Beyin anevrizma nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi var mıdır?

Game Of Thorens dizisi ile tanıdığımız ABD’li oyuncu Emilia Clarke geçtiğimiz günler yaşadığı korkunç hastalıktan bahsetti. Clarke, ölümle bile sonuçlanan beyin anevizması olduğunu söyledi. İki kez ameliyat geçirmek zorunda kalan güzel oyuncunun yaşadığı beyin anevrizması hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki beyin anevrizması nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi var mıdır?

Anevrizma, atardamarın zayıf bir noktasının genişleyerek balonlaşmasıdır. Genellikle anevrizma 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Ancak son zamanlardaki metropol yaşam bu hastalığın gençlerde bile çıkmasına neden olmuştur. Aşırı yorgunluk stres ve yeterli beslenememe sonucu yaşanan anevrizma beyinde ortaya çıkar. Anevrizma damarların çatallanma bölgelerinde oluşur. Bu bölge yoğun kan ya da hava basıncına maruz kalınca genişler. Genişleyen damarlar patlamaya sebebiyet verir. Beyin içinde küçük kanamalar yaşanmasına neden olur. Beyindeki kan oranı artıkça ciddi hasarlar yaşanır. Erken müdahale edilmediğinde vücutta hasarlara neden olan anevrizma en kötüsü ise ölüm ile sonuçlanır. İrili ufaklı kanamalar beyin içinde yayıldığından bu hastalığı yaşayan hastanın sürekli kontrol altına tutulması lazım. Geçtiğimiz günlerde Game of Thrones’un yıldızı Emilia Clarke, verdiği bir röportajda 2011 yılında anevrizma geçirdiğini ve bunun için iki ameliyat olduğunu açıkladı. 32 yaşındaki oyuncu bu hastalığı yoğun iş temposu sırasında yaşadığını ikincisinin ise ilkinden daha ağır solduğunu ifade etti. Özellikle sıcak havalar beyin anevrizmasını tetikliyor. Beyin içindeki damarların yüksek tansiyon yani artan kan basıncı nedeniyle bir darıl bir sıkılaşması da beyin anevrizmasının yaşanma riskini artırıyor. 

BEYİN ANEVRİZMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Yüksek tansiyondan kaynaklanan ani beyin basıncı,

Ciddi beyin hastalıkları sırasında ya da sonrasında,

Beyindeki kan oranını yükselten ani duygu değişimleri,

Aşırı ilaç, kokain veya uyuşturucu kullanımı,

Doğuma giren bir kadının fazla ıkınması, 

Ailede daha önce yakın bireylerden birinin yaşaması, 

Sigaradaki nikotinin beyin damarlarını genişletmesi gibi nedenler anevrizmanın oluşmasına ve patlamasına neden olur.

ANEVRİZMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anevrizması patlayan insanların %20’si aniden ölür.

Birkaç saat veya birkaç gün süren şiddetli baş ağrısı olur.

Bulantı veya kusma gibi durumlar görünür.

Boyun hareketinde şiddetli kasılmalar meydana gelir.

Bilinç bozukluğu konsantre eksikliği,

Migren nöbetlerine benzer nöbet geçirme,

Görme kaybı ile beraber yaşanan görsel bozukluk,

Ani gelen uyku hali, göz kapaklarının ağırlaşması ve gözlerin içinin kan toplaması gibi nedenler ortaya çıkabilir. 

Beyinde başlayan kanamanın vücudu denetleyen nöronlarının işlevini yitirmesiyle kol veya bacaklarda kuvvet kaybı görülür.

ANEVRİZMANIN TEDAVİSİ NEDİR?

Beyinde anevrizma kanaması hasar yaratmışsa bunun tedavi edilmesi zorlaşır. Kanamış anevrizmanın tedavisi yeniden kanama oluşmasını ve ani ölümü engellemek için yapılır. Kanamaya bağlı kaybedilen beyin fonksiyonları rehabilitasyon yöntemiyle yeniden kazandırılmaya çalışılır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir