tuvalet eğitimine hazırlamak isteyebilir. Ancak bu esnada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var ki o da çocuğun bez bırakma potansiyelidir. Peki bezin çıkarılması için hangi özellikler çocukta bulunmalı?

ÇOCUĞUN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Tuvaletini tutma, erteleme kapasitesinin olması gerekir. Bu nedenle siz ebeveyni olarak çocuğunuzun tuvaletini ne kadar tutabildiğini gözlemlemelisiniz. Gözlem sırasında çocuğa sürekli sorarak değil, gözlem yoluyla kontrol ederek sağlayabilirsiniz.

TUVALET SONRASI TEMİZLİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Çocuğun tuvalete alışma sürecinde anneler, çocukların altının temizlenmesi gerektiği konusunda ikazda bulunurlar. Burada dikkat edilmesi gereken ana madde, ölçüyü kaçıracak şekilde pisliğin ‘iğrençliğini’ vurgulayan kelime ve davranışlardan uzak durmak olacaktır.

İstemdışı yapılan surat ifadeleri, söz ve davranışlar Obsesif-kompulsif bozukluğa meyilli yani takıntılı çocukların tuvaletten iğrenmesine sebep olabilir. Dolayısıyla bunu yapmak yerine mikroplu olduğunu bu yüzden de el bulaştırmamak gerektiğini açıklamak daha doğru bir davranış olacaktır.

Tuvaletten iğrendirilmiş çocuklar sosyal hayatlarında büyük zorluklar çekerler. Herkesin girdiği tuvaletlere girmek istemezler ve sabahtan akşama kadar bile olsa tuvaletlerini tutmayı tercih ederler.

Tuvaleti tutmak ise mesane kontrolünün bozulmasına, ciddi kabızlıklara ve idrar yolu enfeksiyonlarını bile beraberinde getirebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için abartılı cümleler kullanmak yerine vücudunu temizlemesi gerektiğinin üzerinde durarak hijyenik olmanın önemini dile getirebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir