Çinkonun faydaları nelerdir? Çinko hangi besinlerde bulunur? Çinko eksikliği nelere neden olur?

İnsan vücudunun işleyici için gerekli olan gerekli olan bazı maddeler vardır. Bunlardan en önemlileri Çinko’dur. Çinko sindirim ve sinir sistemlerinin daha fonksiyonlu çalışmasını etkiler. Bağışıklık sisteminden cilt yenilenmesine kadar inanılmaz faydalar sağlar. Peki Çinkonun faydaları nelerdir? Çinko hangi besinlerde bulunur? Çinko eksikliği nelere neden olur? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Geçiş metallerden biri olan Çinkonun atom numarası 30’dur. Doğada madde olarak bulunan çinko bazı besinlerde de yer alır. Taş halinde bulunan çinko yüksek asidik maddeler içerdiğinden bu vücuda zarar verir. Ancak vücudumuzun işleyişi için bu maddeye ihtiyaç duyar. Özellikle sindirim ve sinir sistemlerinde fayda sağlayan çinko, vücutta eksildiğinde çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. DNA sentezi ve protein maddelerinin üretimi için gereklidir. Doğada birçok besinde bulunan çinkoyu gün içinde erkekler 11 miligram, kadınların ise 8 miligram alması gerekir. Bağışıklık sisteminin asıl maddesidir. Özellikle mevsim geçişlerinde artan grip ve nezle gibi hastalıklara neden olan virüslere karşı direnci artırır. Uzmanlar bu yüzden çinko eksikliği olan kişilerin hemen ek takviye çinko almaları gerekir. 

ÇİNKO EKSİKLİĞİ NELERE NEDEN OLUR?

Görme için en etkili olan organ sarı noktanın daha fonksiyonlu çalışması için çinko maddesine ihtiyaç duyar. Ergenlik sonrası için gerekli olan çinko maddesi ileri yaşlarda görülme ihtimali olan göz hastalıklarını da önler.

Kas ve kemiklerin gelişmesi için çinkoya ihtiyaç duyulur. Eğer gerekli takviye edilmediğinde bu eksiklik yorgunluğa neden olur. İleri yaşlarda kronikleşmemesi için çinko eksikliğinin giderilmesi gerekir. Bu da gün içinde enerjik kalmayı sağlar. 

Vücudu adeta kalkan gibi koruyan bağışıklık sistemi de çinko maddesine ihtiyaç duyar. Virüs ve bakterilere karşı sürekli olarak antikor üreten bağışıklık sistemi çinko maddesine ihtiyaç duyar. Bu sayede vücut coronavirüslerine karşı daha dirençli olur. Bu da mevsim geçişlerinde hastalıklara yakalanma oranını azaltır. 

Cilt yüzeyinde yaşanan herhangi bir deformasyonun hızla iyileşmesi için mukoza adı verilen hücreler devreye girer. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu hücrelerin sayısı azalır. Bu da deformasyonların daha geç yapılmasına neden olur. Çinko maddesi bu mukoza hücrelerini artırmada etkilidir. Bu yüzden çinko vücut için iç sağlığın aynı sıra yüzeyine de fayda sağlar.

Vücutta çinko eksildikçe sindirim sistemi ya hızlı ya da yavaş çalışır. Bu da ishal ya da kabız rahatsızlıklarına neden olur. Hızla ilerleyen ishal ölümlere bile neden olur. Çünkü vücut hızla sıvı kaybına uğrar. Bunun önüne geçmek için de çinko eksikliğinin giderilmesi gerekir. 

Son yıllarda artan sağlık sorunlarından biri de aşırı saç dökülmesidir. Uzmanlar bunun nedenleri arasında azalan çinkonun olduğunu söylüyor. Vücut çinkoyu kendiliğinden üretmediğinden dışarıdan desteğe ihtiyaç duyar. Aksi halde zayıflayan saç hücreleri yıpranma ve dökülmeye neden olur. Çinko hücre yenileyici ve güçlendirici özelliği sayesinde bu sağlık sorununun önüne geçer. 

ÇİNKO HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

En iyi çinko kaynağı kırmızı ettir. Vücudun ihtiyacı olan çinkoyu yüzde 40 oranında rahatlıkla karşılar. Böylece kalp ve damar hastalıklarını da önler.

Buğday, fasulye ve mercimek gibi baklagillerde çinko bakımından zengindir. Örneğin 100 gram pişirilmiş mercimek yaklaşık yüzde 15 oranda çinko eksikliğini giderir. Uzmanlar özellikle et tüketemeyen kişilerin bol bol bu besinleri tüketmesini öneriyor. 

Fıstık ve badem gibi kuruyemişlerin işlenmemiş hali de çinko bakımından zengindir. Ancak kavrulmuşları çinko maddesi bakımından fakirdir. Bu besinler özellikle sindirimdeki çinko eksikliğini giderir.

Süt ve süt ürünleri protein bakımından zengindir. Ancak bunun yanı sıra çinko da barındırır. Çinko eksikliği olan kişilerin tüketilmesi tavsiye edilse de aşırıya kaçınmamasın da fayda var. Aksi halde fazla protein zehirlenmesine yol açar. 

Yapılan araştırmalarda kakaoda çinko bulunur. Ancak çikolata olarak tüketilen ürünlerde çinko bulunmaz. Çünkü kakao işlemlerden geçerken çinko maddesinin çözünüp gitmesine neden olur. Bu yüzden kakaodan çinko eksikliği gidermek isteyenlere bitter tüketilmesi tavsiye edilir. Bitterin içinde fazla çinko bulunur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir