Benmari usulü ne demek? Benmari usulü çikolata nasıl eritilir?

Mutfakta kullanılan yöntemler arasında benmari de yer alıyor. Dünyaca ünlü şeflerin sık sık kullandıkları bu yöntem adeta bizim mutfağımıza da yerleşti. Çikolatanın ısıyla direkt olarak temas etmemesinden dolayı lezzetin değişmeden eritilmesine verilen benmari yöntemine dair tüm detayları bugünkü içeriğimizde yer verdik.

Benmari, Bain Marie Fransızca’dan dilimize geçmiş bir kelimedir.  Fransızca’da Marie’nin banyosu anlamına gelen bu kavram bir pişirme yöntemine verilen isimdir. Isıyla doğrudan temas etmesi istenmeyen besinler için kullanılan benmari yöntemi, en çok da çikolatayı eritmek için kullanılıyor. Çikolatalı pasta ve tatlı yapımında kullanabileceğiniz gibi kristallenmiş yani şekerlenmiş balı çözdürmek için de kullanabileceğiniz bu yöntemin püf noktası kullanılacak kap çok önemlidir.  Uygun ve doğru bir tencereyle daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Diğer bir püf noktası ise üst üste gelen iki kabın birbiriyle temas etmemesidir. Dıştaki kabın içine konulan, yani eritmek istediğiniz malzemenin bulunduğu kabın içine su girmemelidir. Buna özen göstermelisiniz. Aksi durumda erittiğiniz malzemeye su karışır. 

BENMARİ USULÜ ÇİKOLATA ERİTME YÖNTEMİ

İlk olarak tencerenin içerisine yarıya kadar su koyun. Kaynayan suyun üzerine ısıya dayanıklı bir cam kase koyun. Cam kasenin üzerine çikolataları koyup eriyene kadar karıştırın. Eriyince kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir