Böğürtlenin faydaları nelerdir? Böğürtlen hangi hastalıklara iyi gelir?

Ülkemizde hemen hemen her yol kenarında ormanlık alanda rahatlıkla yetişebilen vitamin ve mineral deposu olan böğürtlen meyvesi hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Peki böğürtlenin faydaları nelerdir? Böğürtlen hangi hastalıklara iyi gelir? Olgunlaştıkça kırmızıdan siyaha dönen böğürtlen görüntü olarak çileğe benzer. Vücuttaki tüm toksinleri tek seferde atar.

C vitamini bakımından güçlü olan meyveler arasında ilk sırada yer alan böğürtlen, Mayıs ayından Ağustos ayına kadar tüketilebilir. Yeşil renkten kırmızı kırmızıdan siyah renk alan böğürtlen aynı zamanda organik asitler bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Gülgiller ailesine ait olan böğürtlen, vitamin ve mineral deposudur. Tüm zararlı toksinleri vücuttan atmada güçlü bir meyve olan böğürtlen sulak alanlarda rahatlıkla yetişir. Keşfi yüzyıllar öncesine dayanan böğürtlen dikenli bir yapıya sahiptir. Alternatif tıpta doğal ilaç olarak da kullanılan böğürtlen, ishal hastalıklarında tüketilir. Kanı temizleyen böğürtlenler yüksek tansiyon, eklem iltihaplanması, nedensiz ödemler gibi rahatsızlıkları engelleme de de oldukça etkilidir. Yaprağından dalına kadar inanılmaz faydalara sahiptir. Yapılan araştırmalarda böğürtlenin herhangi bir zararı yoktur.

BÖĞÜRTLENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yaprağı kurutulup çayı yapılarak tüketilir. Bu çay güçlü bir idrar söktürücüdür. Aşırı toksin attığında gün içerisinde mutlaka 2.5 litre su tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemi kendini yenileyen bilir. Ancak gün aşırı fazla bakteri ya da toksin alan vücut bunları ayırıp vücuttan attığı sürede fonksiyonlarında yavaşlama meydana gelir. Bu da zamanla zararlı bakterilere karşı savunma mekanizmasını kırar. Sürekli güçlü kalması için vücudun gün içerisinde mutlaka antioksidan tüketerek temizlenmesi gerekir. Böğürtlen gibi likopen bakımından zengin meyve bu noktada oldukça ideal bir meyvedir. 

Sağlıksız beslenme kan basıncını artırır. Kan basıncı artıkça da yüksek tansiyon, baş dönmesi, inme ve kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlar. Bunların önüne geçmek için kanı dengede tutucu besinler tüketilmedi gerekir. Böğürtlen içerdiği asitler sayesinde kanın basınç oranını korur. 

Şiddetli adet kanaması ve akıntının önüne geçer. Adet döngüsünün bozulmadan devam etmesini sağlar.

Eski çağlardan beridir. Yaprakları kurutularak tüketilen böğürtlen çayı güçlü bir ağrı kesici etkiye sahiptir. Bu yüzden özellikle eklem iltihaplanmalarında tüketilmesi tavsiye edilir. 

Böğürtlen yaprakları ile beraber kaynatılıp blendırdan geçirildiğinde krem kıvamına gelir. Bu krem basur ve yanık gibi rahatsızlıklarda doğal ilaç olarak kullanılır. Tamamen geçirmese bile şiddetini azaltır.

Böğürtlen çayı, sindirim sistemine de oldukça fayda sağlar. Özellikle mutasyona uğramaya meyilli olan hücreleri yenileyerek vücudun asit oranını düşürür. Ayrıca kum ve taşları da kolay yolla atılmasını sağlar.

Kronik yorgunluk ve stres gibi ruhsal hastalıklara da iyi gelir. Sinirleri yatıştırır. Bronşitleri temizleyerek rahat nefes almayı sağlar. 

Polifenoller içeren böğürtlen kanserli hücreleri önleyerek kanser hastalıklarının yaşanmasının önüne geçer.

Hücreleri yenileyen böğürtlen özellikle dermis tabakasını yenilemede etkilidir. Cilt yüzeyindeki gözenekleri temizleyerek sıkılaştırır.

BÖĞÜRTLEN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir bardak kurutulmuş böğürtlen yaprağı ve böğürtleni 3 su bardağı su ekleyip haşlayın. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra süzün ılık bir şekilde tüketin. Hızlı toksin atıcı olduğundan iki günde bir için. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir