Cep telefonunun zararları nelerdir? Sakın cep telefonuna yakın uyumayın!

Hemen hemen herkesin kullandığı cep telefonu güçlü iletişim ağlarından biridir. Neredeyse insanların bir organı haline gelen cep telefonu aslında o kadar da masum değildir. Güçlü sinyallerle çalışan cep telefonları çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Uzmanlar özellikle uyurken cep telefonunu yakınlarda tutulmaması konusunda uyarılarda bulunuyor. Peki Cep telefonunun zararları nelerdir?

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan cep telefonu uzun süreli kullanımda ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Kullanımı neredeyse 4 yaşlarına kadar düşen cep telefonu, birçok kolaylık sağlasa da güçlü sinyallerle çalışır. Bu sinyaller insan sağlığına olumsuz sorunlara neden olur. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından yapılan bir çalışmaya göre dünyada cep telefonu abone sayısı 5 milyarı geçti. Uzmanlar bu sayının korkunç olduğunun altını çizdi. Yapılan araştırmalarda artan cep telefonu hem fiziksel hem de vücut içindeki organlara hasar verir. Radyo sinyalleriyle çalışan cep telefonları en fazla beynin sağlığını bozar. Dalgalar beyindeki sinirlerin ölmesine yol açar. Yaklaşık 20 yıl önce ortaya çıkan cep telefonları teknolojinin artmasıyla boyutu özellikleri ve kullanımı değişti. Önceleri sadece konuşmaya yarayan cep telefonlarıyla şimdilerde işler bile yürütülebiliyor. Bu da kullanımının artmasına yol açtı. Uzmanlar son yıllarda artan kanser hastalıklarının nedenin cep telefonu sinyallerinden kaynaklanıyor olabileceğini hatırlattı.

SAKIN CEP TELEFONUNA YAKIN UYUMAYIN!

Gelişen teknoloji de LED ışıklarla zenginleştirilen cep telefonları melatonin hormonunu olumsuz etkiler. Bu yüzden cep telefonlarına yakın uyuduğunda bu hormonun salınımı azaltır. Uyku sorunlarının yaşanmasına zemin hazırlar. Uyku problemleri de devamında psikolojik sorunları beraberinde getirir. Bunun yanı sıra hücrelerin mutasyona uğramasına neden olur. Kanser hastalıklarının hızla artmasına yol açar. Özellikle kadınlarda meme erkeklerde de prostat kanserini tetikler. Gece yatakta yakından kullanılan cep telefonu göz sağlığını da etkiler. Göz içindeki sıvı oranını azaltır. 

CEP TELEFONUNUN ZARARLARI NELERDİR?

– Akıllı cep telefonu kullanımı parmaklardaki kasılmalara yol açar. 

– Kullanım sırasında vücudun duruşunu etkiler. Bu da duruş bozukluklarına neden olur. Özellikle boyun fıtığı ortaya çıkar ve omurga kısmı eğrilir. 

– Hamile kadınlarda radyasyon çocukların gelişimini olumsuz etkiler.

– Cep telefonuyla beraber kulaklık kullanımı, kulağın sağlıklı duymasını bozar. Aynı zamanda cep telefonu hoparlörü de yakından ses sinyalleri dalgalandırdığı için kulak zarına hasar verir. 

– Cep telefonlarının yaydığı radyasyon sinir hücrelerini mutasyona uğratır. Bu mutasyon sadece kansere değil farklı hastalıklara da yol açar. Bunlardan biri de beyin hastalıklarıdır. Özellikle beyin gelişimini etkilediğinden konsantre güçünü zayıflatır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir